Új korszakot nyitnának az ügyvédi kamarában

A BÜK teljes vezetőségét megújítaná a február 21-i tisztújításon az Ügyvédi Összefogás nevű szakmai szerveződés.

2014. 01. 26. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E célok elérése érdekében a BÜK teljes vezetőségét megújítaná a február 21-i tisztújításon az Ügyvédi Összefogás nevű szakmai szerveződés. Mint Dessewffy Alice, a négy éve megalakult szervezet elnökjelöltje tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a kamara vezetése az elmúlt huszonöt évben egy szűk eliten belül cserélgette a posztokat, miközben a szervezet tevékenysége a tagság részéről teljes érdektelenségbe fulladt.

A teljes ügyvédi kar érdekét szolgáló szakmai szervezetet kell létrehozni, közvetlen, hatékony érdekképviseletre van szükség. Ennek érdekében az Ügyvédi Összefogás jelentősen átalakítaná a BÜK működését, új, nem a tagságot kötelezően terhelő források bevonásával csökkentené a kamarai tagdíjakat, valamint az ügyvédek adminisztratív terheit is.

Bártfai Beatrix, az Ügyvédi Összefogás egyik elnökhelyettes-jelöltje hangsúlyozta: a kamarai tagság hosszú évek óta már meg sem kísérel aktívan részt venni a szakmai közéletben. Emlékeztetett rá, Réti László négy éve „látható kamara” jelszóval szerezte meg az elnöki posztot, ám a kamara azóta is láthatatlan. Az ügyvédek többsége azonban látni sem akarja a kamarát, és a kötelező tagdíjfizetésen kívül kapcsolatba sem akar kerülni vele. A tagok többsége ugyanis úgy érzi, hogy a kamarához kizárólag kötelezettségek kötik, és ennek fejében ügyvédi tevékenységéhez érdemi szolgáltatásokat, támogatást szinte semmit nem kap. Bártfai Beatrix kiemelte: egy a tagságával kapcsolatot tartó ügyvédi kamarának észlelnie kell és lehetőségeihez mérten fel kell hívnia a figyelmet, ha a társadalom tagjait tömegesen érintő jogügyletfajtának jogi típushibája lehet.

Szerepet kell vállalnia a közérthető tájékoztatásban is az ilyen, a társadalom széles rétegét érintő problémákkal kapcsolatban. Az Ügyvédi Összefogás szerint a társadalom iránti szakmai felelősségvállalásnak ez a fajta megnyilvánulása rendkívül hiányzik a Budapesti Ügyvédi Kamarából, pedig ez elengedhetetlen lenne az ügyvédség társadalmi és szakmai megbecsülésének megerősítéséhez. Példaként említette a devizahitel-szerződéseket érintő problémákat.

Járai Gábor, az Ügyvédi Összefogás másik elnökhelyettes-jelöltje a kamarai választási szabályokra vonatkozó lényegi nehézségekre hívta föl a figyelmet. Rámutatott: a tavalyi módosítás nyomán a szavazás időtartamát a korábbi több napról mindössze néhány órára szűkítették. Ez azt jelenti, hogy a több mint ötezer ügyvédnek munkanapon, munkaidőben tíz óra alatt kell egyetlen helyen 127 tisztségviselőről szavaznia, ami ennyi embert tekintve fizikailag lehetetlen. A februári hidegben az utcán kígyózhat majd a voksolásra váró ügyvédek sora, feltéve ha a körülmények láttán sarkon nem fordulnak.

Összehasonlításul megemlítette: az országgyűlési választáson egy szavazókörben a legfeljebb 1500 szavazónak tizenhárom órája van, hogy lényegesen kevesebb jelölt közül válasszon. Járai Gábor szerint a szavazatszámlálás legitimitása is kérdéses, hiszen a szavazatszámlálókat a mostani kamarai vezetés többsége jelöli ki. Nem lehet demokratikusnak és legitimnek tekinteni egy olyan választást, amelyen több csoport indulhat, de nem delegálhat mindegyikük automatikusan képviselőket a szavazatszámláláshoz. Az Ügyvédi Összefogás ezért egyebek között azt követeli – tette hozzá –, hogy a szavazásnak, de legalább a szavazatszámlálásnak legyen közhiteles felügyelete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.