Cél az EU-n kívüli export növelése

A következő fejlesztési ciklusban a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztésére koncentrál a kormány.

HZS
2014. 03. 13. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter kifejtette: Magyarország a 2,7 százalékos gazdasági növekedésével Közép-Európában a leggyorsabban növekvő gazdaság, az Európai Unió 28 tagállama közül pedig a negyedik. Ez büszkeségünk, de egyben szomorú tény is, mert azt jelzi, hogy Európa még mindig növekedési válságban van – jegyezte meg. Kiemelte: a magyar export közel nyolcvan százaléka az Európai Unióba irányul, ami kiszolgáltatottá teszi a magyar gazdaságot. Ezért a kormányzat célkitűzése, hogy az EU-n kívüli export, amelynek aránya jelenleg 20-21 százalékos, a következő időszakban 30-33 százalékra növekedjen.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter jelezte, hogy a kormányzat a következő uniós fejlesztési ciklusban a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztésére koncentrál, mivel csak az erős helyi gazdaságok biztosítanak további gazdasági növekedést és teremtenek új munkahelyeket. Önmagukban a nemzetközi vállalatok nem képesek életben tartani a magyar gazdaságot, nem képesek annyi munkahelyet biztosítani, amennyire szükség van – mondta.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy a magyar gazdaság később állt fel a gazdasági válságból, mint Németország. Ez szerinte egyebek között az alacsonyabb hatékonyság, a transzformális veszteségek (például a devizahitelezés leállítása, a PPP programok leállítása, az önkormányzatok hitelfelvételének szűkítése, a rezsicsökkentés), valamint strukturális reformok folyamatos elmaradása és az elhibázott gazdaságpolitikai döntések miatt volt így. A struktúraváltással azonban az ország fenntartható pályára lépett, és bármilyen kormány jön, ezt a gazdasági irányt kell követnie, mert a visszarendeződésnek számos veszélye van – hangsúlyozta.

Markovszky György kamarai elnök köszöntőjében arról beszélt, hogy Veszprém megye gazdasága a régióban a nettó árbevétel alapján 18,9 százalékot tesz ki. Ezzel elmarad Fejér és Komárom-Esztergom megyétől, amit az elnök a közlekedési infrastruktúra hiányával magyarázott, mivel ennek hiányában elmaradnak a nagy befektetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.