„Nem tudjuk elfogadni, hogy azt az alapszerződést, mely alapján – népszavazással is megerősítve – beléptünk az Európai Unióba, most valaki egyoldalúan felül akarja írni” – jelentette ki a kormányfő. Orbán Viktor a Magyar Természetjáró Szövetséggel írt alá megállapodást a Pest megyei Dobogókőn, majd újságírói kérdésre válaszolva beszélt a Brüsszelben kedden folytatott vitáról, illetve a Tavares-jelentés elfogadását követő esetleges válaszlépésekről.
A Tavares-jelentés körüli vita részleteit nem kívánta bővebben minősíteni, hangsúlyozta, Brüsszelben mindent elmondott, ám érvei szerinte nem értek célt. A miniszterelnök úgy fogalmazott, csak „zárt füleket” látott, nyitottakat nem. Mint elmondta, nem kizárólag, s nem elsősorban Magyarország számára, hanem az európai jövő és az Európai Unió szempontjából veszélyes, amit „ellenfeleink, az országgal ellenséges erők” tettek. Felhívta a figyelmet: a baloldalnak is meg kellene értenie, hogy az alapszerződést módosítás nélkül nem lehet felülírni.
Orbán Viktor elmondta, hogy a Tavares-jelentés megszavazására nem a magyar kormány, hanem a magyar parlament fog válaszolni az Európai Parlamentnek. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője már jelezte, hogy ennek érdekében a frakció a parlament csütörtöki ülésén határozatot terjeszt elő – tette hozzá a kormányfő. A Tavares-jelentés súlyosan sérti, korlátozza Magyarország függetlenségét, a jelentés révén gyámság alá akarják helyezni az országot, ami bántó a magyar emberek számára, és veszélybe sodorja az EU eszmeiségét is – jelentette ki.
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint a Tavares-jelentés elfogadása része az európai baloldal Magyarország ellen irányuló támadásainak, amelyeknek gazdasági és politikai, de elsősorban ideológiai okai vannak. A kormánypárt közleményében hangsúlyozta, az „alapító atyák”, vagyis Robert Schuman, Konrad Adenauer és társaik „kereszténydemokrata elvei alapján felépülő Európában” gondolkodnak.
A KDNP úgy látja, az európai baloldal letért erről az útról, és a saját üzleti és politikai érdekei mentén ítél, továbbá egy „dekadens világszemlélet nevében sokszor deviáns magatartásformákat támogat”. A kereszténydemokraták ezért arra kérik a kormányt és a parlamentet, hogy „határozottan álljon ki az alaptörvényben foglalt hagyományos értékek mellett, és utasítsa vissza az alaptalan támadásokat”.
A Fidelitas és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) szerint a vitában újabb nemzetközi lejárató akcióba kezdett a baloldal, amit az ifjúsági szervezetek felháborítónak tartanak. „Nehezen találni szavakat arra, hogy Göncz Kinga és Tabajdi Csaba az EP plenáris ülésén – konkrétumok említése nélkül – kétségbe vonta a magyar demokrácia létét, és egy uniós felügyeleti rendszer mellett érvelt” – írta a Fidelitas és az IKSZ. Közölték: vérlázítónak tartják Bokros Lajos szavait is, aki szerint Magyarország nem osztja az európai értékeket. „Az MSZP egykori minisztere eközben a magyar jobboldal képviselőjének hazudta magát.”
A Jobbikot nem érte meglepetésként a jelentés elfogadása. Volner János, az ellenzéki párt alelnöke budapesti sajtótájékoztatóján a döntésre reagálva azt mondta: az Európai Unió hosszabb ideje egyre agresszívabban képvisel politikai köntösbe bújtatott gazdasági érdekeket. Kiemelte: az unión belül elsősorban a baloldal „aktivizálódott Magyarország ellen”, a magyar baloldal pedig sunyi módon szövetkezett a nemzetközi baloldallal, és mindent megtett azért, hogy Magyarországot rossz fényben tüntessék fel. A radikális párt szerint a magyar baloldal így próbál a hatalom közelébe jutni.
A Demokratikus Koalíció az első mondatától az utolsóig egyetért a jelentéssel – jelentette ki Bauer Tamás, a párt alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. A politikus azt mondta: nagy örömükre szolgál, hogy az EP jelentős többséggel fogadta el a jelentést, amely az „európai demokraták szolidaritását fejezi ki a magyar néppel”.
Az Együtt–PM szövetség szerint a jelentés ilyen nagyarányú megszavazása egyértelműen jelzi, hogy immár egész Európa – beleértve a Fidesz saját pártcsaládját, az Európai Néppártot is – kihátrált az Orbán-kormány mögül, mondta Szabó Tímea.
Az MSZP szerint a szerdán elfogadott Tavares -jelentés a kormány állításával szemben nem Magyarországot, hanem Orbán Viktort, valamint a kabinet „antidemokratikus intézkedéseit” ítélte el. Harangozó Gábor országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: a jelentés elfogadásával az Orbán-kormány újabb bizonyítványt kapott a jogállamiság és a demokratikus normák magyarországi helyzetéről.
A Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő által készített jelentésről kedden vitáztak az uniós képviselők, szerdán pedig elfogadta az Európai Parlament. 701 képviselő volt jelen, ebből 370-en mellette, 249-en ellene voksoltak, 82-en pedig tartózkodtak.
„Veszélyes útra lép az Európai Parlament, ha elfogadja a jelentést” – közölte a keddi EP-vitát követően Orbán Viktor sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a Magyarországot felügyelő bizottság létrehozása a legrosszabb időkre emlékeztet, miközben fellebbezésre egyáltalán nincs lehetőség. A kormányfő leszögezte: ezzel a lépéssel az EP egy világos kritériumokat nem tartalmazó, alapszerződés-ellenes eljárást indít meg.
A Tavares-jelentésről a kormány kedden memorandumot tett közzé. Ebben egyebek között az olvasható: a jelentés „visszaélés az Európai Parlament hatalmával, mélyen igazságtalan Magyarországgal és népével szemben, és nyíltan kettős mércét alkalmaz”, ezért a magyar kormány visszautasítja. A kabinet a memorandumban kifejezte meggyőződését, hogy a magyar–EP-viszonynak a jövőben is a szerződések által meghatározott keretek közt kell maradnia, az elfogadott eljárásokat kell követnie, és teljes mértékben meg kell egyeznie az EU valamennyi tagországával kapcsolatban követett gyakorlattal.