Ároktői banda szökése – „a bíró az úr”

Az ároktői üggyel kapcsolatban a Legfőbb Ügyészség kezdeményezte május végén a jogszabály módosítását.

LM
2013. 10. 08. 18:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy az akkor hatályos büntetőeljárási törvény úgy rendelkezett, hogy a házi őrizetben lévő hozzájárulása szükséges ahhoz, hogy a mozgását technikai eszközzel ellenőrizzék. Az ügyészség javaslata az volt, hogy ha az elsőfokú ítélet előtt a terhelt előzetes letartóztatása a törvényben biztosított maximális időtartamot elérte, és emiatt házi őrizetbe kerül, ne legyen szükség a hozzájárulására ahhoz, hogy a mozgását technikai eszközzel ellenőrizzék – tette hozzá. Fazekas Géza hangsúlyozta, az ügyészség kezdeményezését a jogalkotó is osztotta, és szeptember 1-jei hatállyal beemelte a törvénybe.

A szóvivő arról is szólt, hogy a házi őrizet végrehajtásáról szóló rendelet szerint a rendőrség a házi őrizet szabályainak betartását folyamatos ellenőrzéssel látja el, ha az érintett előzetes letartóztatása a törvényben biztosított maximális időtartamot elérte, és emiatt házi őrizetbe kerül, feltéve, ha a bíróság nem rendeli el nyomkövetővel figyelését, és ha ellenőrzése járőrrel vagy eseti ellenőrzéssel nem biztosítható.

Fazekas Géza elmondta, a büntetőeljárás bírósági szakaszában a bíró az ügy ura. A büntetőeljárási törvény alapján a nyomozás során a bíróság csak ügyészi indítványra rendelkezhet a házi őrizetről, de az eljárás bírósági szakában az eljáró bíró hivatalból maga is jogosult dönteni erről a kényszerintézkedésről.

A rendőrség szombat délelőtt tette közzé, hogy péntek éjjel megszökött a házi őrizetből az idős emberek sérelmére elkövetett rablógyilkosságokkal vádolt ároktői banda két tagja. Fogolyszökés miatt indult eljárás a 26 éves Rostás Henrik és az 51 éves Rostás Elemér ellen.

Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője hétfőn sajtótájékoztatón azt mondta, a bíróságnak nincs felelőssége a fogolyszökés ügyében. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a bíróság a törvények szerint járt el, hivatalból nem rendelhette el a nyomkövető alkalmazását, az eljárás részvevőitől, az ügyésztől vagy a védőtől pedig erre nem érkezett indítvány.

A Belügyminisztérium szerint nemtelen politikai támadások érték a rendőrséget annak kapcsán, hogy az ároktői banda két tagja megszökött a házi őrizetből. A minisztérium vasárnapi, MTI-hez eljuttatott közleményében a Jobbik és az Együtt–PM nyilatkozataira reagált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.