A szocialista párt elnöksége szerdai ülése után azt közölte: a kilencpontos DK-javaslat három eleme az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodás újranyitását célozza, ezt pedig a szocialista párt – mivel jónak tartja az egyezséget – nem szeretné. Az MSZP közös kormányzásra irányuló politikai szövetséget kötött az Együtt–PM-mel, a DK viszont csak választási szövetséget ajánl – olvasható a közleményben.
Az MSZP elnöksége emellett továbbra is választ vár a DK-tól arra, hogy elfogadja-e a szocialisták és az Együtt–PM szövetség közötti közpolitikai megállapodást. Ez egyebek között lezárt ügynek tekinti a határon túli magyarok állampolgárságát és szavazati jogát, és azt tartalmazza, hogy 2014 szeptemberétől minden, a bejutáshoz szükséges pontszámot teljesítő hallgató ingyenesen kezdheti meg felsőfokú tanulmányait. Az MSZP-ben – az MTI információja szerint – azzal érvelnek, hogy egyebek mellett ez a két pont ellentétes a DK politikájával.
A Demokratikus Koalíció hétfőn közös lista- és egyénijelölt-állítást javasolt az MSZP-nek. Jelezték ugyanakkor, hogy – bár alkalmazkodnak az MSZP és az Együtt–PM közötti külön listás megállapodáshoz – a DK továbbra is az átfogó ellenzéki megállapodás híve közös listával, közös miniszterelnök-jelölttel. Egyúttal közölték, választási, és nem politikai koalíciót szeretnének kötni a szocialistákkal.
A DK tárgyalódelegációja azt kezdeményezte, hogy a két párt a választókerületeket és a listás helyeket támogatottságuknak megfelelő arányban ossza fel. Ehhez azt vennék alapul, hogy közvélemény-kutatások szerint az MSZP-nek és az Együtt–PM-nek közösen 1,4-1,6 millió, a DK-nak pedig 100-200 ezer szavazója van. Ebből az következik, hogy a DK a 106 körzet egytizedében, nagyjából tíz egyéni választókerületben állítana jelöltet, emellett igényt tartana a közös lista második helyre. A Mesterházy Attila pártelnök vezette MSZP-delegáció akkor azt közölte, az elnökség elé viszik a DK javaslatait.
Gyurcsány Ferenc pártelnök úgy reagált az MSZP közleményére, szerinte pártja és az MSZP a legutóbbi egyeztetésükön egy lépéssel közeledett egymáshoz és azt javasolják: napokon belül kössék meg a végső megállapodást. „Nem gondolja, hogy a szóhasználati vita, hogy választási vagy politikai koalíciót kötünk, megakaszthatja a tárgyalásokat” – közölte a pártelnök, aki emlékeztetett arra: a szakpolitikai kérdésekben már létrejött a politikai koalíció.
A DK elnöke megerősítette: pártja elfogadja az MSZP és az Együtt–PM által kidolgozott közpolitikai alapelveket.
Gyurcsány Ferenc „több mint jó hírnek” tartja, hogy kilencpontos javaslatukból nem érte kifogás a közös listára és a közös jelöltek állítására vonatkozó javaslatukat. Hozzátette: nem érte kritika azt sem, hogy a jelöltállítás során az arányosság elvét alkalmazzák, hozzátéve: Az MSZP pusztán azt jelezte, hogy ezt az elvet nem kívánja kiterjeszteni az Együtt 2014-PM-re, mivel a tárgyalást velük már lezárták.
A DK javaslata ezzel kapcsolatban az, hogy pártjuk és az MSZP az arányosság elvét a szocialisták 75 választókerületére érvényesítsék, a két párt támogatottságának megfelelően. Gyurcsány Ferenc közleményében szerepel az is: nem érte kifogás a közös lista első két helyezettjére tett elvi javaslatot sem.
„A Fidesz nem egyenlő az országgal, az MSZP és az E14–PM nem egyenlő az ellenzékkel. Mi ezt így gondoljuk” – írta Facebook-oldalán kedden Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök azt írta: nem a Bajnai-féle Együtt–PM-mel közös megállapodás felnyitását javasolja – a volt szocialista politikus szerint ezt csak az MSZP kérhetné, ha erre igénye volna –, hanem a szorosabb együttműködés lehetőségének fenntartását kérik. „Ha megy, jó, ha nem, mit tehetnénk” – kommentálta, hozzátéve: „napok óta üzenetek érkeznek, pletykák keringenek a sajtóban, hogy mit akarhat az MSZP”.