Rétvári Bence azt mondta, Gyurcsány Ferenc, a baloldali összeborulás „valódi szellemi vezére” egy, a napokban tartott fórumán beszélt arról, hogy az egyetemeken és főiskolákon tanuló hallgatókra nagyobb részt kell helyezni a finanszírozásból, a felsőoktatás fejlesztése érdekében pedig a hallgatókat mint forrásteremtőket kell bevonni.
Ez egyértelműen azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc ismét tandíjat akar bevezetni a felsőoktatásban – mondta Rétvári Bence. Hozzátette, az ellenzék célja, hogy mindenki fizessen a felsőoktatási tanulmányokért, mivel szerintük az ebből remélt többletforrásból megmaradhat az egyetemek fizetőképessége.
„Minden fiatallal szemben ez hadüzenet az Összefogás részéről, hadüzenet, hogy elvennék az ingyenes tanulás lehetőségét” – fogalmazott az államtitkár. Rétvári Bence szerint az ellenzéki tömörülés a tanulást továbbra is csak azoknak nyújtaná lehetőségként, akik ezt családilag is meg tudnák engedni maguknak.
A gazdagok számára könnyebb lenne a felsőoktatás, a szegényebb körülmények között élők számára azonban riasztó lenne a tandíj bevezetése – mondta az államtitkár. Rétvári Bence hangsúlyozta, Gyurcsány Ferencnek nem a mostani az első próbálkozása, egyszer be is vezette a tandíjat, ezt azonban a 2008-as szociális népszavazással – a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal együtt – eltörölték.
Gyurcsány Ferenc semmilyen hibájából nem tanult – fogalmazott Rétvári Bence –, semmi miatt nem kért elnézést, és ahogy elmondta, semmit nem csinálna másképp, ezzel őszintén elmondta, hogy valóban tandíjat vezetne be. Az államtitkár hozzátette, a tandíj minden fiatal számára a jövő építésében lenne akadály, de „ismerjük Gyurcsány Ferenc üzenetét a fiataloknak, el lehet innen menni ( ), nem muszáj mindenkinek egyetemre járnia”.