Az Ausztriában élő, magyar származású újságíró 1968-ban és 1969-ben is részt vett a Bilderberg-konferencián, amiről egy tavaly megjelent, Mihancsik Zsófia liberális újságíró által vele készített interjúkötetben beszélt. „1968-ban felhívott Kreisky titkára, hogy a külügyminiszter úr kapott egy meghívót egy találkozóra, de nem tud elmenni, hajlandó lennék-e én elmenni helyette. Fogalmam sem volt róla, miről van szó. Pedig Kreisky kérése nem volt kis dolog. Ugyanis a Bilderberg-csoport találkozójáról volt szó, arról a nemzetközi találkozóról, amelyen a demokratikus Európa vezető politikusai, közgazdászai, tekintélyes értelmiségiek vesznek részt, és amelyet 1954 óta minden évben megrendeznek.”
Lendvai további részletekkel is szolgált: „Helmut Schmidttel, Robert McNamarával, az amerikai védelmi miniszterrel, Pierre Mendés-France-szal, a franciák volt miniszterelnökével, a holland királynő lányával és annak férjével, Edmund de Rothschilddal, a nagy bankház fejével, Zbigniew Brzezinskyvel, aki akkor már tekintélyes és befolyásos politikai tanácsadó volt J. F. Kennedy, majd Lyndon B. Johnson elnök mellett, és még vagy 60-80 emberrel ültem egy asztalnál én, a kis pesti fiú, akkor már osztrák állampolgár.”
A könyvből kiderül, hogy 1968-ban Lendvai többször is felszólalt ott, s élete egyik legnagyobb sikereként könyvelte el, hogy egy évvel később saját jogon is meghívták. A konferenciát akkor is a legnagyobb titoktartás övezte, amiről így fogalmazott: „Egyébként a találkozó tényleg teljesen zártkörű, mind a mai napig, olyannyira, hogy az ott elhangzott előadásokról, vitákról soha semmi sem jelenik meg a nyilvánosságban.”
Az idei Bilderberg-konferencia vasárnap fejeződött be az angliai Hertfordshire-ben. Paul Lendvai ezen nem vett részt, ugyanakkor jelen volt azon az osztrák neoliberális lap, a Der Standard főszerkesztője, ahová Lendvai heti rendszerességgel ír véleménycikkeket. A konferencia a nyugati világ 130 befolyásos résztvevőjével zajlott, köztük José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Viviane Reding, a bizottság alelnökének részvételével.
Utóbbi titkárságától csak „harapófogóval” tudta kihúzni a Magyar Nemzet brüsszeli tudósítója, hogy Reding valóban ott lesz. Más forrásból azonban az is kiderült, hogy a résztvevők 15 percet Magyarországra is szentelnek.
(Horváth Csaba László)
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatják.