Szerdán érkezik meg a dunai árhullám

Az áradás a vízügyi számítások szerint szerdán éri el Magyarországot. A Duna mentén kedden több helyen zajlottak védekezési munkálatok, Győr-Moson-Sopron és Pest megyében már kitelepítésre is szükség volt.

LM
2013. 06. 04. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győr-Moson-Sopron megyében Mecséren, Győrújfalun, Dunaszentpálon és Győrzámolyon folyik árvízi védekezés, amelyben több mint háromszázan vesznek részt – írják. A munkálatok során hetvenöt technikai eszközt vetettek be, és felhasználtak negyvenezer homokzsákot. Vének és Kisbajcs településekről kellett már állampolgárokat kitelepíteni, összesen huszonegy embernek kellett ideiglenesen elhagynia otthonát. A megyében több száz katona áll készenlétben, hogy lánctalpas szállítójárművekkel, terepjáró teherautókkal, motorcsónakokkal szükség szerint részt vegyenek az árvízi mentésben, illetve hogy négy szakaszra osztva – Vének és Dunaremete, Vének és Dunaszentpál, Győr és Koroncó, valamint a Mosoni-Duna Rábca menti szakasza – dolgozzanak a töltések megerősítésén, a homokzsákok töltésén. Árvízi védekezési munkálatok miatt teljes szélességében lezárta a mecséri Mosoni-Duna-hidat a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kedd késő éjjel.

Komárom-Esztergom megyében tizenkét településen, Komáromban, Almásfüzitőn, Dunaalmáson, Neszmélyen, Süttőn, Lábatlanban, Nyergesújfalun, Táton, Tokodaltárón, Esztergomban, Pilismaróton és Dömösön kellett árvízvédelmi munkákat végezni, összesen több mint hétszázan dolgoznak azon, hogy mederben tartsák a Dunát. Ehhez negyvennégy technikai eszközt, öt szivattyút használtak, és beépítettek több mint 101 ezer homokzsákot. A legnagyobb védelemre Szőny szorul, ott nyúlgátat építenek homokzsákokból. Az árvíz miatt le kellett zárni a Pilismarót és Basaharc közti komphoz, illetve Esztergomban a Mária Valéria hídhoz vezető utat. A megyei védelmi bizottság Komárom-Esztergomban is ülésezett, emellett az Esztergomban, Komáromban, Oroszlányban, Tatabányán, Kisbéren, Tatán, Dunaalmáson működő helyi védelmi bizottság is összeült.

Pest megyében Szobról tizenhárom embert kellett kitelepíteni, Vácott a Liszt Ferenc és a József Attila sétányon folytatnak védekezési munkálatokat. Sződligeten is megkezdték a védekezést, itt várhatóan holnap déltől le kell zárni a 2. számú főút városi szakaszát. A Viktor Speciális Otthonból kedden száz embert telepítettek ki, nyolcvanöt embert a sződligeti általános iskolában helyeztek el, tizenöt személy pedig a váci kórházba került.

Tekintse meg a rakpart lezárását az MNO videóján!
Budapesten az árvíz legsúlyosabban jelenleg a Margitszigetet érinti, a védekezéshez eddig háromszázezer homokzsákot, kétezer köbméter homokot, egy homokzsáktöltő gépet már a helyszínre szállítottak, a töltési munkákat szerda reggel kezdik meg. A Duna emelkedése miatt lezárták a rakpartokat, valamint Óbudán, a Római-parton a Királyok útját. A fővárosban a Dunával határos kerületekben ülést tartottak a helyi védelmi bizottságok, valamint bejárták azt a huszonegy helyszínt, ahol valószínűleg árvízi védekezésre lesz szükség. A BKK folyamatosan tájékoztat a fővárosi közösségi közlekedés változásairól honlapján és a Facebookon is.Fejér megyében a megyei védelmi bizottság ülésén határozatot hoztak az árvízi védekezéssel kapcsolatos feladatokról. A levonuló árhullám a megyében Ercsit, Adonyt, Rácalmást, Kulcsot, Dunaújvárost, Kisapostagot és Baracsot érintheti. Bács-Kiskun megyében a katasztrófavédelmi igazgató szemlét tartott Tas településen az árvízvédelmi szakaszon. Tolna megyében a védelmi bizottsági ülés mellett a megyei kormánymegbízott, a katasztrófavédelem elnökhelyettese, a védelmi bizottság titkára, az illetékes kirendeltségvezető, a vízügyi szakaszmérnök és a járási hivatal vezetője helyszíni szemlét tartott a védekezésre prognosztizált területeken. A Zala Megyei Védelmi Bizottság jelezte, hogy háromszázötven, védekezésre kiképzett önkéntessel és mintegy ötven technikai eszközzel tudnak segíteni az árvíz sújtotta megyék területein.

Megkezdték munkájukat a segélyszervezetek az árvíz sújtotta területeken. Egyebek mellett segítenek a költöztetésben, élelmiszert és takarókat osztanak, részt vesznek a befogadóhelyek szervezésében. A munkálatokban a Magyar Vöröskereszt, a Református Szeretetszolgálat, az Ökomenikus Segélyszervezet, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász (adományvonal: 1356, ez 500 forintos segítség) és a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai és önkéntesei dolgoznak. E szervezetek folyamatosan kapcsolatban állnak a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal, valamint a helyi védelmi bizottságokkal, és az aktuális igények szerint tudják mozgósítani erőforrásaikat. Mindazonáltal továbbra is várják önkéntesek jelentkezését.

A MÁV folyamatosan figyeli a vízügyi igazgatóságok jelzéseit, és amennyiben le kell állítani a vasúti közlekedést valamelyik árvíz által érintett területen, ott kerülő útvonalon közlekedő vonatokkal biztosítják a személyszállítást és az árufuvarozást. Kedd este Komárom és Szőny között egy négy kilométeres vasúti szakaszon kőzúzalékkal megrakott tehervagonokkal terhelik a pályát, hogy a víz ne mossa ki a követ a sínek alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.