A paksi bővítés ellen tiltakoztak

A köztársasági elnöki hivatalnál demonstráltak, majd a Kossuth tér mellé vonultak.

2014. 02. 10. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megmozduláson Jávor Benedek, a PM társelnöke párhuzamot vont a paksi bővítés elleni tiltakozás és az 1988-as bős–nagymarosi vízlépcső megépítése elleni tüntetés között. Úgy fogalmazott, hogy az erőmű bővítéséről kizárólag a magyar lakosság dönthet az április 6-ai országgyűlési választáson és egy kiírandó népszavazáson.

Az ellenzéki politikus bírálta, hogy míg akkor Orbán Viktor, Áder János és Kövér László a beruházás leállítását és népszavazást követeltek, ma „a másik oldalon állnak”, s a hatalom fél kikérni az emberek véleményét. „Gőgösen kioktatják az embereket”, arra hivatkozva, hogy nem értenek hozzá, s nem érdekli őket, hogy milyen terheket rak a paksi bővítés a „következő generációk nyakára” – mondta Jávor Benedek. A független országgyűlési képviselő szerint 26 éve az összefogás gátat szabott egy végig nem gondolt, káros beruházásnak, a hatalom pedig összedőlt, s szavai szerint „ez is összedől majd”.

A Sándor-palota előtt egy kiáltványt olvasott fel az Együtt–PM-nek az a három aktivistája – Barabás Richárd, Simándi Szelim és Rózsa Milán –,  akik vasárnap egy létrán felmásztak az épület erkélyére. Simándi Szelim, aki megköszönte, hogy az államfő előző nap „nem lövetett közénk”, arról beszélt, a köztársasági elnöknek a nemzet egységét kellene megtestesítenie, de ez hétfőn „megint nem sikerült”, mert aláírta a paksi „paktumot”.

Szerinte a paksi bővítés esetében nincs egység, az ország nagyon megosztott, a kormány „fittyet hány” a nemzetnek arra a felére, amelyik „nem akarja, nem így akarja, vagy így nem akarja ezt a megaberuházást”. A nemzetnek ezt a részét az államfő is cserbenhagyta – jelentette ki. Hangsúlyozta: az egyezményt hiába kötötték és szavaztatták meg, hiába írta alá az államfő, nem fog életbe lépni, mert azt meg fogják akadályozni, „vissza fogjuk csinálni”. A problémákat közé sorolta, hogy a megállapodásról felhatalmazás nélkül döntött a miniszterelnök, egy személyben, kény és kedv szerint.

Rózsa Milán felszólította Orbán Viktor kormányfőt, hogy nézzen körül a világban, mert „szembe mész a forgalommal”. Hangsúlyozta, hogy világszerte napról-napra hatékonyabb és olcsóbb dolog a megújuló energiaforrások segítségével állítani elő az áramot. Feltette a kérdést a kormányfőnek, hogy miért viszi Magyarországot vissza a múltba. Az iparban, ami elavult, az drága, Paks 2-ben pedig a kettes egyre inkább azt jelenti, hogy az ott megtermelt áram kétszer olyan drága lesz, mint a mostani – folytatta.

A Fidesz politikusoktól azt kérdezte, miért akarnak „a választásokig egy kampánycélra felhasznált rezsicsökkentésért egy ötven évig tartó rezsiemelést”. Azt hangsúlyozta, hogy sokan félnek az atomenergiától és minden magyarnak joga van a biztonsághoz. Szavaik szerint ezeket a magyarokat a hétfői aláírás jogfosztottá tette, mert az állam nem törődött a félelmükkel, az állam meg sem próbált válaszokat adni a kérdéseikre.

A megállapodást és annak létrejöttét gyalázatnak nevező Barabás Richárd hangsúlyozta, nem hagyják, hogy „ez a paktum” életbe lépjen. A felszólalások alatt a tömeg többször is azt skandálta: „nem hagyjuk”.

A rendezvény előtt megjelent a Fidelitas néhány aktivistája, akik a Sándor-palotától nem messze feszítettek ki két transzparenst. Falusi Vajk, a szervezet alelnöke újságíróknak azt mondta, a hitelesség és a hiteltelenség kérdésére akarják felhívni a figyelmet, mert azok, akik korábban támogatták a beruházást ma „kampánycélokra használják fel” azt.

A demonstráción a rendezők közlése szerint legalább 500 voltak, a tömegben több MSZP-s és néhány PM-es zászlót lehetett látni. Egy szimpatizáns „Orbán bűze a paksi bűne” feliratú táblát tartott, egy vörös színű, sárga sarló kalapácsos transzparensen pedig az állt: Nem leszünk gyarmat. A tüntetés résztvevői a Sándor-palota bejáratánál megemlékeztek Göncz Árpád volt köztársasági elnök születésnapjáról.

A demonstrálók ezt követően rendőri felvezetéssel a Kossuth térhez vonultak, útvonalukon elhaladásuk idejére leállították az autóforgalmat. Útközben, amikor a tömeg vége lekanyarodott a Lánchídról, az eleje akkor érte el a Magyar Tudományos Akadémia épületét.

A Vértanúk terén a tüntetés több résztvevője felment arra a hídra, amelyen Nagy Imre mártír miniszterelnök szobra áll. Itt az Együtt-PM egyik aktivistája, Barabás Richárd egy megafon segítségével arról beszélt, hogy a paksi bővítéssel egyelőre csak baj van. A demonstrálókat a Vértanúk terén néhány ellentüntető fogadta, de az MTI helyszínen lévő tudósító nem látták, hogy egy kisebb szópárbajon túl bármilyen atrocitás történt volna.

A tüntetésen ott van Bajnai Gordon is, de nem válaszolt azokra az újságírói kérdésekre, amelyek arra vonatkoztak, hogy korábban ő is a bővítés mellett volt.

Áder János köztársasági elnök aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt – erről szóló közleményét hétfőn juttatta el az MTI-hez. Az államfő közölte: a törvény alkotmányos szempontból nem kifogásolható, visszaküldéséhez egyetlen feltétel sem adott.

A Fidesz szerint az a felháborító, hogy „a Gyurcsány-koalíció 2010 előtt milliárdokat talicskázott ki a paksi atomerőműből, támogatta annak bővítését, és most képes lenne kampánycélokra felhasználni Magyarország energiabiztonságának kérdését is”. Így reagált a nagyobbik kormánypárt az Együtt–PM hétfői közleményére, amelyben az ellenzéki szövetség felháborítónak tartotta az államfői aláírást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.