Másodszor vonultak be önkéntes műveleti tartalékosok Budapestre, a Petőfi Sándor laktanyába, hogy az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH HKNYP) által kiküldött behívóparancs alapján megkezdjék a kéthetes kiképzésük végrehajtását.
Június 3-án csaknem 300 szolgálati járadékos érkezett a laktanyába, akiket az első napon az anyaalakulatok személyügyesei helyeztek beosztásba, ám azonnal át is vezényelték őket kiképzésre az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárhoz.
„Az idei bevonultatás sokkal bonyolultabb, mert már vannak olyan tartalékosok, akiknek végleges szerződésük van katonai alakulatnál, szervezeteknél” – mondta Kálmán László alezredes, az MH HKNYP parancsnokhelyettese. Az alezredes kiemelte, hogy a dandár az elmúlt év tapasztalatait feldolgozta, a bevonultatás struktúráját átalakította, így sokkal gyorsabb, gördülékenyebb a rendszer. Az önkéntes tartalékosok részére a behívóparancsokat egy hónappal a bevonulás előtt kiküldték, ezért a szolgálathalasztással vagy -átütemezéssel kapcsolatos egyéni kérelmeket is megvizsgáltak.
A Magyar Vöröskereszt várja jó fizikumú, segítőkész önkéntesek jelentkezését, emellett elindult a 1359-es adományvonal, pénzadományokat belföldi átutalás esetén a 11784009-20202936-00000000 számlaszámra küldhetnek a segíteni szándékozók, a közlemény rovatban tüntessék fel: Katasztrófa.
A Református Szeretetszolgálat munkatársai és önkéntesek jelenleg a Margitszigeten tevékenykednek és homokzsákokat pakolnak. Emellett feltöltötték a segélyraktárakat, hogy tartós és azonnal fogyasztható ételekkel segíthessék a rászorulókat, kitelepítés esetén pedig matracokkal és plédekkel is támogatják a bajba jutottakat. Hétfőig önkéntesek jelentkezését várják a [email protected] címre.
A Kárpátaljai Református Egyház, hallva a híradásokat a Duna mentén kialakult rendkívüli árvízi helyzetről, felajánlotta segítségét Magyarországnak: önkéntesekkel és adományokkal is segítenek a védekezésben. Az önkéntesek vízuma most készül, várhatóan péntek estére érkeznek meg a határon túli önkéntesek, akik az ottani Egyházi Önkéntes Tűzoltóság szakemberei. Több nagy teljesítményű szivattyút is hoznak magukkal, ezek üzemeltetésére képzett önkéntesek is érkeznek, jelzésük szerint maradnak addig, amíg szükség van a segítségükre. „A Kárpátaljai Református Egyház nagyon fontosnak tartja a károsultak megsegítését. Ezért ajánlottuk fel, hogy együttes erővel segítsünk a bajba jutottakon” – mondta Nagy Béla, a Kárpátaljai Református Egyház főgondnoka.
Az Ökumenikus Segélyszervezet önkéntesek jelentkezését az [email protected] címen várja. Az adományokat online a segélyszervezet oldalán, illetve a 11705008-20464565-ös számlaszámra az „árvíz” megjegyzéssel lehet eljuttatni, csekket a 06-1-205-3955-ös telefonszámon lehet kérni.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat elsősorban a gátakon dolgozó egységek ellátásáról gondoskodik, önkéntesei forró teát, kávét, szendvicseket, élelmiszert visznek a helyszínre, de gondoskodnak esőkabátról, takarókról és gyógyszerekről is. Készenlétbe helyezték a mentőszolgálatot is, így szükség esetén egészségügyi biztosítási feladatokban is közreműködhetnek. A karitatív szervezet az [email protected] e-mail címen fogadja az önkéntesek jelentkezését.
A Baptista Szeretetszolgálat vészhelyzet-kezelési csoportja rendkívüli árvízvédelmi megbeszélésén döntött arról, hogy minimum 100 önkéntessel és 10 millió forinttal járul hozzá az árvízi előkészületi és védelmi munkákhoz. A segélyszervezet Rescue24 speciális mentőcsapata eszközeit, és akár egy helikoptert is be tud vetni az árvíz elleni védekezésben. Jelentkezni az [email protected] e-mail címen vagy a 06-20-324-7351-es telefonszámon lehet.
A segélyszervezetek folyamatosan kapcsolatban vannak az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal és a helyi védelmi bizottságokkal, így az aktuális igények szerint mozgósítják erőforrásaikat.
Az MNO segítségével folyamatosan tájékozódhat az árvízi helyzetről, kövesse percről percre frissülő cikkünket.
