Közölte, ebben a kormányzati ciklusban 28 milliárd forintot fordítottak, illetve fordítanak még az év végéig a bölcsődei férőhelyek bővítésére, felújítására. Hozzátette, ezzel több mint ötezerrel nőtt, illetve nő a férőhelyek száma. Elmondta azt is, a 2014–2020 uniós költségvetési időszakra felmérik, hol van még szükség az országban új bölcsődei férőhelyekre vagy felújításokra.
Soltész Miklós közölte, azért tart sajtótájékoztatót, mert az elmúlt napokban több hamis állítás is elhangzott a gyed extrával kapcsolatban, ezért azokat cáfolni akarja. Elmondta, baloldali, illetve szocialista politikusok egyebek mellett azt állították, hogy két, három év alatti gyerek után csak egy gyes jár a szülőknek.
Az államtitkár a vonatkozó jogszabályokat idézve azt mondta, két, három év alatti gyerek után két gyest kapnak a szülők, sőt az ikergyerekek után dupla gyes jár. Ez azt jelenti, hogy ha egy „kettes iker” után újabb gyerek születik, akkor a családnak már három gyes jár.
Soltész Miklós arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyed extra bevezetése érinti a dolgozni kívánó anyákat, a családalapító fiatalokat, valamint az újabb gyereket vállaló szülőket.
Közölte, a gyed extra és a családi adókedvezmény együtt jelentősen bővítette a családtámogatási rendszert. Tájékoztatása szerint a családi adókedvezmény januári kibővítése 260 ezer családot érint, és a kormány idén több mint 55 milliárd forinttal több pénzt hagy náluk.
Az államtitkár azt mondta, ezeket az elért intézkedéseket veszélyezteti a „gyurcsányi és a mesterházyi politika”. Soltész Miklós arról beszélt, ők voltak azok, akik a kormányzásuk ideje alatt a gyest háromról két évre csökkentették és akik a családi adókedvezményt az egy- és kétgyermekes családoktól elvették.
A január 1-jével bevezetett gyed extra négy konkrét intézkedést jelentett. Így a gyes és gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után. Testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben. A harmadik intézkedés a diplomás gyed bevezetése, míg a negyedik a három- vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztató munkaadók újabb adókedvezményét jelenti.