Szigetvári Viktor nem kommentálta azt a sajtóértesülést, hogy pártja ellenzi Gyurcsány Ferenc szerepeltetését a közös listán. A Demokratikus Koalíció elnökéről a tárgyalásokon mondják el véleményüket – közölte.
Az Atv.hu hétfőn azt írta, az MSZP, az Együtt–PM és a DK vezetői Gyurcsány listás helyét leszámítva minden másban – a közös listában és a 106 egyéni választókerületi jelölt személyéről is – megegyeztek, így „ha Gyurcsány Ferenc úgy dönt, hogy nem szerepel a listán, azonnal elfogadható és bejelenthető a megállapodás az Együtt–PM részéről is”.
Ha viszont ez nem történik meg, gyakorlatilag elölről kezdődhetnek a tárgyalások – idézete a hírportál a név nélkül nyilatkozó Együtt–PM-es forrását.
Szigetvári a sajtótájékoztatón pontatlannak minősítette az Atv.hu értesülését, azt viszont – mivel szerinte rontaná a megállapodás és a választási győzelem esélyét – nem árulta el, hogy mi nem igaz a cikkben.
Az Együtt–PM társelnöke azt mondta, eredmény, hogy alig egy heti tárgyalással a lista- és az egyénijelölt-állítás, valamint a program ügyében is közel került a megállapodás úgy, hogy „a nyilvánosság előtt valójában tényinformációk nincsenek kint”. Kérdésre válaszolva hozzátette, néhány napon belül lezárulhatnak a tárgyalások, és arra is van esély – mint arról Tóbiás József MSZP-s frakcióvezető-helyettes nyilatkozott –, hogy akár már kedden minden részletben megállapodnak.
Szigetvári elmondta, ők és a szocialisták is tettek engedményeket a tárgyalásokon, átadva bizonyos körzeteket a DK-nak, az Együtt–PM pedig abba is beleegyezett, hogy Mesterházy Attila legyen a kormányfőjelölt. Elmondása szerint a DK is engedett több kérdésben.
Kérdésre válaszolva azt mondta, a jogállam helyreállításában vagy az oktatási rendszer átalakításában nincs érdemi véleménykülönbség a három párt között, míg például a határon túli magyarok kettős állampolgárságával kapcsolatban a DK fenntartja az MSZP-étől és az Együtt–PM-étől eltérő álláspontját.
Kitért arra is, hogy a napokban a hárompárti tárgyalások mellett a pártok vezető testületei is üléseztek, és pénteki programbemutató rendezvényük után ők is tájékoztatták egyéni jelöltjeiket a fejleményekről.
A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) szükségesnek tartja, hogy a demokratikus ellenzéki szervezetek a legszélesebb körű alkotmányos megállapodást kössenek a kormányzás céljáról, feladatairól valamint a választáson való részvétel formájáról és ezt egy hiteles és széles körben elfogadható személy vezetésével tegyék – ezt a Bokros Lajos által alapított párt közölte hétfőn az MTI-vel. A MoMa kiáltványában arról írnak, bíznak abban, hogy a demokratikus ellenzék három szervezete, az MSZP, az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció „eddigi egyezkedése” csak a kezdet. Úgy látják, hogy a három baloldali szervezet együttes indulása „kevés a Fidesz leváltáshoz”, az ellenzék biztos győzelméhez, mert „nem ad hitet az embereknek”.
Az Index arról is beszámolt, ha hétfőre nem is, de kedd reggelre meglehet az ellenzéki megállapodás. Mesterházy Attila is azt közölte vasárnap dél körül, hogy minden részlet kidolgozásához még szükségük lesz néhány napra. Bajnai Gordon, az Együtt–PM Szövetség vezetője az ATV Szabad szemmel című műsorában vasárnap este nem árult el részleteket a tárgyalásokról; helyette arról beszélt, hogy az új választási rendszerrel a miniszterelnök „préssel” kényszeríti az ellenzéket össze, holott a társadalom sokkal tagoltabb, nem csak kétpólusú. Hozzátette: ez a két pólus Orbán Viktor érdeke, mert „így azt szeretné elérni, hogy ő egyfajta centrális erőtérként pórázon tartsa a másik pólust”.
Ismert, az MSZP, az Együtt 2014 és a DK tárgyalódelegációi vasárnap és szombaton is összeültek. Szombat reggel egy budapesti családi házban gyülekeztek az ellenzéki összefogásban érdekelt pártok vezetői. Az MTV Híradójának információi szerint a cégjegyzék alapján ez egy ingatlan-adásvétellel foglalkozó társaság székhelye, de az nem derült ki, hogy a vállalkozásnak mi köze van a baloldali pártokhoz.
A Híradó által megszólaltatott politikusok igencsak szűkszavúan nyilatkoztak az egyeztetésről. Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója annyit mondott: zajlik még az egyeztetés, de igyekeznek minél hamarabb lezárni. Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke közölte: semmi olyanról nem szeretne beszélni, ami a nyilvánosságra tartozik, Gyurcsányról pedig még Molnár Csaba sem volt hajlandó nyilatkozni.
Azt nem lehet pontosan tudni, hogy hányan voltak a titkos megbeszélésen. Az alapján, amit az MTV Híradójának stábja látott, arra lehet következtetni, hogy a Demokratikus Koalíció politikusai létszámfölényben lehettek a tárgyaláson.