Orbán: Ezért léptük meg az áfacsökkentést

A miniszterelnök kifejtette, hogy a sertésáfa csökkentését a munkahelyvédelmi akcióterv részeként lépték meg.

NT
2013. 11. 08. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök azzal kapcsolatban, hogy az élő és a félsertés általános forgalmi adója 5 százalékra csökken 2014. január 1-jétől, azt mondta, talán valamelyest az ár is csökkenhet, de valójában nem a fogyasztói árak csökkentéséről van szó, hanem a mezőgazdaságban dolgozók munkahelyeinek megőrzéséről. Orbán Viktor a rádióban hozzátette, az áfacsökkentés igazságot tesz, a becsületesen dolgozó magyar gazdálkodók versenyképességét növeli.

A sertéságazatban ugyanis 30-40 százalékos a feketegazdaság aránya. Az élő sertés és a félsertés áfájának öt százalékra való mérséklésétől azt várja a kormány, hogy így már nem éri meg csalni az élő sertéssel és a tőkehússal. Az intézkedésnek lehet bevételcsökkentő hatása, de az előzetes tanulmányok azt mutatják, hogy csekély lesz a bevételcsökkenés – tette hozzá.

A héten bejelentett másik fontos kormányzati intézkedésről, az újabb családi támogatásokról – a gyed extra keretében eldöntött lépésekről – azt mondta a miniszterelnök, hogy aki családban képzeli el az életét, annak ezek fantasztikus távlatokat nyitnak.

Ismert, a kormány döntése értelmében a gyes és a gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után. Testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben. A harmadik intézkedés a diplomás gyed bevezetése, míg a negyedik a három- vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztató munkaadók újabb adókedvezményét jelenti.

Orbán Viktor szerint ez egy olyan akcióterv, amelynek pontos hatásait nehéz kiszámolni, de fél vagy egy év elegendő lesz a hatások megismerésére, így a következő költségvetési évben le lehet majd vonni a következtetéseket.

Mindezen intézkedések mögött a gazdaság javuló teljesítménye áll, és csak azért lehetséges mindez, „mert sikerült kölcsönösen megnyernünk egymást” – az ország vezetőinek és az embereknek – a gazdaság átalakítására – jelentette ki a kormányfő.

Hozzátette, mindvégig azt gondolta, hogy ha az elmúlt három és fél évben követett útvonalon „végigmegyünk, akkor a végén az ellenfeleink is azt fogják mondani, hogy nocsak”, hiszen „egy idő után csak szemet szúr”, hogy amikor jól és rosszul teljesítőkre osztják az Európai Unió országait, akkor a magyarok rendre abban a csoportban szerepelnek, amely jó minősítést kap.

„Egy idő után ki kell mondani, hogy bár nem tetszett nekünk, amit Magyarország csinál, mert megadóztatta a bankjainkat meg a nemzetközi cégeinket, meg másképp gondolkodik, mint mi, erősebbek a nemzeti érzelmek Magyarországon, mint az unió számos államában, és lehet, hogy ez nekünk nem tetszik ( ), de ez mégis a magyarok élete meg a magyarok sorsa, ők döntenek róla” – fejtette ki.

Orbán Viktor megítélése szerint Magyarország a saját igazáért folytatott küzdelmen túl van, sokkal kifinomultabb, szakmaibb típusú munka következik a következő néhány évben. Ha ezt a költségvetést, „így, ahogy van”, a parlament elfogadja, és „utána végre tudjuk hajtani, és nem történik változás a politikai felállásban”, akkor „fantasztikus évek előtt áll Magyarország” – mondta.

Áder János csütörtökön aláírta az újabb devizahiteles programot. A miniszterelnök hangsúlyozta: a devizahitelek rossz hitelek, s ez a bankok hibája, ezért nekik kell kijavítaniuk. A legemberségesebb döntés az újabb devizahiteles programban az, hogy meghosszabbították a kilakoltatási moratóriumot, másrészt pedig a már működő árfolyamgátba történő belépést kiszélesítették. Lassan már egymillió embert mentettek ki a devizahitel-csapdából.

Emlékeztetett, hogy egymásnak ellentmondó bírósági ítéletek születtek az elmúlt időszakban a devizahitelek ügyében. Az embereket viszont nem lehet olyan helyzetbe hozni, hogy bevezetnek egy kormányzati megoldást, majd azzal ellentétes bírósági ítéletek születnek, az ugyanis jogi zűrzavart eredményezne – hangsúlyozta.

Ezért arra kell sarkallni az igazságszolgáltatás vezetőit – folytatta –, elsősorban a Kúria elnökét, hogy előbb-utóbb tegyenek rendet a devizahitelügyek területén, vagyis hozzanak egy olyan jogegységi döntést, amely után a bírók az azonos tényállásokat, azonos élethelyzeteket azonos módon fogják megítélni, és azonos ítéletek születhetnek.

„Ha látjuk, hogy itt rend lett, akkor a kormány kockázat nélkül, az emberek mindennapi életének felborítása kockázata nélkül tud úgy döntést hozni, hogy az összhangban legyen az igazságszolgáltatás által kialakított jogi helyzettel” – mondta a kormányfő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.