Tizenhatodszorra értékeli az évet Orbán Viktor

Vasárnap délután három órakor tartja tizenhatodik évértékelőjét a miniszterelnök. Az eseményt percről percre közvetítjük.

VZ
2014. 02. 16. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor ezúttal is a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére mondja majd el beszédét.

Orbán Viktor minden év elején értékeli az elmúlt időszak eseményeit, az elsőt 1999. február 4-én a Vigadóban volt. Ekkor történelmi jelentőségűnek nevezte Magyarország belépését a NATO-ba, hogy csökken az államadósság; a miniszterelnök egy számjegyű inflációt és gazdasági növekedést jósolt. Orbán Viktor hagyományteremtő beszédében bírálta a Horn-kormányt és a Bokros-csomagot. Az ország helyzetéről szóló év eleji beszámolót ahhoz a szokáshoz hasonlította, amikor a szülők az ajtófélfára húzott vonásokkal mérik gyermekük növekedését. Ez a hasonlat a későbbi országértékelőkben is többször előkerült.

2000-ben hangzott el Orbán Viktor országértékelő beszédeinek egyik legismertebb mondata, a „három szoba, három gyerek, négy kerék”, amely szinte szállóigévé vált. A 2001 elején mondott beszédben az előző évet a rendszerváltás utáni időszak legsikeresebb esztendejének nevezte, és arról is beszélt, hogy „szeretnénk hétköznapjainkat az örökléthez igazítani”.

„A rakétát nem lehet visszaparancsolni a földre, hasonlóképpen Magyarországot sem lehet visszafordítani a múltba” – ezt már 2002-ben, a választás évében mondta a Fidesz elnöke, amikor országértékelésében az előző években elért eredményeket méltatta.

2003 elején, a választási vereség utáni első országértékelésben Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a baloldali kormánynak rombolási kényszere van, mindenre ráront, ami 1998 és 2002 között jött létre. 2004-ben a felújítás alatt álló Vigadó helyett az ELTE lágymányosi kongresszusi központjában mondta el évértékelőjét, amelyben úgy fogalmazott: a családok zsugorodásának és összetöpörödésének éve volt az előző esztendő, az országban pedig bizonytalanság és szorongás uralkodik.

Orbán Viktor 2005-ös évértékelője új formát kapott, hiszen a beszédet országértékelő beszélgetések előzték meg. A Fidesz elnöke korábban vidéki városokban és Budapesten találkozott választópolgárokkal, és nem pulpitusról, hanem minden oldalán székekkel körülvett színpadon beszélt. „Ismét kisebbek lettünk" – értékelte ekkor az évet a Körcsarnokban.

A beletörődés éve volt az elmúlt esztendő – mutatott rá Orbán Viktor 2006-ban, a választások évében a budapesti Syma csarnokban tartott országértékelőjében, hozzátéve, hogy csak akkor sikerülhet a következő néhány év, ha újjáélesztjük a magyar szolidaritást; ez a választások tétje, és ez lesz az új kormány feladata is.

„Egy az ország, egy a zászló” – hirdette meg az új jelszót a pártelnök 2007 februárjában a Millenárison, ahol a kormánnyal szemben kialakult új többség és egy erős Magyarországért küzdő, minden magyar embert képviselő polgári oldal képét vázolta fel, de arról is beszélt, hogy a terrorfenyegetések és „álmerényletek” mögött szerinte valójában a kormányoldal trükkjei állnak.

A Syma csarnokban tartott 2008-as országértékelőben a közelgő népszavazás volt a fő téma; a Fidesz elnöke arról beszélt, hogy a népszavazáson az igenek győzelme egy új korszak nyitánya lesz, és március 9-én Magyarország elindulhat a változás útján.

2009-es országértékelő beszédében a budai Millenárison új jelszót hirdetett meg. „Új irány, Magyarország, új irány, magyarok” – szólt a beszéd jelmondata, amelyben a pártelnök nemzedéki összefogásra buzdított, és a józan piacgazdaság korszakát jósolta.

A választások előtt néhány héttel, 2010 februárjában Orbán Viktor évértékelő beszédében közölte, hogy ő és pártja készen áll a nemzeti ügyek kormányának vezetésére, amelynek alapját a munka, az otthon, a család, az egészség és a rend értéke jelenti. A budai Millenárison elmondott beszédében a legfontosabb nemzeti ügynek a gazdaság talpra állítását nevezte meg. A Facebook közösségi portálra – a pártelnök kérésére – rövidesen több száz javaslat érkezett az országértékeléssel kapcsolatban.

2011-ben – ugyancsak a Millenárison – Orbán Viktor az évet a megújulás, 2012-t az elrugaszkodás, 2013-at az emelkedés, 2014-et pedig a gyarapodás évének nevezte. Szólt az akkor még készülő új alkotmányról is, közölve: az új alaptörvény lezárja a múltat. 2012-ben a miniszterelnök kijelentette: a kabinet kész küzdeni, ha kell, de megegyezni is, ha az ország érdeke úgy kívánja. Azt is mondta: kormánya vállalkozásának első szakasza lezárult, Magyarország új alapokon áll.

Tavalyi beszédében a kormányfő rámutatott: Magyarország jobban kezelte a válságot, mint Európa országainak többsége, ezt mutatja, hogy rajtunk kívül csak 5 tagállamnak sikerült csökkentenie a GDP-arányos államadósságát. A miniszterelnök megígérte, hogy 2013-ban is 3 százalék alatt tartják az államháztartási hiányt, és hangsúlyozta azt is, hogy meg fog szűnni a gáz- és energiafüggőség, a rezsiköltségek tovább csökkennek, a gazdaság erősödik, a bérek nőni fognak és meg fog állni a népességfogyás is.

Az akkor még külön-külön formációkban szerveződő Gyurcsány-koalícióval kapcsolatban arra figyelmeztetett:, hogy körüldongják őket a külföldi spekuláns csoportok, akik visszaültetnék a bukott politikusokat a magyarok nyakába, ők pedig eltörölnék a bankadót, csökkentenék a minimálbért és a nyugdíjakat. „Együtt tették tönkre az országot" – mutatott rá, a 2006-os események kapcsán pedig közölte, hogy „Nem felejtjük el, hogy a békésen ünneplő emberekre uszították a rohamrendőröket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.