Giró-Szász András tájékoztatása szerint a döntés értelmében az érintettek a kedvezménynek a 16 százalékos személyi jövedelemadóból igénybe nem vett részét a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból és a 10 százalékos nyugdíjjárulékból is igénybe tudják venni. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter arra kapott felhatalmazást, hogy ennek figyelembevételével terjessze be a 2014-es adótörvényeket. A kormány a család- és népesedéspolitikai akcióterv következő lépését, a rugalmas gyed kérdését szeptember közepén tárgyalja – tette hozzá a szóvivő.
Soltész Miklós szociális és családügyért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek korábban elmondta: az adókedvezmény kiszélesítése azoknak a családoknak nyújtana segítséget, amelyek jövedelmük miatt eddig nem tudták teljesen érvényesíteni a kedvezményt. A javaslat 20-30 ezer forinttal növelné a családok jövedelmét, és összesen 250 ezer háztartást érintene kedvezően – tette hozzá.
Például egy 300 ezer forintos bruttó jövedelemmel rendelkező háromgyerekes családnál akár 51 ezer forint nettó keresetnövekményt is jelenthet a kedvezmény kiterjesztése – írja saját számításaira alapozva a Portfolio.hu. A szakportál szerint 210 ezer forintos jövedelemszint mellett közel 35 ezer forint lehet a keresetnövekmény. 300 ezer forintos bér felett folyamatosan csökken a többletkereset szintje: például 420 ezer forintos bér mellett valamivel több mint 30 ezer forintot tesz ki.
Selmeczi Gabriella Fidesz-szóvivő kedden közölte, hogy a családi adórendszer rövid idő alatt kézzelfogható eredményeket hozott, hiszen például három gyermek esetén havi nettó 99 ezer forint a kedvezmény, így a háromgyermekesek nettó átlagkeresete 24 százalékkal nőtt.
A szociális és családügyért felelős államtitkárság hétfői kimutatásából pedig az derül ki, hogy 2011-ben közel egymillió szülő vehette igénybe a kormány által bevezetett családi adókedvezményt nagyságrendileg ugyanannyi gyermek után, vagyis a tanköteles kort el nem érő gyermeket nevelő családok mintegy fele, hatszázezer család részesült a kedvezményben. Ennek nyomán a jogosult családok nettó jövedelme 2011-ben összesen 180 milliárd, vagyis családonként több mint 300 ezer forinttal növekedett.