Orbán: Ezt adja nekünk vissza a Zeneakadémia

A kormányfő szerint a felújított Zeneakadémia ismét méltóvá vált alapítója, Liszt Ferenc nevéhez.

BuL
2013. 10. 22. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szükség van a művészet jótéteményeire, a kiváló művészekre és a magyar önkifejezés minden formájára, mert a művészet erőforrás – hangsúlyozta Orbán Viktor a felújított Zeneakadémiát megnyitó gálaműsoron kedden, Liszt Ferenc születésnapján. A miniszterelnök szavai szerint a zene lehet a legalkalmasabb arra, hogy másoknak is visszaadja a magyarok sajátos érzésvilágát.

Az elmúlt években a gazdasági válság ellenére is egyre több erő, figyelem, valamint pénz jutott a kultúrára, és nem lesz kivétel ez alól a következő esztendő sem – mondta beszédében a kormányfő, hozzátéve ugyanakkor, vannak, akik azt gondolják, hogy a válság idején szükségtelen luxus a zene vagy általában a művészet támogatása.

Szerinte azonban éppen fordítva van: a művészet nem pénzügyi tehertétel, inkább erőforrás.

„Éppen akkor lábalhatunk ki a válságból, ha megmutatjuk, hogy az emberi élet még válság idején is több a megélhetésért folytatott puszta küzdelemnél. Ezért ma is, holnap is szükségünk van a művészet jótéteményeire, szükségünk van a kiváló művészeinkre, és szükségünk van a magyar önkifejezés minden formájára – mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök szólt arról is, hogy szerinte a zene segítségével adható vissza igazán a magyarok sajátos érzésvilága. Mindezt úgy fogalmazta meg, hogy a magyarok különleges, más népeknek nehezen érthető anyanyelvét, e „titkos kódot”, fordítás nélkül „csak mi értjük”, a fordítások azonban nem mindig tudják visszaadni a magyarok sajátos érzésvilágát. A zene azonban alkalmas arra – folytatta –, hogy kiszabadítson ebből a bezártságból: „a zene nyelvén mi, magyarok képesek vagyunk úgy megszólalni, hogy azt mások is értsék, sőt talán a zene a legalkalmasabb arra, hogy a tehetségünket, alkotóerőnket és szabadságszeretetünket a világ számára is érthetően ki tudjuk fejezni”.

Orbán Viktor szavai szerint a felújított Zeneakadémia ismét méltóvá vált alapítója, Liszt Ferenc nevéhez. Ezen az estén nemcsak a magyar zene zsenijének születésnapját, hanem a Zeneakadémiának, a magyar és az európai zenei élet egyik izgalmas központjának újjászületését is ünnepelhetjük – mondta.

Összegzése szerint a Zeneakadémia 13 milliárd forintos beruházása azt példázza, hogy „megértettük és teljesítettük kötelességünket”.

A beszédek után ünnepi hangversenyt tartanak a Zeneakadémián, amely 26 hónapos rekonstrukciós munka után újult meg. A projekt teljes, 13,2 milliárd forintos költségéből 11,8 milliárd forintot fedezett európai uniós támogatás.

Az ünnepélyes megnyitóján Batta András, a Zeneakadémia rektora úgy fogalmazott, az intézmény „több mint egy hangversenyterem”: szent csarnok, ahol olyan zenészgenerációk nőttek fel, akik világhírűvé tették az intézményt. Mint emlékeztetett: az 1907-ben átadott épület felújítási projektje tíz éve kezdődött meg, és több kormány támogatásával, összesen 13,2 milliárd forint hazai és uniós forrásból valósult meg.

Előzőleg Orbán Viktor Eduárd kenti herceggel átadta a Zeneakadémia Solti Györgyről elnevezett kistermét. Szintén a világhírű karmesternek állít emléket az a térkompozíció, amit az impozáns épület előtt állítottak a Liszt Ferenc téren.  Szintén kedden – Liszt Ferenc születésének 202. évfordulója alkalmából – emléktáblát avattak a ferihegyi repülőtéren Európa első zongorista sztárjának és a reptér névadójának tiszteletére.

A Zeneakadémia rekonstrukciójával kapcsolatos tapasztalatok a moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium nagyszabású megújítási programja számára is igen hasznosak – ezt Alekszandr Szokolov, a nagy múltú intézmény rektora mondta kedden az MTI-nek nyilatkozva.

Szintén a felújításhoz kapcsolódik, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a Magyar Érdemrend polgári tagozatának lovagkeresztjét adta át a Zeneakadémia felújítását vezető szakembereknek: Lakatos Gergely műszaki menedzsernek, főmérnöknek és Csepeli László építészmérnöknek.

A tehetséges magyar zenészek jövője szempontjából fontos projektnek nevezte a Liszt Ferenc Zeneakadémia felújítását Christopher Cotton, a világ egyik legrangosabb koncerttermének számító londoni Royal Albert Hall vezérigazgatója, aki a budapesti zenepalota keddi megnyitójának vendégeként szólalt meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.