Érzékeny adatokat talált az elitcsapat

Minden, a romagyilkosságokkal összefüggésben a polgári és katonai titkosszolgálatoknál, valamint a rendőrségnél keletkezett iratba betekinthet a különleges nyomozó csoport. Interjú Pintér Sándorral.

Magyar Nemzet
2013. 08. 31. 5:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Augusztus közepén jelentette be a kormány, hogy rövidesen feloldják a romagyilkosságok ügyében keletkezett, jelenleg minősített iratok titkosítását. Az ön felügyelete alatt álló szervezetek közül ez a polgári elhárítást és a rendőrséget is érinti. Hol tart ez a folyamat, és mikor ismerheti meg a nyilvánosság az említett dokumentumokban szereplő részleteket?
– Szigorúan titkos iratokról van szó, amelyek tartalmazzák a romagyilkosságok felderítésének folyamatát, véleményezik az elvégzett munka szakszerűségét. A nemzetbiztonsági bizottság előtt már beszámoltunk ezen iratok tartalmáról. A kormány megvizsgálta, hogy sért-e nemzetpolitikai érdekeket, ha az említett dokumentumok teljes terjedelemben nyilvánosságra kerülnek. Olyan döntés született, hogy a nyilvánosságra hozással ilyen érdekek nem sérülnek. A nemzetbiztonsági érdekek szempontjából pedig a titokgazdának, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójának kell döntenie. A kormány tehát nem látja akadályát, hogy a polgári elhárítás saját hatáskörében döntsön a kérdésben. Erről tájékoztattam a szervezet vezetőjét, és jelenleg azt várjuk, hogy miként határoz a főigazgató.

– Mára már kiderült, hogy a katonai elhárítás mellett az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal is hibázott a gyilkosságsorozat elkövetői kilétének felderítése kapcsán. A Magyar Nemzet értesülése szerint a közelmúltban külön nyomozó csoport alakult abból a célból, hogy feltárja a szolgálatok berkein belül elkövetett hibákat.
– A miniszterelnök úr kormányülésen döntött úgy, hogy nemcsak a szigorúan titkos iratok minősítését kell felülvizsgálni, hanem minden olyan dokumentumot át kell tekinteni, ami ebben az ügyben bármely hatóságnál vagy szervezetnél keletkezett. Ennek elvégzésére a Belügyminisztériumot, illetőleg a hatáskörébe tartozó szervezeteket jelölte ki. A munka irányításával engem bízott meg, azzal a kiegészítéssel, hogy az összes érintett szervezet, így a Honvédelmi Minisztérium irányítása alatt álló katonai elhárítás is átadja a megfelelő információkat. Nem kifejezetten nyomozó csoportról van szó, hanem egy olyan értékelő-elemző csapatról, amelynek lehetősége van arra, hogy a titkos információkat és a nyílt eljárásban keletkezett adatokat, azok keletkezési helyétől függetlenül áttekintse. Reményeink szerint mindez néhány újdonsággal szolgálhat.

– Mióta működik az egység, és kikből áll?
– Két hete kezdték meg tevékenységüket, és a csoportba minden érintett szervezet delegálta munkatársait.

– Ennek az egységnek az irányításával bízta meg a közelmúltban Horváth András nyugalmazott rendőr dandártábornokot, vagy más csoportról van szó?
– A tábornok úr részt vesz a csapat munkájában, azonban a tevékenységet a Terrorelhárítási Központ munkatársai irányítják. Horváth Andrásnak egyebek mellett az esetleges nyomozási eljárások megtervezésében, kivitelezésében lehetnek feladatai.

Kizárólag a sor-, illetve szerződéses katonai múltjuk során szerzett tudásuk alapján nem tudták volna ilyen magabiztossággal végrehajtani a romagyilkosságokat az elkövetők – jelentette ki Gulyás József. A nemzetbiztonsági bizottság volt tagja szerint a négy vádlottnak rejtve maradt segítői voltak. Emlékeztetett rá, már a büntetőeljárásban is szó volt róla, hogy a támadásokhoz felhasznált egyes Besenyszögön rabolt fegyverek megszerzésekor jelen volt egy negyedik támadó is, akinek kilétére az elsőfokú eljárásban nem derült fény.

 

Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága első őszi ülésén tűzi napirendre a romagyilkosságok ügyének eddig tisztázatlan kérdéseit. Erről Molnár Zsolt adott ki közleményt augusztus 10-én. A testület MSZP-s elnöke szerint ha bármilyen új adat előkerül, ami ezt indokolja, akkor megalakulhat egy tényfeltáró eseti bizottság. A bizottság azt vizsgálhatja, milyen szerepe volt az előző kormányok idején az egykori KBH-nak a cigánygyilkosságok késedelmes föltárásában, illetve miért nem jutott el tőlük minden, a gyilkosságokkal összefüggő információ a nyomozó hatóságokhoz. Kocsis Máté, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja szerint is tisztázni kell a katonai elhárításnak a romagyilkosságok késedelmes feltárásában betöltött szerepét, de az ügy politikai szálait is.

A teljes interjút a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.

(Swendt Pál)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.