Változó gyermekvédelem

Tovább maradhatnak állami gondozásban a fiatalok a törvénymódosítással.

2013. 11. 27. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felnőttkorukban is segíteni igyekszik a kormány azokon a korábban állami gondozásban nevelkedett fiatalokon, akik tanulni szeretnének – derül ki a gyermekvédelmi törvény az Országgyűlés által elfogadott módosításából. Ennek köszönhetően a jövőben huszonöt éves koráig maradhat utógondozói ellátásban minden olyan fiatal, aki felsőoktatási intézménnyel áll hallgatói jogviszonyban, és 24 éves korukig lakhatnak az otthonban azok a fiatalok, akik felnőttképzésben vesznek részt, vagy köznevelési intézménnyel hallgatói jogviszonyban állnak. A hallgatók, diákok egy korábbi jogszabály-módosítás miatt csak 22 éves korukig maradhattak volna a rendszerben.

A kormány célja, hogy segítse az állami gondozott fiatalok beilleszkedését a társadalomba, és növelje versenyképességüket a munkaerőpiacon.

Ezt szolgálja az a módosítás is, amelynek értelmében a jövőben a gyámhatóság elrendeli az otthonteremtési támogatást igénylő fiatalok utógondozását, és a támogatás céljának megvalósulásáig segítik a fiatalt. Szakemberek szerint erre azért van szükség, mert sokan albérletre költik, illetve néhány hónap alatt felélik a kapott pénzt, majd munka híján az utcára kerülnek. Az otthonteremtési támogatás célja ezzel szemben az, hogy elősegítse az átmeneti vagy tartós nevelésből kikerült fiatal felnőtt lakáshoz jutását, tartós lakhatása megoldását. A támogatás – egyéb vagyonnal nem rendelkező jogosult esetében – a nevelésben eltöltött évek számától függően 1,14–1,71 millió forint.

A törvénymódosító csomag másik nagy pillére az állami gondoskodásban nevelkedő gyermekek családban való elhelyezése. A jogszabály előírja, hogy a szakellátásba idén december 31. után bekerülő 12 éven aluli gyermekeket mindenképpen befogadó szülőnél kell elhelyezni. Az otthonban történő elhelyezés csak akkor jöhet szóba, ha a gyermek tartósan beteg, súlyosan fogyatékos, vagy a testvérek együttes elhelyezésére más módon nincs lehetőség, valamint ha átmeneti elhelyezés esetén a gyermek törvényes képviselője azt kifejezetten kéri, és ez nem ellentétes a gyermek érdekeivel. A harmadik életévüket be nem töltött, jelenleg gyermekotthoni gondozás alatt álló gyermekeket jövő év december 31-ig, a három és hat év közöttieket 2015 év végig, a 6–12 év közöttieket pedig 2016. december 31-ig kell családban elhelyezni. Befogadó szülőnek az minősül, aki átmenetileg vagy tartósan saját háztartásában nyújt teljes ellátást a gyermekeknek.

Ahhoz, hogy 3 éven belül valamennyi, jelenleg gyermekotthonban nevelkedő 12 éven aluli gyermek családban nevelkedhessen, a jelenleginél több nevelőszülőre van szükség. A hivatás társadalmi presztízsének növelése mellett ez is az indoka annak, hogy januártól foglalkoztatási jogviszonnyá alakítják a nevelőszülői feladatellátást, így a nevelőszülő egyéb munkavégzés nélkül is jogosult lesz majd nyugdíjra, munkanélküli-ellátásra, szabadságra, végkielégítésre. A státus átalakítása után a nevelőszülők havi jövedelme átlagosan 5–45 ezer forinttal nő.

Kiszélesítik a lehetséges nevelőszülők körét is: eddig a nevelőszülő legalább 18, legfeljebb 45 évvel lehetett idősebb az általa nevelt gyereknél, a jövőben a felső határ ötven évre emelkedik. Felemelik a nevelőszülőknél nevelhető gyermekek számát is: eddig egy nevelőszülő saját gyermekeivel együtt legfeljebb négy gyermekről gondoskodhatott, a jövőben azonban hat gyermeket is nevelhet. Kivételt képez ez alól a különleges, speciális vagy kettős szükségletű gyermekek gondozása, az ilyen gyermekek esetében minden ilyen gyermek után további egy fővel kell csökkenteni a létszámot.

Részletek a szerdai Magyar Nemzetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.