Nem tud kimosakodni az MSZP a korrupciógyanúból?

Kiszelly szerint amíg az MSZP-ben nem adnak választ a kérdésekre, addig magyarázkodniuk kell.

VZ
2014. 02. 07. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nézőpont Intézet és a Medián elemzői szerint is kétségkívül kínos az MSZP-nek Simon Gábor elnökhelyettes osztrák bankszámlájának ügye – nyilatkozták az InfoRádióban.

Hann Endre úgy nyilatkozott: a cég közvélemény-kutatásai szerint a kormányokat az ellenzéknél mindig korruptabbnak gondolták az emberek, a közelmúltban azonban ez megváltozott. A Medián vezetője hangsúlyozta: „nem a Simon-ügy kipattanása után, hanem már előtte is tartósan az MSZP-nek nem sikerült megszabadulnia a korrupciógyanútól, ami a kormányzási időszaka alatt elérte."

A Nézőpont Intézet vezető elemzője úgy látja: Simon Gábor ügye felszínre hozhatja a választók azon reflexeit, amelyek 2010-ben a Fidesz kétharmados többségéhez vezettek.

Fodor Csaba elmondta, „azt láttuk, hogy a választópolgárok egy része 2010-ben protesthangulatban ment el a szavazásra, amiben persze bőven benne volt a Gyurcsány-kormány elutasítása is. De minden tényező, ami kapcsolódott ahhoz az időszakhoz, benne volt: korrupciógyanú, gazdasági és társadalmi válság. Tehát felelevenedhetnek ezek a reflexek."

Az elemzők szerint egy másik kampánytéma lehet a paksi bővítés terve. A Medián és a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásai szerint is a többség támogatja a beruházást, de Hann Endre a két felmérés különbségére hívta fel a figyelmet. A Medián felmérése szerint az emberek többségének nem vonzó az, hogy a fejlesztés orosz hitelből, orosz állami vállalat által épüljön.

Fodor Csaba úgy véli: a paksi fejlesztés ügye nem jó kampánytéma az ellenzéknek. A szakértő szerint a választók egy része teljesen racionálisan méri fel, hogy Oroszország komoly gazdasági partnere lehet Magyarországnak, „arról nem beszélve, hogy ha a paksi beruházás szükségességét vizsgáljuk, a többség azzal is egyetért".

A Medián felmérése szerint válaszadók többsége helyesnek tartaná, hogy népszavazáson döntsenek a paksi bővítés ügyében, de a Nézőpont Intézet elemzője úgy véli: ennek kivitelezése jogilag aggályos lehet, államközi szerződésekről ugyanis nem lehet referendumot tartani.

Kezelhette volna jobban is az MSZP a Simon-ügyet – jelentette ki Kiszelly Zoltán politológus a Kossuth Rádió 180 percben. Nagyon sok a kérdőjel. Ha itt valóban egy vállalható gyarapodásról, gazdagodásról van szó, az érintett kiállhatott volna akkor, amikor a sajtóban a találgatások név nélkül megjelentek. Elmondhatta volna, hogy a pénze ebből és ebből származik, esetleg időközben önrevíziót hajthatott volna végre, és ebben az esetben kérhetett volna egy bizalmi szavazást az MSZP-től, mely adott esetben jobban be tudott volna állni mögé – érvelt a szakember.

Ha megvan a támogatás, akkor azt lehet mondani, hogy Simon hibázott, és ez egy lezárt ügy. De így, hogy azt mondják, ő kilépett, és „nem ér a nevem, káposzta a fejem”, nagyon nehezen hihető – fogalmazott Kiszelly. Úgy vélte: kommunikációs szempontból sem kezelték ügyesen ezt az ügyet. A párt kampányfőnöke például futva távozott az őt kérdezni akaró újságírók elől, és ez a legrosszabb kép, amit egy politikus a médiában nyújthat – emelte ki a politológus, aki szerint az MSZP nem tud majd ettől az ügytől szabadulni.

Ameddig Simon nem tisztázza magát hitelt érdemlően, addig ott lesznek a kérdőjelek, ráadásul az MSZP továbbra is defenzívában van, hiába próbálja immár hat éve, a szociális népszavazás óta átvenni a kezdeményezést a Fidesztől – hangoztatta Kiszelly, aki szerint egy nemzetközi sztori az, hogy egy kelet-európai ország vezető politikusának egy nyugat-európai országban van pénze. Amíg az MSZP-ben nem adnak választ a kérdésekre, minden sajtótájékoztatón lesz néhány újságíró, aki ezt firtatja, és a szocialisták nem tudnak arról beszélni, amiről akarnak, hanem magyarázkodniuk kell, és ez a legrosszabb, ami egy politikussal történhet – szögezte le.

Két hónappal a választások előtt a baloldali pártszövetségről az „derült ki”, hogy nemcsak milliárdos, vagy legalábbis több száz millió forinttal rendelkező vezetői vannak – például Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon –, hanem más vezető szocialista politikusoknak is akár a cégeiken keresztül, akár homályos vagyonosodásból sok száz milliós vagyona van. És ezek az emberek beszélnek arról, hogy a szegényeket, a rászorulókat, a nyugdíjasokat képviselik. Mindez egy erkölcsi hitelvesztést jelent – érvelt a politológus, aki a dolog természetének, egyfajta öntisztulásnak nevezte, hogy kampányidőszakban kerülnek elő az ilyen ügyek.

Példaként említette a Tocsik-botrányt. Beszélt arról is, hogy az alpesi országokban is van egyfajta tisztulási folyamat. Ezek az országok korábban adóparadicsomnak számítottak, és név nélkül is lehetett náluk számlát nyitni. Most pedig igyekeznek a problémás ügyletektől megszabadulni, és kiadják a vonatkozó adatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.