Csak az időt vesztegették eddig Mesterházyék?

Az MSZP elnöke honlapján számolt be az ellenzéki egyeztetés tapasztalatairól, sok konkrétumról nem írt.

MNO
2014. 01. 12. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tudom, hogy végül meg fogunk állapodni, de minden részlet kidolgozásához még szükség lesz néhány napra. Eddig mindenki felelősen tárgyalt, kompromisszumra készen” – olvasható Mesterházy Attilának az MTI-hez is eljuttatott írásában.

Hozzátette: „A kompromisszum azt jelenti, hogy senki sem ér el mindent, amit szeretett volna. De azt igen, hogy a megállapodással Magyarország nyerjen, mert a szövetség felépíti az igazságos, európai új Magyar Köztársaságot.”

Az MSZP elnöke szerint a választási együttműködésben ott a helyük a Demokratikus Koalíció (DK) politikusainak, tagjainak, aktivistáinak és támogatóinak is. Mesterházy Attila kitér arra is, hogy a szocialista párt nagyra értékeli Bajnai Gordon gesztusát, amellyel az Együtt–PM Szövetség vezetője visszalépett a miniszterelnök-jelöltségtől.

A jegyzet szerint a demokratikus ellenzék a héten „sok feszültség, vita, útkeresés után” ugyanazt az együttműködési modellt választotta, amelyet az MSZP a kezdetekkor, 2012-ben javasolt: „közös lista és közös jelöltek”. Az MSZP elnöke ugyanakkor úgy véli, nem csupán az időt vesztegették ez idő alatt, mert – mint írta – „mindannyiunknak szüksége volt erre a tapasztalatra ahhoz, hogy értékelni tudjuk a teljes körű összefogás fontosságát”.

A baloldali összefogáshoz egyrészt taktikai megfontolás vezetett, ugyanakkor kényszerhelyzet is – fejtette ki Mráz Ágoston Sámuel a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Mindeddig a szocialista párt és Bajnai Gordon mozgalma is azt hirdette, hogy megújultak, s nincs közük Gyurcsány Ferenchez. Ez az állítólagos megújulás azt diktálta volna, hogy ne fogjanak össze a Demokratikus Koalícióval. A baloldali stratégák joggal gondolják azt, hogy a szavazótömb azonos, ezért próbálnak újra összeállni. A megállapodás sikerével kapcsolatban azonban a Nézőpont Intézet igazgatója úgy fogalmazott: ő nagyon sok banánhéjat lát még, meg kell ugyanis állapodni olyan kérdésekben is, amelyeket a szocialista politikusok már eldöntöttnek hittek. Az október közepén megtartott MSZP-kongresszuson elosztották a mandátumokat, s most újra kell írni az akkor megkötött kompromisszumot.

Mráz Ágoston Sámuel kiemelte: ha egy közös programot akarnak elfogadni, akkor valamelyik félnek engednie kell. Gyurcsány Ferenc az elmúlt hónapokban egy radikális, szekuláris, egyházellenes programot hirdetett meg, amelyet valószínűleg a baloldali összefogás nem tud felvállalni. A Nézőpont Intézet igazgatója szerint az elmúlt hetek eseményeiből az látható, mintha veszteségminimalizálásra készülne a baloldal, mintha nem is a győzelem lenne a legfontosabb céljuk, hanem a túlélés, hogy a legfontosabb politikusaik bekerüljenek az új parlamentbe, másrészt pedig hogy mindenki, aki a jelenlegi baloldal meghatározó szereplője, felelős legyen a választási vereségért.

Mráz Ágoston Sámuel úgy véli, a baloldali pártok vitája azt üzeni a választóknak, hogy egy kormányképtelen erőről van szó. Ha a közös lista elnyerné az ország irányításának lehetőségét, se a programokban nem tudnának egyetérteni, se a költségvetést nem tudnák megalkotni, és nem lennének képesek dönteni a személyi kérdésekben sem.

