Vizsgálják a filozófuspályázat ügyét

Minden jel arra utal, a liberális értelmiség kétségbeesetten, etikátlan és szabálytalan eszközöket is felhasználva védi pozícióit a magyar tudományos életben.

Magyar Nemzet
2013. 06. 21. 0:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálatot indított a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Doktori Tanácsa Demeter Tamás filozófus pályázatának ügyében. A Magyar Nemzet korábban már beszámolt arról: Demeter, akinek sokak szerint köze volt 2011-ben a filozófusbotrány kirobbantásához, a Bolyai János kutatói ösztöndíjra adott be hibátlan pályázatot.

Ennek ellenére jelentkezését a bírálók elutasították, mivel az utolsó, „összbenyomás” címszóval illetett kritériumra tízből mindketten nulla pontot adtak. Demeter akkor Facebook-oldalára feltöltötte bírálóinak írásos indoklását, kielégítő magyarázattal azonban egyik sem szolgált. Az egyik bíráló morális okokra hivatkozott, míg a másik azt ígérte, egy későbbi szakbizottsági ülésen magyarázza meg döntését – a jegyzőkönyvből azonban kiderül, ez nem történt meg.

Az ügyben nagy a titkolózás. Nem tudni, pontosan mire terjedhet ki az MTA vizsgálata, ahogyan egyelőre az sem biztos, adnak-e valós magyarázatot a pályázatot elutasító anonim bírálók. A lap korábbi cikkében megjegyezte, nem kizárt, hogy a filozófusbotrányban vállalt szerepe miatt állnak most bosszút Demeteren a Heller Ágneshez közel álló MTA-s filozófusok. Mindezt alátámasztja a Magyar Nemzet azon értesülése, hogy az „egyes számú” bírálást Erdélyi Ágnes, Heller Ágnes jó barátja írta. Csizmadia Ervin Demokratikus ellenzék című, háromkötetes könyvében őt is a rendszerváltáskor megerősödött liberális értelmiségi körhöz sorolja.

A Magyar Nemzet megkérdezte Erdélyi Ágnest, miért nem indokolta írásos bírálatában a tisztázatlan „összbenyomás” kritériumra adott nulla pontot, s miért hallgatott a bizottság ülésén, ahol döntését kellett volna megmagyaráznia.

A filozófus bár nem cáfolta, hogy ő volt az egyes számú bíráló, nulla pontos döntésének indokát kérésünkre sem volt hajlandó kifejteni. Forrásunk elárulta a szintén a Heller Ágnes és a 2011-es filozófusbotrányban érintettek köréhez tartozó „kettes számú” bíráló kilétét is. A telefonos megkeresés során azonban többször hangsúlyozta: nem járul hozzá, hogy nevét megossza a lap a közvéleménnyel. Mikor arra kérte a Magyar Nemzet, fejtse ki bővebben, mégis milyen morális okokra gondolt, amikor Demeter Tamás pályázatát elutasította, a kettes számú bíráló azt válaszolta: „én még azt is tagadom, hogy lenne mit tagadnom”.

(Buzna Viktor)

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteken utcára kerülő számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.