Van árvízi kép- vagy videofelvétele? Kérjük, küldje el a [email protected] címre.
Naponta akár 600 fő ellátásáról gondoskodnak a Krisna-hívők az árvizek idején, elsősorban a gátakon dolgozó önkénteseknek visznek meleg ebédet, vegetáriánus gulyás- és gabonaételeket. „Szeretnénk minden jóérzésű polgárt arra biztatni, hogy saját lehetőségeihez, képességeihez mérten segítse az árvízi védekezést, az ételosztás biztosításához is szívesen fogadunk adományokat.”
A Magyar Cserkészszövetség tagjai szervezetten is a gátakon vannak a folyó mellett. Elsősorban Dél-Budán kérték a segítségüket, de a Margitszigeten is ott vannak. Amíg és ahol kell, több száz homokzsákot töltenek meg a cserkészek a XXII. kerületben. A tagok eddig is segítettek az árvíz elleni védekezésben. Volt, aki az egyetemi vizsgák után, volt, aki a munkából hazatérve egész éjjel homokzsákokat töltött és pakolt a Duna mellett. A napokban azonban szervezetten is részt vesz a szövetség az áradás elleni harcban, a katasztrófavédelemmel együttműködve.
A Hajdú-Bihar megyei katasztrófavédelmi igazgatóság Hortobágy Mentőcsoportjának négy tagja csütörtök reggel elindult Pest megyébe az árvízi védekezés érdekében. Dolycsák Ferenc, a Debreceni Polgárőr Egyesület a Cívis Városért kerületvezetője elmondta, hogy a négy férfi szervezetük tagja, a riasztás éjjel érkezett. Előreláthatóan 4-5 napig segédkeznek a gátaknál.
– Orbán Viktor szerdán személyesen irányította az árvízi védekezést a komáromi térségben. A miniszterelnök csütörtök reggel kérte, hogy az emberek működjenek együtt a hatóságokkal, amennyiben kitelepítésre kerülne sor. A kormány garantálja a hátrahagyott értékek biztonságát.
– Kedd estétől zárva van a budai és a pesti alsó rakpart is.
– Azok, akik az árvíz idején lopnak, akár tízéves börtönbüntetésre is számíthatnak.
– Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) Tudományos Tanácsa szerint nem várható olyan jelentős csapadék, amely tovább emelheti a Budapestnél várt dunai vízállást.
A Somogyi Mentőcsoport egyelőre az árvízi előkészítő munkálatokban vett részt, amikor pedig szükség lesz rá, logisztikai feladatokat lát el: Szentendréről homokzsákokat szállítanak Leányfalura és Kisoroszira. Eközben a többiek segítenek a gátak védőfóliázásában. Az egység vízre helyezett egy mentőcsónakot is.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tisztjei is segítenek az árvíz által veszélyeztetett megyékben. Balogh Nikoletta szóvivő elmondta, hogy az Őrség Mentőcsoport és vasi önkéntesek is részt vesznek a védekezési munkálatokban Győr-Moson-Sopron megyében.
Elindult az árvízi védekezés helyszínére a Heves megyei mentőszervezeteket tömörítő, önkéntesekből és hivatásosokból álló Mátra Mentőcsoport. A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ugyanakkor várja az adományokat és azon önkéntesek jelentkezését is, akik szeretnének részt venni az árvízi védekezésben.
A legnépszerűbb közösségi oldalon terjedő képek tanulsága szerint a Mosonmagyaróvári TE és az Illés Akadémia fiataljai, valamint a magyar férfi vízilabda-válogatott játékosai is kint voltak a gátakon. A sportnál maradva: hazánk focicsapatának szurkolói is felajánlották segítségüket, így többek között a Ferencváros ultrái, valamint a Videoton szurkolói csoportja.
Kipakolt csónakházak, átszállított hajók, lezárt szigetek jelzik: a folyó közelében élők mellett a legtöbb Duna menti kajak-kenu egyesület is nagy erőfeszítéseket tesz azért, hogy megakadályozza a nagyobb pusztítást. Kiürítették az alsó szintet: az öltözőket, a konditermet és a csónakházat is. „Elég nagy gyakorlatunk van a pakolásban” – mondta Kadler Gusztáv, a győri kajak-kenu szakosztály vezetője.
A sérült és fogyatékkal élő emberek életét segítő Suhanj! Alapítvány tagjai Szigetmonostornál segítettek a védekezésben.
A Facebookon megalakult az Árvíz 2013 Összefogás önkéntes csoport, ahol várják a segítők jelentkezését, és friss információkkal is szolgálnak.