A PDSZ az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében azt írta, hogy sztrájk előkészítéséről döntött, és tárgyalóasztalhoz hívja az emberi erőforrások miniszterét a pedagógus-életpályamodell bevezetésének „égisze alatt folyó [ ] óriási felfordulás” miatt. Az érdekképviselet hangsúlyozta, választmányuk a „mindenhonnan érkező panaszáradat hatására” határozott a sztrájk előkészítéséről. A PDSZ szerint ugyanis a pedagógusok új típusú munkaidő-számítása minden észérvet figyelmen kívül hagy, továbbá értelmetlen és elviselhetetlen mértékben növeli a munkaterheket.
Az államtitkárság hétfői közleményében hangsúlyozta, a szakszervezet azután jelentette be az újabb munkabeszüntetésre vonatkozó felhívását a tanárok munkaterheinek növekedése miatt, hogy szeptember 1-jétől 160 ezer pedagógusnak növekszik átlagosan 34 százalékkal, vagyis mintegy 35-80 ezer forinttal a jövedelme. Az Emmi államtitkársága felidézte, hogy a PDSZ nem vett részt abban a több hónapig tartó közös munkában, amelynek eredményeképp a pedagógusok előmeneteli rendszeréről a kormányzattal tárgyalást folytató reprezentatív képviseletek aláírták a megállapodást, sőt többször is munkabeszüntetéssel fenyegetőzött.
Az államtitkárság azt írta, tárgyalásokra továbbra is mindig készen állva tudomásul veszik a sztrájkra készülődést, attól függetlenül hogy hasonló bérnövekedést egyetlen területen sem értek el a korábbi kormányok, és Európa nem egy válságtól sújtott országában csökkenek a bérek a közszférában.
Balog Zoltán tárcavezető korábban azt emelte ki az új rendszert jellemezve, hogy bár valamivel többet kell dolgozniuk a tanároknak, és 32 órát kell az iskolában tölteniük, a bérek átlagosan 34 százalékkal emelkedtek.