Mesterházy Gyurcsány árnyékában lett miniszterelnök-jelölt

Titkos szavazáson lett miniszterelnök-jelölt Mesterházy Attila.

MNO
2014. 01. 25. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP rendkívüli kongresszusa titkos szavazáson 99,7 százalékos többséggel az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltjévé választotta Mesterházy Attila pártelnököt, és egyhangúlag jóváhagyta az összefogásról szóló korábban meghirdetett szövetségkötést – közölte a szocialista párt szombaton az MTI-vel.

Ezután megkezdődött az MSZP nagygyűlése a Papp László Budapest Sportarénában szombaton délután. A szervezők közlése szerint a rendezvényen 13 ezer párttag és szimpatizáns vesz részt. Veres Gábor MSZP-szóvivő az ország következő miniszterelnökeként hívta színpadra Mesterházy Attilát.

Annyi bizonyos, hogy Mesterházynak nem volt könnyű idáig eljutnia. Ismert, hogy számos konfliktust kellett megvívnia a baloldal egyéb szereplőivel, s eközben az egyik legfőbb törekvése, a baloldal és az MSZP megújulása is elbukott. Mesterházy a szombati nagygyűlésen már a megújult baloldallal a háta mögött szeretett volna megjelenni, de Gyurcsány Ferenc a lista harmadik helyének kikényszerítésével zátonyra futtatta a baloldali politikus stratégiai reformkísérleteit. A reform egyik alapcélja az volt, hogy az MSZP önmaga lehessen, ezért Mesterházy rendkívüli kongresszuson tisztázta a párt vezetőségével, milyen jövőt képzelnek el, milyen identitást szánnak az MSZP-nek – és itt vált nyilvánvalóvá, hogy a párt nem kér a gyurcsányizmusból. Ezt követően belharcok után Gyurcsány Ferenc is távozott a pártból, kilenc társával együtt.

Noha a Mesterházy és a Bajnai Gordon között dúló pozícióharc – amiben utóbbi látványosan vereséget szenvedett – végén Bajnai alakulata besorolt az MSZP mögé, Gyurcsány személyéről egyetértés mutatkozott közöttük: Gyurcsányt semmiképpen sem engedik be a szövetségbe, mert ő egyértelműen azt a múltat képviseli, amelyikhez egyikük sem akar visszatérni.


Gyurcsány azonban emlékezetes politikai akcióival elgáncsolta Mesterházyék stratégiai kísérletét; meglovagolta az elkötelezett baloldali értelmiség és közvélemény széles összefogást ösztökélő indulatait, kikényszerítette, hogy őt is beengedjék az ellenzéki összeborulásba, sőt, egyenesen a közös lista harmadik helyét kapta meg. Jól látszik, hogy a megújulási kísérlet elbukott: a választáson leváltott MSZP–SZDSZ-koalíció megannyi ismert alakja áll majd Mesterházy mögött – Gyurcsány Ferenc is, akitől egészen a legutóbbi időkig nyilvánosan elhatárolódott a baloldali összeborulás minden formációja, köztük az MSZP, azon belül pedig maga Mesterházy is. Egyébként a balliberális holdudvarhoz tartozó Heller Ágnes szerint Gyurcsány nagyon rossz miniszterelnök volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.