Rogán: A bankok indítsanak konzultációt

Pálffy István 1956 jelentőségéről, míg Rogán Antal a devizahitelesek megmentéséről beszélt napirend előtt.

MD
2013. 11. 04. 14:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pálffy István (KDNP) hétfői napirend előtti felszólalásában elmondta, az 1956-os forradalom és szabadságharc nem bukott el, a nemzetnek megvolt a tartaléka és ereje a függetlenedéshez. Elmondta, a szovjetek a nemzeti kormányt döntötték meg, és a harmadik Nagy Imre-kormány már valódi többpárti demokrácia volt.

November 4-e a nemzet egységét jelenti, fogalmazott a képviselő. A függetlenséget mindenki védte, a fiatal nemzedékkel az élen – utalt Mindszenty József szavaira Pálffy. Hozzátette: ’6 keresztény indíttatású forradalom is volt, melynek élén vallásos emberek is álltak, akik elítélték a hívők kirekesztését és a vallás szabad gyakorlásáért harcoltak. Életüket adták a hazáért, „hitük szerint jó oldalra álltak” – zárta felszólalását Pálffy.

Áder János köztársasági elnök lerótta kegyeletét Budapesten, a rákoskeresztúri Új köztemetőben hétfő reggel az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének nemzeti emléknapján.

 

Wittner Mária és Brusznyai József kapta idén a Mindszenty-emlékérmet, amelyet Lezsák Sándor, a Mindszenty Társaság elnöke adott át hétfőn.

Rétvári Bence államtitkár válaszában kiemelte, mikor a nyugati kormányzatok nem siettek Magyarország segítségére, világossá vált, hogy az emberi szabadságjogok csak saját állampolgáraikat illetik meg. Ugyanakkor kifejezte köszönetét a külföldi segélyszervezetek felé.

Az 1956-os forradalomról és szabadságharcról úgy vélekedett, „ritka az ilyen pillanat egy ország életében, mikor így össze tud fogni”. Elmondta, az eseményeket nem lehet meg-nem-történtté tenni, de a kormányzat igyekszik kárpótolni mindenkit, melynek ékes példája a kommunizmus áldozatainak járó juttatás emelkedése is.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában a devizahitelesek megsegítéséről beszélt. Elmondta, a bankszövetségnek javaslatával nem a kormány szimpátiáját kell elnyernie, ezért arra kéri a bankokat, hozzák nyilvánosságra koncepciójukat és indítsanak róla konzultációt az érintettekkel, a lakossággal.

Rogán az országgyűlés támogatását kérte, hogy minden devizahiteles élhessen a segítség valamilyen formájával. Ezzel kapcsolatban ismertette a Fidesz–KDNP javaslatát, amely szerint április 30-áig kivezetnék a kilakoltatási moratóriumot, valamint eltörölnék az árfolyamgátba való belépés minden korlátját.

A politikus a bíróságok felé is kéréssel fordult: a Fidesz azt szeretné, ha a bíróságok soron kívül tárgyalnák az érintett devizahitelesek ügyét, valamint alakítsák ki álláspontjukat a devizahitelek ügyében.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kiemelte, a bankszövetség javaslata nem foglalkozott a bankok egyoldalú szerződésmódosításával. Hangsúlyozta, mindent meg kell tenni a devizahitelesek megsegítése érdekében. Kifejtette, hogy a Fidesz árfolyamgátra vonatkozó javaslatával a szolgáltatást eddig igénybe vevő 170 ezer fő további 150 ezerrel emelkedhet.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter később a távirati iroda kérdésére elmondta: a kormány támogatja a fideszes javaslatot az árfolyamgát kiszélesítésére, a nemzetgazdasági tárcánál azonban nem áll le a munka, folytatják az egyeztetéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.