Oázis bukkant fel a nyolcker közepén

Új, ingyenes, személyes lelki-mentális vezetői szolgálat indul Oázis néven Budapesten.

2014. 02. 10. 12:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt mondják sokfelé, válságban van a házasság, a család intézménye. Ránéznek a válási statisztikákra, és megelégszenek ezzel a dogmával. Arra nem is gondolnak, hogy a házasságot és a családot is emberek alkotják, akik legelőször is emberek, azután pedig férjek, feleségek, apák, anyák és gyermekek. A jezsuita rendnél valami effélét foghattak fel és láthattak munkához néhány évvel ezelőtt: egy olyan összekötő intézményről álmodtak fiatal felnőttek és családosok számára, ahová bárki bármilyen gondjával fordulhat, ott meghallgatják, aztán pedig meg is kapja a megfelelő segítséget, ha szüksége van rá. Kedden ki is nyit az Oázis Budapest VIII. kerületében.

– Erősödik egy tájékozódásipont-vesztés, ezt látjuk magunk körül. Ennek olyan hatása is van, hogy növekszik az olyanok aránya, akik nem hoznak magukkal megoldási kulcsokat az életre. Nem tudnak mit kezdeni a párválasztással, a tanulmányokkal, a kudarcokkal, de a sikerekkel sem – állította fel a diagnózist Forrai Tamás, a jezsuita rend magyarországi tartományfőnöke. Szerinte a legfontosabb segítő szolgálat a család kellene, hogy legyen, de ennek hiányában, illetve ezzel párhuzamosan, ezt kiegészítve széles körű igény mutatkozik a személye, direkt és interaktív lelki vezetésre.

Magyar jezsuita szerzetes, 2010 óta a jezsuiták magyarországi rendtartományának tartományfőnöke (provinciálisa). 1989-ben diplomázott az ELTE bölcsészkarán, történelem–latin szakon.

Egyetemistaként ifjúsági programokat szervezett a Tápió vidékén, és részt vett a tápiószentmártoni templom helyreállításában; az Igen Klub szervezőjeként pedig az 1930-as években alapított Igen című újságot élesztette újjá 1989-ben. Az egyetem elvégzése után kispapnak jelentkezett a Központi Szemináriumba, 1990-ben pedig belépett az újrainduló jezsuita rendbe. Ezt követően filozófiát tanult Münchenben, majd másfél évig a Faludi Ferenc Akadémia szervezője volt. 1998-ban teológia szakot végzett Dublinban, és ebben az évben szentelték pappá Budapesten. Ezután a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium nevelési programját dolgozta ki, majd 1999-ben az iskola igazgatója lett. Ünnepélyes fogadalmát 2006-ban tette le Miskolcon.

A jezsuita rend rendfőnöke, Adolfo Nicolás 2010 júniusában nevezte ki a magyarországi rendtartomány élére.

(Inforadio.hu, MNO, Wikipedia)

A katolikus pap tud róla, hogy sokan nem mennek gyónni, miközben a gondjaikat így is a vállukon cipelik, ezzel pedig mindenképpen kezdeni akartak valamit. Ugyanígy azokkal is, akik tartanak a pszichológiai segítségkéréstől, nehogy mentális leprásnak nézze őket a környezetük. A pszichológiai mankó és a katolikus szentgyónás közti óriási zónába lép most be tehát az Oázis, amely ingyenesen kínálja szolgáltatásait keddtől, erős szervezeti együttműködéssel egyházak között, de a szerzetesrend és világi gyógyító intézmények között is, hisz nem mindenre megoldás egy egyszerű, egyszeri meghallgatás, ami az Oázis alapvető profilja.

A most beérő szakmai munka vezetője Törőcsik Júlia.

– Egy- vagy többalkalmas beszélgetésre van nálunk lehetőség, alkalmanként 1-1 óra, de senkit nem küldünk el csak azért, mert lejárt az ideje – fogalmaz Törőcsik, hozzátéve, az építkezés évei alatt szerteágazó kapcsolatrendszert építettek ki közösségekkel is, amihez a befogadó jezsuita Párbeszéd Háza termékeny táptalajnak bizonyult. – Amikor valaki hozzánk jön és meghallgatjuk, már tudjuk, hol találhat konkrét megoldást, sokaknak csak az a nehézségük, hogy nem tartoznak sehová. Csak a Párbeszéd Házában 25 közösség otthonát találja meg. Beszélgetéseink egyébként védettek, négyszemköztiek; a javaslattétel arra, hogy hol folytassa, a következő lépés – folytatta Törőcsik Júlia, aki maga áll a multidiszciplináris, jelenleg még csak 12 fős, de folyamatosan gyarapodó önkéntescsapat élén.

Az „első fokozat” helyszíne a Mária utca, ott is a jezsuita rendház (Mária utca 25.), ahonnan már most egyre több helyre tudják problémaspecifikusan tovább küldeni, aki hozzájuk fordul.

– Épül a kapcsolat pszichoterápiával, családterápiával foglalkozó helyekkel, tényleg az a legfontosabb, hogy aki hozzánk jön, hinnie kell, hogy van segítség. Elsőként a Balassa utcai szakambulanciával jött létre megállapodás, de több ingyenes és csökkentett árú lehetőség felé lehet továbbmenni.

És hogy mikor kereshető fel a Mária utcai segélyhely? Elsősorban a munkaidő utáni idősávra fókuszálnak, de például a kismamák miatt kialakítottak egy délelőtti idősávot is heti egy napon. Attól nem tartanak, hogy érdektelenségbe fullad az akció, hisz „az aratnivaló sok”, a hasonló igény miatt indult külföldi intézmények tapasztalatai is ezt mutatják.

– Van egy nagyon széles, „kereső” réteg, akik valamilyen spirituális forrás felé nyitnak, fiatalok és családosok, és hát 2015 a szerzetesség éve lesz: ha megismerjük az emberek problémáit, mi is akkor tudunk erre a legjobban felkészülni – összegez a kölcsönös hasznossággal kapcsolatban Forrai Tamás, aki az Oázis lelkipásztori szolgálatban maga is részt vesz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.