KDNP: Visszajár a jogtalanul elvett pénz az adósoknak

A Kúria döntése ellenére is visszajár az egyoldalú kamatemelés és az árfolyamrés utáni összeg a párt szerint.

VZ
2013. 12. 17. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kisebbik kormánypárt keddi, MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, megértik azokat, akik a Kúria hétfői döntése után úgy érzik, hogy nem igazságszolgáltatás, hanem jogszolgáltatás történt.

„A Kúria döntése a bankoknak ma kedvező, azonban – sajnálatosan – a legfontosabb kérdések megválaszolása elől a legfőbb jogi fórum ellépett: a KDNP véleménye szerint az egyoldalú kamatemelés és az árfolyamrés utáni összeg változatlanul visszajár” – fogalmaztak.

A KDNP úgy látja, a hazai devizahitelesek ügyében nem az Európai Bíróságnak kellene döntenie, hanem a szuverén magyar bíróságnak, amint Horvátországban történt hasonló ügyben. Minden devizahitelest arra kérnek, hogy amíg a bíróság a nyitott kérdésekben dönt, vegyék igénybe az árfolyamgát védelmét, a hitelkönnyítést és a törlesztőrészletek csökkentését. Hozzátették: megértik az adósok türelmetlenségét, de most az árfolyamgát védelme biztonságot nyújthat minden családnak. A KDNP családi csődvédelmi javaslata pedig aktuálisabb, mint valaha, bár a bírósági döntések késleltetik az elfogadását – jegyezték meg.

A Kúria hétfőn döntött arról, hogy a devizaalapú kölcsönszerződés önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés.

A CÖF-CÖKA véleménye szerint a bankok a devizaalapú kölcsönt felvevőket jól látható módon kisebbségi helyzetbe sodorták. Családok kerültek a csőd szélére, sokak egzisztenciája vált reménytelenné – áll a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány keddi közleményében.

„A pénzügyi szakma spekulánsai saját és bankjaik gazdagodása érdekében nemcsak a kölcsön felvevőknek, hanem a magyar gazdaságnak is devizacsapdát állítottak” – írja a közlemény.

A CÖF-CÖKA szerint a Kúria olyan jogegységi határozatokat hozott, amelyek figyelmen kívül hagyják a közerkölcs íratlan szabályait, és „az eladósodott polgárok jogos s.o.s. jelzéseit”. A Kúria döntését egyoldalúnak tartják, amely indokolatlanul csak a bankoknak kedvez.

A két civil szervezet úgy véli, a Kúria állásfoglalása az Alaptörvény és a Ptk megfelelő értelmezésével akár ellenkező eredménye is juthatott volna, ezért felkérik az ombudsmant arra, hogy „törvény adta lehetőségeit használva járjon el az Alkotmánybíróságnál a Kúria jogegységi döntéseinek megsemmisítése érdekében”.

A CÖF-CÖKA nemsokára nyilvánosságra hozza a devizaalapú adósok megsegítésére vonatkozó új javaslatait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.