A kisebbik kormánypárt keddi, MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, megértik azokat, akik a Kúria hétfői döntése után úgy érzik, hogy nem igazságszolgáltatás, hanem jogszolgáltatás történt.
„A Kúria döntése a bankoknak ma kedvező, azonban – sajnálatosan – a legfontosabb kérdések megválaszolása elől a legfőbb jogi fórum ellépett: a KDNP véleménye szerint az egyoldalú kamatemelés és az árfolyamrés utáni összeg változatlanul visszajár” – fogalmaztak.
A KDNP úgy látja, a hazai devizahitelesek ügyében nem az Európai Bíróságnak kellene döntenie, hanem a szuverén magyar bíróságnak, amint Horvátországban történt hasonló ügyben. Minden devizahitelest arra kérnek, hogy amíg a bíróság a nyitott kérdésekben dönt, vegyék igénybe az árfolyamgát védelmét, a hitelkönnyítést és a törlesztőrészletek csökkentését. Hozzátették: megértik az adósok türelmetlenségét, de most az árfolyamgát védelme biztonságot nyújthat minden családnak. A KDNP családi csődvédelmi javaslata pedig aktuálisabb, mint valaha, bár a bírósági döntések késleltetik az elfogadását – jegyezték meg.
A Kúria hétfőn döntött arról, hogy a devizaalapú kölcsönszerződés önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés.
A CÖF-CÖKA véleménye szerint a bankok a devizaalapú kölcsönt felvevőket jól látható módon kisebbségi helyzetbe sodorták. Családok kerültek a csőd szélére, sokak egzisztenciája vált reménytelenné – áll a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány keddi közleményében.
„A pénzügyi szakma spekulánsai saját és bankjaik gazdagodása érdekében nemcsak a kölcsön felvevőknek, hanem a magyar gazdaságnak is devizacsapdát állítottak” – írja a közlemény.
A CÖF-CÖKA szerint a Kúria olyan jogegységi határozatokat hozott, amelyek figyelmen kívül hagyják a közerkölcs íratlan szabályait, és „az eladósodott polgárok jogos s.o.s. jelzéseit”. A Kúria döntését egyoldalúnak tartják, amely indokolatlanul csak a bankoknak kedvez.
A két civil szervezet úgy véli, a Kúria állásfoglalása az Alaptörvény és a Ptk megfelelő értelmezésével akár ellenkező eredménye is juthatott volna, ezért felkérik az ombudsmant arra, hogy „törvény adta lehetőségeit használva járjon el az Alkotmánybíróságnál a Kúria jogegységi döntéseinek megsemmisítése érdekében”.
A CÖF-CÖKA nemsokára nyilvánosságra hozza a devizaalapú adósok megsegítésére vonatkozó új javaslatait.