Trükközni próbálnak Bajnaiék

A Gyurcsány–Bajnai-kormányok által megalkotott adórendszer megbukott, a magyar államadósság pedig csökkenő pályára állt – emelte ki Selmeczi Gabriella.

NT
2013. 07. 23. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Selmeczi Gabriella keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a nagyobbik kormánypárt a családi adókedvezmény kiszélesítésének terve mellé áll. Ezt azzal kapcsolatban mondta a szóvivő, hogy a kabinet szerdai ülésén tárgyal a demográfiai programról, amelynek részeként bővülhet az adókedvezményt igénybe vevők köre. Hangsúlyozta: azok a családok is érvényesíthetnék az adórendszer adta kedvezményeket, amelyek ezt eddig nem tudták százszázalékosan megtenni.

Felidézte: a családi adórendszert Európa egyik legalacsonyabb adókulcsával kombinálva vezette be a kormány, mégpedig azért, mert egyértelmű volt, hogy a 2010-ig működő, a Gyurcsány–Bajnai-kormányok által megalkotott adórendszer megbukott. Utóbbi ugyanis nem támogatta sem a munkát, sem pedig a gyermeknevelést – mondta Selmeczi.

Az adókedvezménnyel a gyermekes családok az elmúlt két évben átlagosan 237 ezer forinttal több jövedelemhez jutottak – derül ki a szociális és családügyért felelős államtitkárság Magyar Nemzethez eljuttatott kimutatásából.

 

Két kormánypárti javaslat is készült a családi adókedvezmény kiszélesítésére a népesedéspolitikai program kapcsán – tudta meg a Magyar Nemzet. Míg a fideszes Révész Máriusz vezette munkacsoport az egészségbiztosítási, addig a KDNP által készített szakértői anyag a nyugdíjjárulék terhére terjesztené ki a családi adókedvezményt. A lap által megkérdezett szakértők szerint a két adójavaslat forrásigénye között nagyjából 10-20 milliárd forintos különbség van.

A családi adórendszer rövid idő alatt kézzelfogható eredményeket hozott, hiszen például három gyermek esetén havi nettó 99 ezer forint a kedvezmény, így a háromgyermekesek nettó átlagkeresete 24 százalékkal nőtt – ismertette, megjegyezve hogy az előzetes adatok alapján 2012-ben több mint 840 ezren tudtak élni az adókedvezménnyel, összesen mintegy 158 milliárd forint megtakarítást elérve.

A baloldali politikusok nyilatkozataiból azonban az látszik – folytatta –, hogy nagyon szúrja a szemüket a családi adórendszer. „Bajnai Gordon és Mesterházy Attila bevallotta, hogy átalakítaná a családi adórendszert [ ], és sokaknak kevesebbet adna. [ ] Gyurcsány Ferenc pedig egyenesen eltörölné a családi adókedvezményt.”

A sajtótájékoztatón szó volt arról is, hogy a magyar államadósság csökkenő pályára állt. „Mindenki tudja, a magyar állampolgárok, a szakma, és szerintem Bajnai Gordonék is tisztában vannak azzal, hogy a magyar adósság csökkenő pályára állt” – mondta Selmeczi Gabriella. Hangsúlyozta: azt a hatalmas adósságot, amelyet a jelenlegi kabinet ledolgoz, a Gyurcsány–Bajnai-kormányok halmozták fel, és „Bajnai Gordon nemcsak hatalmas kölcsönt vett fel, amivel növelte az államadósságot, hanem ráadásul ezt devizában tette”.

„Bajnai Gordonék ezt a devizában meglévő államadósságot napi árfolyamon mindig kiszámolják, és ezzel próbálnak trükközni, játszani, és azt a hamis látszatot kelteni, hogy Magyarországon nem csökken az államadósság. Ez egész egyszerűen hazugság” – emelte ki a Fidesz szóvivője.

Kedden az Együtt–PM és az MSZP is közleményt adott ki az Eurostat államadósság-adataira reagálva. A Bajnai Gordon vezette választási szövetség azt írta, hiába volt a sok áldozatvállalás, Magyarország államadóssága újra emelkedik, s Orbán Viktor miniszterelnök „vesztes háborúinak a magyarok fizetik meg az árát”. A szocialista Tukacs István szerint pedig a kabinet csődjét, legfontosabb célkitűzésének elbukását jelenti, hogy Magyarország az Eurostat legfrissebb adatai alapján elvesztette az államadósság elleni háborút.

Az Eurostat hétfőn közölte, hogy mind az eurózónában, mind az Európai Unió egészében nőtt az államadósság hazai össztermékhez viszonyított aránya az első negyedévben. A magyar államháztartás gdp-arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 23 339 510 millió forint, a gdp 82,4 százaléka volt. Az előző negyedév végén 22 385 620 millió, a múlt év első negyedének a végén pedig 22 402 732 millió forint, a gdp 79,2, illetve 79,9 százaléka volt az adósságállomány. Az adatok megegyeznek a Magyar Nemzeti Bank által július elején közölt előzetes adatokkal. Az államadósság negyedéves növekedésében döntő szerepe volt a februári 3,25 milliárd dolláros kötvénykibocsátásnak.

Selmeczi Gabriella a tájékoztatón reagált arra az MSZP-közleményre is, amely szerint a szocialista párt emelné az alapbéreket és eltörölné a kényszernyugdíjazást az egészségügyben. A Fidesz szánalmasnak tartja az MSZP ígérgetéseit az egészségügyi dolgozóknak – mondta a kormánypárt szóvivője, emlékeztetve egyúttal az ágazat dolgozóinak a jelenlegi kormány által indított béremelési programra.

Azzal kapcsolatban, hogy az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség az Alkotmánybírósághoz fordul a takarékszövetkezeti integrációról szóló törvény miatt, Selmeczi azt közölte: a jogszabállyal sokkal erősebb lábakon fognak állni a takarékok, amihez az állam százmilliárd forintos tőkeinjekcióval járul hozzá.

Kérdésre válaszolva kitért arra a hétfői Blikk-írásra is, amely szerint a tárcák engedélyezett létszámát nézve a minisztériumok közel évi 90 milliót költenek a folyószámla-költségtérítésre. Ezzel kapcsolatban a szóvivő azt mondta, a Fidesz szerint meg kell vizsgálni annak lehetőségét, hogy ezt a többi állami munkavállalóra is kiterjesszék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.