Gyurcsány nekiment az ügyészségnek

A DK elnöke a magyar igazságszolgáltatást bírálta pártja EP-kampánynyitó rendezvényén.

KG
2014. 04. 13. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A DK elnöke és EP-listavezetője hozzátette: azt szeretné, ha az új és erős európai egyesült államok vigyázna minden polgárára, biztosítaná számukra a szabad gondolkodást, a műveltség és tudás lehetőségét, tiltaná, hogy bármely állami hatalom belebeszéljen abba, hogyan gondolkodjunk, hogy az állam átlépje a világnézeti semlegesség határát, s tiltaná a kötelező hit- és erkölcsoktatást. Mindez ugyanis az európai családok, emberek magánügye – jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc korrupcióellenes európai ügyészség létrehozását is szorgalmazta a nagygyűlésen. A volt miniszterelnök bírálta a magyar igazságszolgáltatást, és elfogultsággal vádolta a hazai ügyészséget. Azt is ígérte, hogy pártja a bérek felzárkóztatásának politikáját képviseli az unióban.

Több és erősebb Európára van szükség, több szabadsággal, több biztonsággal – fogalmazott a pártelnök. „Mi a Demokratikus Koalícióban több Európát és több szabadságot akarunk, és ezt ajánljuk Magyarországnak.”

Orbán Viktort bírálva úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök hátizsákja jó helyen van múzeumban, a miniszterelnök nincs jó helyen. A Demokratikus Koalíció a kormányfő eszméjét, politikáját szeretné a múzeumba küldeni a hátizsákjával együtt.

Az országgyűlési választás eredményére utalva Gyurcsány elmondta: az eredményt elfogadja, a népet nem lehet hibáztatni a szabadnak tűnő döntéséért.

Gyurcsány Ferenc felszólalása előtt Baricz Gergő énekes lépett fel, majd eljátszották az Európai Unió himnuszát, az Örömódát, illetve Galkó Balázs mondott verset.

A DK csütörtökön közölte az MTI-vel, hogy EP-listáját Gyurcsány Ferenc vezeti, erről a párt elnöksége döntött. Az első öt hely további sorrendje: Molnár Csaba ügyvezető alelnök, Niedermüller Péter alelnök, Kakuk György és Kerék-Bárczy Szabolcs elnökségi tagok. Egyúttal azt is bejelentették, hogy Gyurcsány Ferenc nem szándékozik Brüsszelben dolgozni, akkor is a magyar parlamentben folytatja a politizálást, ha az európai parlamenti választáson mandátumot szerez.

A Fidesz alelnöke, Pelczné Gáll Ildikó a kormánypárt listavezetője a májusi EP-választáson. A névsort ismertető Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő a párt országos választmányának csütörtöki ülése után tartott sajtótájékoztatón elmondta: a 63 tagú listán Pelczné Gáll Ildikót – aki az elmúlt években is Brüsszelben politizált – ő követi a második helyen, majd Tőkés László, Deutsch Tamás, Gyürk András, Gál Kinga, Schöpflin György és Erdős Norbert következik. Őket követi Kárpátalja és a Vajdaság képviselője – akiket később neveznek meg –, majd a 11. helyen Kósa Ádám, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (Sinosz) elnöke, a 12.-en pedig Hölvényi György szerepel.

Az MSZP megalkuvás nélküli baloldali programmal és politikával készül az európai parlamenti választásra – közölte kedden Szanyi Tibor, a szocialisták listavezetője. A politikus elmondta, önállóan indulnak, baloldali programjuk kiteljesítését semmilyen szövetség nem korlátozza. Céljaik között a legalább nettó 100 ezer forintnak megfelelő európai minimálbér és minimálnyugdíj bevezetését említette, valamint azt, hogy sehol se lehessen 10 százaléknál nagyobb az alapvető élelmiszerek forgalmi adója.

Április 22-éig gyűjthetik a pártok az aláírásokat a május 25-ei EP-választásra, az induláshoz húszezer érvényes szignóra van szükség. A Nemzeti Választási Bizottság eddig 35 pártot vett nyilvántartásba. A voksolás előtt másfél hónappal elég nagy a fejetlenség a baloldalon az április 6-ai súlyos vereséget követően.

Ismert, a hazai baloldali pártok az április 6-ai vereséget követően a nyilatkozatok alapján úgy döntöttek, hogy az európai parlamenti választáson önállóan indulnak. A Magyar Liberális Párt vezetősége április 9-én úgy döntött, hogy a párt nem indul az EP-választáson – ezt az ügyvivő testület ülése után jelentette be Fodor Gábor. A pártelnök döntésük politikai okának nevezte, hogy bár többször is felkérte a baloldali összefogás pártjait, hogy tartsák meg és ha kell, szélesítsék ki az európai parlamenti választásokra a korábbi együttműködést, erre nemet mondtak.

 

A kormányváltó erőket kívülről támogató Bokros Lajos 14 fős pártja nem adja fel, újra indul az európai parlamenti választásokon. A Modern Magyarország Mozgalom elnöke, aki korábban az MDF színeiben jutott ki a testületbe, bízik benne, hogy a megmérettetéshez szükséges húszezer aláírást könnyedén összeszedik majd.

 

Az EP-választást arányos választási rendszerben, listás szavazással rendezik. Listát bejegyzett pártok állíthatnak, két vagy több párt közös listát is állíthat, ha április 22-én 16 óráig sikerül összegyűjtenie húszezer érvényes ajánlást. A pártok hétfőtől vehetik át az ajánlásgyűjtő íveket a Nemzeti Választási Irodától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.