Összefog a DK és az MSZP, Gyurcsányt pedig Brüsszelbe küldik?

Úgy tűnik, lehet még megoldást találni a megfeneklett együttműködési tárgyalások felélesztésére.

BL
2013. 09. 27. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP választmányának szeptemberi döntésével eldőlt, hogy az MSZP és az Együtt–PM Szövetség választási megállapodást köt: külön listán indulnak, de a 106 egyéni választókerületben közösen állítanak jelöltet: 75 helyen a szocialisták, 31 helyen az Együtt–PM. Azt is kimondták, hogy három másik párttal nem kötnek szövetséget: sem a Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalícióval, sem a Fodor Gábor vezette Liberálisokkal, sem a Schmuck Andor nevével fémjelzett Szociáldemokratákkal.

Az MSZP és a DK közötti egyeztetés azért bukott el, mert a felek nem tartották elfogadhatónak egymás feltételeit: a DK több egyéni körzetet és többek között a közös lista második helyét kérte, az MSZP-nek viszont ez sok volt, és többek között elfogadhatatlannak tartotta Gyurcsány Ferenc szerepeltetését a közös listán.

A jelenlegi állás szerint tehát legalább öt baloldali pártlista verseng majd egymással jövő tavasszal, és az egyéni választókerületekben is egymás ellen indulnak a baloldali jelöltek.

Gyurcsány Ferenc lehet a párt listavezetője az országgyűlési és az európai parlamenti választáson is, és 2014 utáni politikai pályafutását is Magyarországon tervezi – közölte pénteken Gréczy Zsolt szóvivő, a Demokratikus Koalíció október 12-ei kongresszust előkészítő kétnapos elnökségi ülését követően.

 

A testület elfogadott egy politikai hitvallást, amelyet a kongresszus elé terjesztenek. Eldőlt az is, hogy a párt az elnökséget és az Etikai Bizottságot is érintő tisztújító kongresszusán színpadára állítja 106 országgyűlési képviselőjelöltjét. Döntöttek arról is, hogy egész napos fogadónapot tart a párt vezetése.

A Népszabadság ellenzéki erők belső viszonyait jól ismerő elemző forrásai azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy a DK és az MSZP – ha csak az utolsó pillanatban is, de – egymásra fog találni; amennyiben ugyanis a Demokratikus Koalíció valóban minden körzetben állít majd önálló egyéni jelölteket, az bizonyos kerületekben (például Budapesten) a szükséges szavazattöbbség osztódása miatt a kormányváltásban érdekeltek kudarcához is vezethet. Ezzel nyilvánvalóan Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc is tisztában van, így mindenképpen érdekük lesz, hogy valóban csak egyetlen demokratikus ellenzéki jelölt legyen az egyéni körzetekben.

Szocialista forrásaik szerint az Együtt nem a DK miatt kapott 35 körzet helyett csak 31-et, hanem mert végül nem közös, hanem koordinált indulásban állapodtak meg.

Mivel az MSZP közelgő kongresszusa érdemben lezárja a jelöltállítási folyamatot, így nem várható, hogy egy esetleg későbbi „mégis megállapodás” esetén ezeket a kérdéseket újranyitnák. Inkább az valószínű, hogy a jövő őszi önkormányzati voksoláson kaphat a DK a vártnál nagyobb lehetőséget. A Népszabadság forrásai felvetették: Gyurcsány azzal, ha a DK európai parlamenti listáját vezetné, cserében sem egyéniben, sem országos listán nem vállalna szereplést, akkor könnyebben megállapodhatnának a felek. A DK-val való egyezség így egyszerűbben tető alá hozható, Gyurcsány ráadásul gesztust gyakorolna az MSZP és az ellenzéki együttműködés irányába, ami nyilván kedvezőbb feltételeket szülhet a tárgyalóasztalnál a DK számára is.

Gyurcsány kiutazása a Fapados Alapítvány zártkörű fórumbeszélgetésén tett kijelentésével is alátámasztható, a volt miniszterelnök ugyanis a Népszabadság több forrása által is megerősítetten azt mondta: nem kíván szerepet vállalni egy új baloldali kormányban, a következő Országgyűlésben pedig még frakcióvezető sem kíván lenni, „azt pedig meg kell fontolnia, hogy hol legyen parlamenti képviselő: itthon vagy Brüsszelben”.

A lap a Demokratikus Koalíció szándékait jól ismerő forrásai a forgatókönyv kapcsán azt hangsúlyozták: az MSZP számára ez jó megoldás lehet, a DK viszont abba bizonyosan nem fog belemenni, hogy csak az önkormányzati választásokon jussanak kooperációs szerephez, a mostani egyéni körzetekben pedig nem. Ahogyan az sem lesz vállalható a DK számára, hogy egy másik párt mondja meg: a pártelnökük szerepelhet-e listán vagy sem. A lap DK-s forrásai szerint részükről akkor lehet szövetség, ha a szocialisták érdemben figyelembe veszik a támogatottsági arányokat.

Azt a volt miniszterelnök is megerősítette a Népszabadságnak, hogy a DK európai parlamenti listáját ő fogja vezetni, ez azonban nem jelenti még automatikusan, hogy Brüsszelben is folytatja majd pályafutását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.