A Fidesz jelöltje, Kovács Csaba, a korábbinál nagyobb különbséggel, 138 szavazattal (a voksok 61,9 százaléka) nyerte meg az újbóli időközi választást Baján a 32-es szavazókörben – közölte Zsigó Róbert vasárnap este az előzetes eredmény kihirdetése előtt. Teket Melinda, az MSZP, az Együtt–Korszakváltók Párta és a Demokratikus Koalíció jelöltje 69 szavazatot kapott (31,9%), a harmadik helyet a Jobbik szerezte meg 14 vokssal (6,2%). Az LMP nem kapott szavazatot.
Majdnem 50 százalékos volt a részvételi arány, a 470 szavazásra jogosultból 223-an vettek részt a voksoláson. Két hete ebben a körzetben 126-an jöttek el választani.
A Fidesz jelöltje a teljes választókerületben az érvényes szavazatok 47,4 százalékát, míg a három baloldali párt közös jelöltje a szavazatok 41,6 százalékát kapta. A kerület szavazásra jogosult polgárainak 36,8 százaléka, 1071 ember élt a szavazati jogával, illetve adott le érvényes szavazatot.
A helyi választási iroda csak a választókerületi szavazás összesített eredményéről adott tájékoztatást, a szavazóköri megismételt voksolás adatairól külön nem. Az előzetes eredmény ellen 48 órán belül lehet fellebbezni, ha ilyen beadvány nem érkezik, akkor ez a választás hivatalos végeredménye.
Zsigó Róbert, Baja polgármestere közleményében úgy fogalmaz: „Baja immár másodszor is világosan megüzente, hogy nem kér a bukott baloldalból, se együtt, se külön-külön. A Fidesz köszönetet mond a választáson másodszor is megjelent választóknak, akik bizalmukat adták a további munkához. A bukott baloldalnak tudomásul kell vennie a vereségét.” A politikus reményét fejezte ki, hogy Baján mostantól újra nyugalom lesz, megszűnik az elmúlt hetekben tapasztalt felfordulás.
A baloldali pártokat tömörítő Összefogás Bajáért választási szövetség képviselőjelöltje elfogadja a vasárnapi bajai időközi képviselő-választás eredményét, ha nem kapnak információt törvénysértésről. Teket Melinda, az MSZP, az Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció közös jelöltje ezt az urnazárás után tartott sajtótájékoztatóján mondta. „A választás most nem a mi győzelmünkkel zárult, de mindent megtettünk, hogy a tisztességes kereteken belül végigcsináljuk a kampányt” – fogalmazott.
Az MSZP, a DK és az Együtt–PM az MTI-hez vasárnap este eljuttatott közös közleményükben azt írták: „Ha minden alapos gyanú kivizsgálása után is kijelenthető lesz majd, hogy a Fidesz ma valóban győzött Baján, a győzelme akkor is egy vereséggel ér fel: egy alig félezres választókör megnyeréséért cserében egy egész ország előtt veszítette el a becsületét.”
Hajdú Miklós, a választási szövetség képviselője kérdésre válaszolva elmondta: olyan dolgok történtek, amelyek visszaélés alapos gyanúját keltik, ezért élni fognak a jogorvoslat lehetőségével. Közlése szerint két beadványt nyújtottak be a helyi választási bizottsághoz: az egyik ételosztással, a másik pedig a választók szervezett utaztatásával kapcsolatos. „Álláspontunk szerint ha szükséges, meg kell ismételni a szavazókörben a választást” – mondta, hozzátéve, volt lehetőség arra, hogy a választók akaratát befolyásolják.
Több kifogásnak is helyt adott a helyi választási bizottság vasárnapi ülésén Baján, ahol a 32-es számú szavazókörben megismételt önkormányzatiképviselő-választást tartottak.
A helyi választási bizottság által az interneten vasárnap este közzétett határozata szerint jogsértést követett el az Együtt–PM, az MSZP és a DK alkotta Összefogás Bajáért választási szövetség.
A testület – a Fidesz kifogásának helyt adva – azt állapította meg, hogy a baloldali szövetség választási alapelveket sértett meg a Bajai Tükör című kampánykiadvány 2013/3-as számában közzétett több állítással. A bizottság határozatában eltiltotta a választási szövetséget attól, hogy a jövőben közzétegyék valótlan tartalmú, illetve ténylegesen bizonyítékok nélküli állításaikat.
