A rendőrség a tüntetők jogsértő magatartására hivatkozva oszlatta fel a spontán tüntetést, mivel az szerintük súlyosan megzavarta a minisztérium működését. A helyszínen tartózkodó egyik rendőrtiszt a gyülekezési jog megsértése miatt háromszor távozásra szólította fel az aktivistákat, akik ennek nem tettek eleget. Ezt követően a rendőrök egyenként a bejárat előtt várakozó rendőrségi járművekbe cipelték a tüntetőket, akik passzív ellenállást tanúsítottak. A tüntetők minden előállítás után a „Népszavazást Paksról!” jelszót skandálták.
Tíz aktivistát állított elő a rendőrség az Együtt-PM-nek a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban tartott pénteki demonstrációjáról – tájékoztatott délután az Országos Rendőr Főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata. Az MTI érdeklődésére azt közölték, hogy a rendőrség a demonstrációban résztvevő valamennyi személyt előállította jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség szabálysértés elkövetése miatt. Ügyükben gyorsított eljárást folytatnak le.
A rendezvény „nem közterületen” zajlott, a tulajdonos hozzájárulása nélkül. Ezért „a rendőrség a tulajdonos felkérésére felszólította őket a terület elhagyására, amelynek a csoport nem tett eleget” – tájékoztatott az ORFK.
Péntek délelőtt Együtt–PM-es aktivisták szállták meg az NFM Fő utcai épületének portáját a paksi bővítés ellen tiltakozva. Az ellenzéki párt aktivistái egy „Elég a titkolózásból! Népszavazást Paksról!” feliratú molinót feszítettek ki az épület fogadóterében, majd egymásba kulcsolt karokkal helyet foglaltak a portaszolgálat pultja előtt.
Szabó Rebeka, a PM független országgyűlési képviselője a jelenlévő újságíróknak elmondta: elfogadhatatlannak tartják az atomerőmű tervezett bővítésének módját, ezért a Moszkvában erről kötött szerződések nyilvánosságra hozatalát, valamint népszavazást követelnek a kérdésről. „Orbán Viktor fél”, ezért nem akarja megkérdezni a lakosságot erről a kérdésről – fűzte hozzá.
Szabó Rebeka a tíz aktivista előállítása utáni újabb nyilatkozatában azt mondta, „Orbán Viktor Magyarországában a békésen tiltakozó, nyilvánosságot követelő tüntetőket elviszik a rendőrök, míg az oligarchák szabadon rabolhatják mindannyiunk vagyonát”.
„A mára már csak Gyurcsány Ferenc szánalmas bohócává lett Bajnai-gárda talán először próbálja meg kitölteni helyesen a népszavazási kezdeményezéshez szükséges kérelmet, mielőtt betörnek egy minisztériumi épületbe” – kommentálta a Fidesz az eseményeket. A kormánypárt szerint ez a „bohóckodásuk is jelzi, hogy a Gyurcsány-koalíció totálisan komolytalan” Paks ügyében is.
Ma homlokegyenest ebben is mást mondanak, mint korábban, és számukra a magyar lakosság energiabiztonságának kérdése nem több egy olcsó gyerekjátéknál a kampány kedvéért – írta a Fidesz az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt fejenként 80-90 ezer forint közötti pénzbüntetést kapott az Együtt-PM paksi erőmű bővítése ellen demonstráló tíz aktivistája, Barabás Richárd, az Együtt-PM politikusa. Hangsúlyozta, a rendőrségen „udvarias és gyors” eljárásban volt részük, a szabálysértési büntetés kiszabásával ugyanakkor nem értettek egyet, ezért valószínűleg fellebbeznek.
A Nemzeti Választási Iroda elnöke csütörtökön elutasította Szigetvári Viktor, az Együtt – a Korszakváltók Pártja társelnöke és Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért Párt társelnöke közös, az atomerőművi blokkok építése ügyében tett népszavazási kezdeményezését. Úgyszintén tegnap a fővárosi Clark Ádám térena Greenpeace tüntetett a paksi bővítés ellen.
Martonyi János külügyminiszter az új blokkok építése kapcsán korábban elmondta, Magyarország már korábban a nukleáris energia mellett döntött, és „azok is benne voltak ebben a döntésben – sőt voltaképpen ők kezdeményezték –, akik most ezt bírálják”.
A Magyar Nemzet is megírta, hiába bukott le Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon, hogy korábban ők is a paksi atomerőmű orosz bővítését támogatták, továbbra is támadják ugyanezért a kormányt. Még videofelvétel is tanúskodik róla, hogy 2010-ben nemzeti stratégiai ügynek nevezte a paksi bővítést Bajnai Gordon.
Az LMP korábban demonstrációt is tartott a paksi bővítés ellen, holott az egésznek a célja az olcsó áram és a biztonságos energiaellátás. Németh Lászlóné pedig a következő időszak egyik legfontosabb feladatának nevezte a magyar cégek felkészítését a paksi atomerőmű bővítésében való részvételre.