Kisszelly Zoltán úgy véli, a baloldali összefogás nem egy előre megírt forgatókönyv, inkább kényszerházasságról van szó. Az MSZP számára nagy veszteség, hogy a hátukon be kell vinniük Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc pártját is, bár még nem tudni, hogy hány mandátumot ajánlottak az Együttnek és a DK-nak. Gyurcsány Ferenc tavaly augusztusban azt mondta: egy frakciónyi DK-st szeretne a parlamentben látni, s ő szeretné vezetni őket, ez 4-8 főt jelent. Vélhetően ugyanennyit szeretne az Együtt is.

Kisszelly Zoltán véleménye szerint a legtöbb baloldali szavazó már csak legyint, mert ugyanazokat a konfliktusokat látja, amelyeket az elmúlt másfél évben is, s az összefogással nem nőtt a győzelem esélye. Ugyanazok a régi emberek jönnek vissza, s ez nem jelent valós alternatívát a társadalom többsége számára, hiszen nem véletlenül szavazott nagy részük 2010-ben a Fideszre. Kisszelly Zoltán úgy gondolja, a baloldal attól fél, ha a Fidesznek még egy ciklusa lenne, akkor 2018-ban még kisebb lenne az esélyük arra, hogy fordítsanak, hiszen a most elkezdett reformok addigra termőre fordulnának.

Az Index információi szerint az egyetlen kérdés, amiben a három tárgyaló fél közül kettő nem ért egyet, Gyurcsány Ferenc szerepeltetése a közös ellenzéki listán. A portálnak a szombati tárgyalásokra rálátó egyik forrása elmondta: döntés nem született még sem az egyéni választókerületek újraosztásáról, sem Gyurcsány Ferenc listás szerepeltetéséről.

Az Együtt 2014 és a Párbeszéd Magyarországért továbbra sincs kibékülve azzal, hogy a DK elnöke is listás, sőt előkelő listás helyet kapjon. Velük ellentétben a szocialisták viszont már „elengedték” ezt a kérdést, ráadásul Gyurcsányék sem emeltek kifogást az ellen, hogy Mesterházy Attila legyen a listavezető. Az egyéni választókerületek újraosztása is téma volt. A korábbi egyezséghez képest érdemi nyerési eséllyel rendelkező választókerületeket is átengedhetnek a DK-nak.

Korábban a Heti Válasz arról írt, a listán Mesterházy Attila, Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc sorrend lesz, míg a negyedik helyre a Párbeszéd Magyarországért nevezhet meg jelöltet. A lap szerint az egyéni választókörzetekről szóló alkudozásnak Bajnaiék lesznek a vesztesei – az Együtt–PM Szövetségnek kell majd több helyet átadnia a Gyurcsány-pártnak. A 106 egyéni körzetből 66-ot kaphat az MSZP, 20-20 pedig a DK-é és az Együtt 2014-é lehet. Bokros Lajossal és Fodor Gáborral nem számolnak a pártok.

Egy budapesti családi házban gyülekeztek szombat reggel az ellenzéki összefogásban érdekelt pártok vezetői, köztük Mesterházy Attila, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc is. Az MTV Híradójának információi szerint a cégjegyzék alapján ez egy ingatlan-adásvétellel foglalkozó társaság székhelye, de az nem derült ki, hogy a vállalkozásnak mi köze van a baloldali pártokhoz.

 

A Híradó által megszólaltatott politikusok igencsak szűkszavúan nyilatkoztak az egyeztetésről. Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója annyit mondott: zajlik még az egyeztetés, de igyekeznek minél hamarabb lezárni. Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke azt mondta: semmi olyanról nem szeretne beszélni, ami a nyilvánosságra tartozik, Gyurcsányról pedig még Molnár Csaba sem volt hajlandó nyilatkozni.

 

Azt nem lehet pontosan tudni, hogy hányan voltak a titkos megbeszélésen. Az alapján, amit az MTV híradójának stábja látott, arra lehet következtetni, hogy a Demokratikus Koalíció politikusai létszámfölényben lehettek a tárgyaláson.

 

Az MTI információi szerint a jövő hét közepéig, de akár már a hét első napjaiban megszülethet a megállapodás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.