Nyilvántartják a házassági szerződéseket

Nem tehetik ki a lakásból azt, akinek a gyereket ítélik, még akkor sem, ha az ingatlanban nincs tulajdonrésze.

2014. 03. 21. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet kérésére a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által összeállított tájékoztató anyag szerint a törvénykönyv megteremtette a házassági vagyonjogi szerződések országos nyilvántartásának jogszabályi alapjait.

Ez egyebek mellett azért nagyon fontos, mert így például hitelfelvétel esetén a bank láthatja, hogy a házaspár vagyonának felhasználását szerződés korlátozza. A házassági és élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartási rendszerének működtetéséért a Magyar Országos Közjegyzői Kamara lesz a felelős.

A vagyonjogi szerződések nyilvántartásba való bejegyeztetése a felek számára nem kötelező, mindenki szabadon dönthet arról, hogy megállapodását nyilvántartásba kívánja-e vetetni, vagy sem. Ha a házasfelek vagy élettársak úgy döntenek, hogy szerződésüket bevezetik a nyilvántartásba, akkor a szerződés tényéről bárki tudomást szerezhet, ám a dokumentum tartalmáról csak a házasfelek valamelyikének felhatalmazása alapján lehet információt kiadni.

A nyilvántartásba vett szerződés harmadik személyekkel szemben is hatályos, azaz a bejegyzett szerződések esetében nem lehet arra hivatkozni, hogy a szerződés fennállásának tényéről a harmadik személy nem tudott, vagy nem tudhatott. Az új polgári törvénykönyv (Ptk.) házassági vagyonjogi szerződésekre vonatkozó rendelkezésekkel azonos szabályt vezet be az élettársi vagyonjogi szerződésekben is.

A házassági bontóperek kapcsán az egyik legfontosabb változás, hogy mostantól a közös megegyezéses bontás egyik esetében sem kell igazolnia a feleknek az életközösség legalább három éve történt megszakadását. A jogalkotó szerint ez utóbbi szabály mára jelentőségét vesztette. A kódex semmiféle megkülönböztetést nem tesz a szülői felügyeleti jogok és kötelezettségek tekintetében aszerint, hogy a szülők házastársak, élettársak, vagy közöttük még élettársi kapcsolat sem állt fenn.

Kimondja, hogy a szülő felügyeleti jogának gyakorlását a bíróság vagy más hatóság csak kivételesen indokolt esetben, olyan mértékben korlátozhatja vagy vonhatja el, amely a gyermek érdekének biztosításához szükséges. A közös szülői felügyelet a felek közös kérelme esetén állapítható meg, valamelyik szülő akarata ellenére bírói ítélettel nem rendelhető el, a bíróság ugyanakkor jogosult a szülői felügyeleti jogok megosztására. A gyermekétől külön élő szülő szülői felügyeleti joga sem szünetel.

A teljes cikk a Magyar Nemzet pénteki lapszámában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.