A Baja város honlapján közzétett határozat szerint a Fidesz, valamint az MSZP–Együtt 2014–PM–DK fordult a testülethez arra hivatkozva, hogy az Összefogás Párt, amely nem állított jelöltet a választáson, a szavazókörrel szembeni közúton kampánygyűlést tartott.
A helyi választási bizottság szerint az Összefogás Párt megsértette a választási eljárásról szóló törvényt. Egyrészt kampánycsendsértést követett el, másrészt megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét. A bizottság különösen súlyos jogsértő magatartásként értékelte, hogy a párt demonstrációnak álcázott politikai kampányrendezvényt, választási gyűlést tartott – amelyen gulyást főzött –, s a párt nagyméretű plakátját tartalmazó furgonnal jelent meg. A testület arra is kitért, hogy a párt a jogsértő cselekményt annak ellenére valósította meg, hogy a bizottság egy korábbi határozatával már pénteken eltiltotta attól, hogy a kampánycsendsértő rendezvényt megtartsa.
A bizottság vasárnapi határozatban a Fidesz október 11-én – a Magyar Távirati Iroda Országos Sajtószolgálat honlapján – közzétett közleményét is jogsértőnek találta, mert megállapítása szerint abban a párt egy valótlan tartalmú, valamint egy olyan állítást tett, amely a jelölőszervezetek rossz hírét keltheti, ezáltal jelöltjük esélyeit csökkentheti. A testület felszólította a Fideszt és Zsigó Róbert polgármestert, hogy haladéktalanul tegye meg a lépéseket a megjelölt linken található sajtóközlemény eltávolítása érdekében.
A helyi választási bizottság határozatai nem jogerősek, azokkal szemben két napon belül a Bács-Kiskun Megyei Területi Választási Bizottsághoz lehet fellebbezni.
Az időközi választásokhoz képest kifejezetten magas részvételi arány mellett zajlott vasárnap a megismételt időközi választás Baján a 32-es körzetben. A hangulat igen-igen felfokozott volt, egy képzavarral élve a szavazóhelyiség közvetlen közelében – egy parlamenten kívüli kis párt által – főzött gulyás már csak „hab volt a tortán”.
A bajaiaknak azok után kellett újra a szavazóurnákhoz járulniuk, hogy a szeptember 22-én megtartott „első kör” után a Kecskeméti Törvényszék – vétkes megnevezése nélkül – kampánycsendsértést állapított meg. Akkor Kovács Csabára, a Fidesz jelöltjére 467-en (47 százalék), Teket Melindára, az MSZP, az Együtt–Korszakváltók Pártja és a Demokratikus Koalíció jelöltjére 406-an (41 százalék) szavaztak. A Jobbik jelöltje, Markó György a voksok 8, az LMP-s Ikolity István 4 százalékát kapta.
A baloldal az újrainduló kampányban minden eszközt bevetett, hogy bűnösként a kormányerőket állítsa be, csalással vádolta az ellenfelet. Emellett járta a házakat ál-Fidesz-aktivista különféle sötét ajánlatokkal, leküldték Bajára a hungarocell Orbán-figura budapesti ledöntőit, és egy rasszista internetes játék sem tűnt Bajnai Gordonék szemében megengedhetetlen eszköznek.
A Fidesz ezért egyrészt azt követelte, hogy a baloldal vonja le a konzekvenciákat a bajai eseménysorozatból, illetve Bajnaiék töröljék a Facebookra feltett visszataszító és gyűlöletkeltésre alkalmas játékot, amelyben cigány választókat kell elkísérni balesetmentesen az urnákig (aki a játékban hibázik, elgázolja az autó). A kormánypárt több közlésben is nyomatékosította, hogy büntetőfeljelentést tesz, illetve hogy törvénysértést a baloldal követett el Baján.
A bajnaista kampánytechnikák között az egyik legsötétebbnek az bizonyult, amikor a volt kormányfő egyik munkatársa, Bogád Zoltán aggódó bajai apukának adta ki magát, majd ezzel egy Kocsis Máténak küldött SMS-ben hencegett, mondván, a kampányban „ki kell próbálni mindent”. Bajnai Gordontól persze ezekről a technikákról még sajtótájékoztatóján sem lehetett kérdezni.
Érdekes részlet lehet a 2014-es választások előtt, hogy szombaton Mesterházy Attila és Bajnai Gordon a harmadik jelölő párt vezére, Gyurcsány Ferenc nélkül tette tiszteletét a Duna-parti városban – miközben elvileg együtt készülnek október 23-i, Gyurcsány által kezdeményezett ünneplésükre, illetve tüntetésükre.