„Túl vagyunk a nagy változtatások korszakán, a ciklus elején vállalt munkát, a nagy átalakításokat elvégeztük, és az azokhoz szükséges jogszabályokat, törvényeket meghoztuk. Ebből az következik, hogy kisebb lesz a teher a parlamenten, illetve hogy a keretszabályok és a garanciális szabályok rendelkezésre állnak a rendeletek meghozásához” – mondta Kocsis Máté keddi, budapesti sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva. Hangsúlyozta, szerinte ez olvasható ki a házelnök szavaiból, majd kiemelte, hogy mindez semmilyen új berendezkedést nem jelent a közjogi rendszerben.
Éppen az ellenkezőjét akarta mondani a rendeleti kormányzással kapcsolatban, mint amit próbálnak belemagyarázni a szavaiba – mondta Kövér László az Echo TV Napi aktuális című műsorában kedd este.
Arról beszélt – és ezt fenntartja –, hogy huszonvalahány éve, mióta parlamenti képviselő, az a gyakorlat, hogy az Országgyűlés olyan részletességű törvényeket alkot, és olyan életviszonyokat próbál meg törvényben szabályozni, amire ilyen részletességgel nincs szükség. Ennek a szabályozását meg kellene hagyni a végrehajtó hatalom, a kormány hatáskörében – mutatott rá Kövér László.
Hozzátette: ő azt fejtegette, azért, hogy a végrehajtó hatalom ellenőrzésére a képviselőknek több idejük jusson, meg kellene próbálni a munkát másképp elosztani. Úgy, hogy amit a törvényhozásban nem szükséges elvégezni, azt ne ők végezzék el, hanem hagyják a jogszabályalkotás alacsonyabb szintjére. Ahol a demokráciák nagyobb múltra tekintenek vissza, és kisebb a bizalmatlanság a végrehajtó hatalommal szemben, ott már kialakult az a mód, hogy a törvényhozásra csak olyan esetekben hárul törvényalkotási teher, amikor alapvetően megváltoznak az életviszonyok – tette hozzá.
Szerinte jobb sorsa érdemes energiák mennek el ilyen „idióta” adok-kapokkal, hogy lehitlerezik őt, lediktátorozzák a kormányt. Ez időben jött figyelmeztetés arra, hogy milyen kampányra számíthatnak, ha valakinek még lett volna illúziója. Neki – mint mondta – eddig sem volt azt illetően, hogy meg fog ismétlődni „a 2002-es mocskos kampány”, amit az akkori baloldali ellenzék a Fidesz-kormánnyal szemben folytatott.
Kövér László hétfőn az Inforádió Aréna című műsorában arról beszélt, érdemes lenne hosszú távon megfontolni, nem lenne-e jó nagyobb mozgásteret adni a kormánynak arra, hogy a mindennapi kihívásokra reagáljon, és lazítsanak azon, hogy mindent, a legrészletesebb szabályokat is törvénybe akarják iktatni.
Kocsis Máté a tájékoztatón egyúttal ismét bocsánatot kért a kormánypárti frakció nevében Szél Bernadett LMP-s képviselőtől – amit már az Országgyűlésben is megtett –, amiért Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a plenáris ülésen „indulatosabb volt, mint azt az ügy szükségessé tette volna”. Nem szerencsés, ha bárki így beszél bármelyik képviselőtársával – jelentette ki a kommunikációs igazgató. Szél Bernadett a verespataki bánya ügyében szólalt fel kedden, napirend előtt a parlamentben, majd a neki válaszoló környezetvédelmi államtitkár egyebek mellett azt mondta: „attól, hogy ön szép, még nem következik az, hogy okos, attól, hogy ön állít valamit, még nem következik az, hogy ön ért hozzá, hogy úgy vannak a dolgok”.
Illés felszólalása miatt megszólalt az LMP is. A párt felszólítja Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy haladéktalanul mentse fel tisztségéből Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárt, aki az ellenzéki párt szerint a reggeli parlamenti felszólalásában "mentális alkalmatlanságát" bizonyította. Schiffer András, az LMP frakcióvezetője a történtekre reagálva az MTI-nek azt mondta, ezt a „primitív hangvételű” stílust egyetlen kormánytag sem engedheti meg magának, ráadásul „Illés Zoltán a miniszterelnöknek is úgy hajbókolt, ami a nemzeti cinizmus rendszerében is sok”. Kiemelte: Illés Zoltán nemcsak a nőket sértette meg kijelentéseivel, hiszen olyan kifejezéseket is használt, amelyek használatáért az ellenzéki képviselőket biztosan kivezettetik a házőrséggel. A frakcióvezető szerint ebből az esetből is látszik, hogy az Országgyűlés méltóságát nem az ellenzéki transzparensek, hanem az „elszabadult hajóágyúként” viselkedő kormánypárti politikusok veszélyeztetik.
Azzal kapcsolatban, hogy a Magyar Bankszövetség szerint a deviza-jelzáloghitelesek helyzetének azonnali rendezése elképzelhetetlen a kormány érdemi közreműködése nélkül, Kocsis Máté azt mondta: amikor korábban a bankok az ügyfelek hátrányára kötötték, illetve módosították a szerződéseket, akkor nem kérték a kormány segítségét, de még a véleményét sem. „Éppen ezért azt kérjük, hogy ugyanebben a felfogásban az ügyfelek számára, az ő javukra módosítsák a devizahitel-szerződéseket” – jelentette ki, emlékeztetve a Fidesz–KDNP visegrádi frakcióülésén meghozott döntésre.
Most tehát a bankokon van a sor, de ha ezt nem rendezik az ügyfelekkel, a kabinet november 1-je után a saját javaslatát terjeszti a parlament elé – közölte.