Czomba Sándor közölte: tavaly több mint 300 ezren vettek részt közfoglalkoztatásban, és csak 752 embernek kellett megszüntetni a segélyét azért, mert nem vállalta el a felkínált munkát. A közfoglalkoztatás mindaddig folytatódik, amíg a versenyszféra nem képes az emberek túlnyomó többségének munkát adni – tette hozzá.
A kormány ugyanakkor azt akarja elérni, hogy a következő időszakban megfelelő képzettség és tapasztalat után minél több közfoglalkoztatott vállalhasson munkát a nyílt munkaerőpiacon. A kabinet célja, hogy a foglalkoztatottak száma tartósan négymillió fölött, a munkanélküliek aránya pedig 4 százalék alatt legyen – mondta a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.
A VIII. kerületi Mátyás téren tartott tájékoztatón Kocsis arra hívta fel a figyelmet, hogy Józsefvárosban hosszú évtizedek óta komoly problémát jelent a munkanélküliség, a közfoglalkoztatás így nagy segítség volt a kerületnek.
Tájékoztatása szerint 2013-ban 28 százalékkal csökkent a regisztrált álláskeresők száma a VIII. kerületben, ami azt jelenti, hogy mintegy 1150-en találtak maguknak munkát, közülük 437-en a közfoglalkoztatásban.
„A segély kegy, a munkabér jogos juss” – fogalmazott Kocsis, hangsúlyozva, hogy minden munkának van értelme, becsülete. A polgármester hozzátette, szükségesnek tartja eloszlatni azt a tévhitet, amely szerint Józsefváros lenne Budapest „legmunkanélkülibb” kerülete.
A kormány új foglalkoztatási programja 2011 januárjától lépett életbe, annak az elvnek a jegyében, hogy segélyt csak az kaphat, aki nem munkaképes vagy a munkavégzésben tartósan akadályoztatott. A közfoglalkoztatás keretében tisztességes, értékteremtő munkalehetőséget biztosítanak az érintetteknek, leszámolva a baloldal kudarcos politikájával, melynek eredményeként egész térségek tengődtek segélyen.
A program indítása előtt a munkaképes korú lakosság csaknem harmada nem dolgozott. Életerős, egészséges emberek ötvenkét címszó alatt juthattak szociális támogatáshoz úgy, hogy nem kellett munkát vállalniuk.
A kormány intézkedéseinek köszönhetően 2013-ban már 300 ezer ember végzett közmunkát, decemberben 100 ezer ember kapott lehetőséget, hogy visszaüljön az iskolapadba, hiszen a végső cél, hogy az alapvető készségek birtokában az érintettek a későbbiekben a versenyszférában is megállják a helyüket.
A baloldali ellenzéki pártok a kezdetektől támadják a kormány közfoglalkoztatási politikáját anélkül, hogy valaha is valós lehetőséget kínáltak volna a korábban kizárólag segélyen tengődő százezreknek. A közfoglalkoztatottak idén januártól béremelést is kaptak, kiemelten figyelve a gyermekesekre. A közmunka ráadásul több nyugat-európai országban is bevett gyakorlat.
További részleteket ide kattintva tudhat meg!