A félreértések elkerülése végett érdemes leszögezni: a legtöbb esetben nem lokális, egymástól független ügyekről beszélünk, hanem országokat átszövő, Szingapúrból irányított csalássorozatról, amelyben a gyanú szerint magyarok is tevékenyen részt vettek. A téteket jól jellemzi, hogy csak az itthoni meccseken esetenként százmillió forintos nyereséget értek el a csaló játékosok és bírók. A Magyar Nemzet összeállításában megpróbálja számba venni a szinte kibogozhatatlannak tűnő események főbb állomásait.
Szlovákiában és Csehországban néhány napja több tucat személy ellen indult eljárás, mert a többi között a dunaszerdahelyi és a teplicei klub mérkőzéseinek végeredményét befolyásolták. A folyamatosan ketyegő bundabomba kiszámíthatatlan időpontokban és helyszíneken robban, újabb és újabb országok labdarúgó-bajnokságáról derül ki, hogy évek óta manipulálják a mérkőzések eredményeit.
A botrányt öt évvel ezelőtt a bochumi ügyészség robbantotta ki, talán nem is sejtve, milyen darázsfészekbe nyúlnak. A nyomozó hatóságok ugyanis minél több személyt hallgattak ki, minél mélyebbre ástak, annál több nemzet csapatairól, játékosairól derült ki, hogy jövedelmüket régóta az eredmények befolyásolásával egészítik ki. A hír, hogy immár Csehország és Szlovákia sem mentes a bundától, lassan alig lep meg bárkit; hogy a két nemzetet is behálózta-e az a bűnszervezet, amelyről a következőkben szó esik, egyelőre még kérdés.
Idén márciusban a Bors hozzájutott a több klubban is megforduló s mindenhol bundázó Horváth Gábor futballista szervezeti ábrájához. Ebből kiderült, hogy Kenesei Zoltán és Lázár Mátyás felett áll egy korábbi kaposvári szlovén játékos, Admir Suljic, aki közvetlenül a szingapúri keresztapa, Dan Tan Seet Eng alatt foglalt pozíciót, az ő beosztottja volt egy menedzser, valamint Kenő és Lecsó (Kenesei és Lázár), akik áprilisban 22 hónapi előzetes utáni házi őrizetbe kerültek. Hamarosan újabb agyrém borzolta a drukkerek idegeit: egy magyar bírói csoport (L. Kolos, S. Krisztián, Cs. János és M. Tamás), akiket az ügyészség is megvádolt és a FIFA örökre eltiltott a játékvezetéstől, újra meccset vezetett, a Vasas egyik felkészülési találkozóján.
Májusban lezárult az évek óta tartó honi nyomozás, az ügyészség negyvenöt személyt vádolt meg bundával, akik különböző bajnokságok harmincnál is több mérkőzését manipulálták. Akadnak közöttük volt és aktív futballisták, játékvezetők, klubtulajdonos, futballmenedzser és edző. Olaszországban 27 játékos, köztük Davide Lanzafame ellen emelet vádat az itáliai nyomozó hatóság. A Honvéd volt játékosa később vádalkut kötött, így megúszta 16 hónapos eltiltással.
Velkei Tamás
A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.