„Nem tudjuk elfogadni, hogy azt az alapszerződést, mely alapján – népszavazással is megerősítve – beléptünk az Európai Unióba, most valaki egyoldalúan felül akarja írni” – jelentette ki a kormányfő. Orbán Viktor a Magyar Természetjáró Szövetséggel írt alá megállapodást a Pest megyei Dobogókőn, majd újságírói kérdésre válaszolva beszélt a Brüsszelben kedden folytatott vitáról, illetve a Tavares-jelentés elfogadását követő esetleges válaszlépésekről.
A Tavares-jelentés körüli vita részleteit nem kívánta bővebben minősíteni, hangsúlyozta, Brüsszelben mindent elmondott, ám érvei szerinte nem értek célt. A miniszterelnök úgy fogalmazott, csak „zárt füleket” látott, nyitottakat nem. Mint elmondta, nem kizárólag, s nem elsősorban Magyarország számára, hanem az európai jövő és az Európai Unió szempontjából veszélyes, amit „ellenfeleink, az országgal ellenséges erők” tettek. Felhívta a figyelmet: a baloldalnak is meg kellene értenie, hogy az alapszerződést módosítás nélkül nem lehet felülírni.
Orbán Viktor elmondta, hogy a Tavares-jelentés megszavazására nem a magyar kormány, hanem a magyar parlament fog válaszolni az Európai Parlamentnek. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője már jelezte, hogy ennek érdekében a frakció a parlament csütörtöki ülésén határozatot terjeszt elő – tette hozzá a kormányfő. A Tavares-jelentés súlyosan sérti, korlátozza Magyarország függetlenségét, a jelentés révén gyámság alá akarják helyezni az országot, ami bántó a magyar emberek számára, és veszélybe sodorja az EU eszmeiségét is – jelentette ki.
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint a Tavares-jelentés elfogadása része az európai baloldal Magyarország ellen irányuló támadásainak, amelyeknek gazdasági és politikai, de elsősorban ideológiai okai vannak. A kormánypárt közleményében hangsúlyozta, az „alapító atyák”, vagyis Robert Schuman, Konrad Adenauer és társaik „kereszténydemokrata elvei alapján felépülő Európában” gondolkodnak.
A KDNP úgy látja, az európai baloldal letért erről az útról, és a saját üzleti és politikai érdekei mentén ítél, továbbá egy „dekadens világszemlélet nevében sokszor deviáns magatartásformákat támogat”. A kereszténydemokraták ezért arra kérik a kormányt és a parlamentet, hogy „határozottan álljon ki az alaptörvényben foglalt hagyományos értékek mellett, és utasítsa vissza az alaptalan támadásokat”.