Ezt Zsigó Róbert, a kormánypárt szóvivője mondta hétfőn Budapesten tartott sajtótájékoztatóján arra reagálva, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) hétfőn átutalta az IMF-hitel még fennmaradt részét. A 2,15 milliárd euró (1,9 milliárd SDR) értékű tartozást három devizanemben – dollárban, euróban és fontban – fizette ki a magyar állam.
A politikus úgy fogalmazott, minden magyar ember büszke lehet arra, hogy a kormány hétfőn a legutolsó fillérig visszafizette a Gyurcsány–Bajnai-kormányok által felvett hitelt. Szerinte mindez annak bizonyítéka, hogy Magyarország képes saját erőből, külső segítség nélkül is megállni a helyét, míg más országok továbbra sem boldogulnak, és kénytelenek az IMF-hez fordulni, amivel még kiszolgáltatottabbá válnak.
Kiemelte, három éve még Görögországgal egy lapon említették Magyarországot, ami nem is volt csoda, hiszen a „bukott baloldal szélsőséges és veszélyes gazdaságpolitikája” egyet jelentett a jövő felélésével. Miközben a Gyurcsány–Bajnai-kormányok megszorításokkal teli politikáját választó Görögország újabbnál újabb mentőövekre szorult, addig a 2010-ben alakult új magyar kabinet gazdaságpolitikájával talpra állította az országot, amely egyre több területen teljesít jobban – mondta Zsigó.
A fideszes képviselő szólt arról is, hogy a baloldal erkölcsileg csak 2010-ben bukott meg, az „IMF-hitel nélkül azonban már 2008-ban elsöpörte volna őket az igazság”, és kiderült volna, alkalmatlanok a kormányzásra. Zsigó szerint ugyanis a Gyurcsány–Bajnai-kormányok hitel nélkül képtelenek lettek volna fizetni a nyugdíjakat, a közszférában dolgozók bérét és a szociális ellátásokat.
Az IMF-hitelhez tehát a „bukott baloldal szélsőséges politikája vezetett, mivel saját zsebükön kívül legfeljebb a multik és a bankok zsebét tömték, a magyar családokét soha, a közpénzeket elherdálták, ellopták, alkalmatlanságukat pedig hitelekkel leplezték” – fejtette ki álláspontját a kormánypárt szóvivője. Hangsúlyozta továbbá, hogy a „bukott baloldal” mosta kezét, és „egy fillért sem fizetett meg” az IMF-hitelből, az ugyanis a magyar embereket és a 2010-ben hivatalba lépett kormányt terhelte. A baloldal miatt kellett visszafizetni az IMF-hitelt, de a kormány nem értük, hanem a magyar családokért, fiatalokért, idősekért és vállalkozásokért tette ezt – húzta alá Zsigó Róbert.
Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő sajtótájékoztatóján úgy reagált: a kormány kommunikációs célból olcsó hitelt drágábbra cserél. A költségvetés több mint tízmilliárd forintot nyerhetett volna azzal, ha az ország a tervezett ütemezéssel fizeti vissza a Nemzetközi Valutaalaptól 2008-ban felvett kölcsönt – jelentette ki.
Az MSZP-s politikus szerint a kormány ezzel a „költséges hazugsággal” el akarja terelni a figyelmet arról, hogy az államadósság – a magánnyugdíjvagyon felhasználása ellenére – kétezer-milliárd forinttal több, mint a kormányváltáskor volt, illetve hogy a központi költségvetés hiánya hét hónap elteltével elérte az egész évre tervezettet. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a lakossági hitelállomány egy hónap alatt 91 milliárd forinttal nőtt.
A Jobbik szerint szomorú és rossz gyakorlat, hogy a kormány újabb hitel felvételével fizette vissza az IMF -hitel fennmaradó részét – jelentette ki Volner János. A radikális képviselő szerint ezzel semmi más nem történt, mint hogy a kormány a korábbi amerikai dollárban kibocsátott államkötvényekből származó bevételből – vagyis egy másik hitelből – fizette ki a korábbi tartozását. Az ellenzéki párt szerint „túl nagy változás ezzel nem történt”, mindössze annyi, hogy az államkötvények kamatai magasabbak, mint az IMF-hitelé volt.
A KDNP arra kéri a szocialistákat, hogy ne beszéljenek lekicsinylően a magyar emberek azon erőfeszítéseiről, amelyek eredményeként Magyarország hétfőn visszafizethette a Nemzetközi Valutalap által adott hitel még fennmaradt részét. A kisebbik kormánypárt közleményében Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő napközben tartott sajtótájékoztatójára reagált. Az ellenzéki politikus „költséges kommunikációs blöffnek” nevezte az idő előtti visszafizetést. A kereszténydemokraták ugyanakkor hangsúlyozzák, a magyar emberek munkája révén lehetővé vált, hogy többévnyi elhibázott gazdaságpolitika után ismét megerősödjön az ország gazdasága.