Bakondi György elmondta, az OKF honlapjáról (www.katasztrofavedelem.hu) letölthető alkalmazás segítségével az állampolgárok közvetlenül tájékozódhatnak az általuk megjelölt területen bekövetkezett veszélyhelyzetekről, legyen az baleset, árvíz, vagy akár földrengés.
A katasztrófavédelem arra számít, hogy az alkalmazás népszerű lesz, egyben hozzájárul a hatékony katasztrófavédelmi munkához és az állampolgárok biztonságérzetének erősödéséhez – tette hozzá, megjegyezve, hogy a vészhelyzeti tájékoztató rendszert a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesülettel, illetve a Microsoft Magyarországgal közösen fejlesztette ki az OKF.
Hangsúlyozta, hogy először egy SMS-alapú rendszer kiépítését tervezték, ám annak az a hátránya, hogy a tájékoztatás területi alapon nem szűrhető, illetve nagyon magasak a költségek. Ezzel szemben a mobil internet alapú alkalmazás segítségével sokkal több információ közölhető. Bakondi György elmondta, hogy a rendszer kialakítása 6 millió forintba került, illetve havonta 300 ezer forint az üzemeltetése.
Tanka László, az OKF informatikai főosztályvezetője az alkalmazás működésének bemutatásakor hangsúlyozta, a rendszer előnye, hogy olcsó, tömegesen felhasználható, és lehetőséget nyújt a területi szűrésre, vagyis az állampolgárok beállíthatják, melyik megyéről kívánnak információkat kapni, illetve a régió szűkíthető a nagy tavak, vagyis a Balaton, a Fertő-tó, a Tisza-tó vagy a Velencei-tó térségére is.
A jelzések háromszintűek: kék színkóddal jelenik meg a tájékoztatás, sárgával a figyelmeztetés és pirossal a riasztás. Ugyanakkor a vészhelyzet pontos helyszíne térképen is megnézhető.
Az alkalmazás Android, iOS, illetve Windows Phone operációs rendszerekkel ellátott mobil eszközökön lesz alkalmazható; az androidos készülékeken már most elérhető, a többi formátumban pedig néhány napon vagy héten belül – tette hozzá Tanka László.