Gyurcsány nekiment az ügyészségnek

A DK elnöke a magyar igazságszolgáltatást bírálta pártja EP-kampánynyitó rendezvényén.

KG
2014. 04. 13. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A DK elnöke és EP-listavezetője hozzátette: azt szeretné, ha az új és erős európai egyesült államok vigyázna minden polgárára, biztosítaná számukra a szabad gondolkodást, a műveltség és tudás lehetőségét, tiltaná, hogy bármely állami hatalom belebeszéljen abba, hogyan gondolkodjunk, hogy az állam átlépje a világnézeti semlegesség határát, s tiltaná a kötelező hit- és erkölcsoktatást. Mindez ugyanis az európai családok, emberek magánügye – jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc korrupcióellenes európai ügyészség létrehozását is szorgalmazta a nagygyűlésen. A volt miniszterelnök bírálta a magyar igazságszolgáltatást, és elfogultsággal vádolta a hazai ügyészséget. Azt is ígérte, hogy pártja a bérek felzárkóztatásának politikáját képviseli az unióban.

Több és erősebb Európára van szükség, több szabadsággal, több biztonsággal – fogalmazott a pártelnök. „Mi a Demokratikus Koalícióban több Európát és több szabadságot akarunk, és ezt ajánljuk Magyarországnak.”

Orbán Viktort bírálva úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök hátizsákja jó helyen van múzeumban, a miniszterelnök nincs jó helyen. A Demokratikus Koalíció a kormányfő eszméjét, politikáját szeretné a múzeumba küldeni a hátizsákjával együtt.

Az országgyűlési választás eredményére utalva Gyurcsány elmondta: az eredményt elfogadja, a népet nem lehet hibáztatni a szabadnak tűnő döntéséért.

Gyurcsány Ferenc felszólalása előtt Baricz Gergő énekes lépett fel, majd eljátszották az Európai Unió himnuszát, az Örömódát, illetve Galkó Balázs mondott verset.

A DK csütörtökön közölte az MTI-vel, hogy EP-listáját Gyurcsány Ferenc vezeti, erről a párt elnöksége döntött. Az első öt hely további sorrendje: Molnár Csaba ügyvezető alelnök, Niedermüller Péter alelnök, Kakuk György és Kerék-Bárczy Szabolcs elnökségi tagok. Egyúttal azt is bejelentették, hogy Gyurcsány Ferenc nem szándékozik Brüsszelben dolgozni, akkor is a magyar parlamentben folytatja a politizálást, ha az európai parlamenti választáson mandátumot szerez.

A Fidesz alelnöke, Pelczné Gáll Ildikó a kormánypárt listavezetője a májusi EP-választáson. A névsort ismertető Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő a párt országos választmányának csütörtöki ülése után tartott sajtótájékoztatón elmondta: a 63 tagú listán Pelczné Gáll Ildikót – aki az elmúlt években is Brüsszelben politizált – ő követi a második helyen, majd Tőkés László, Deutsch Tamás, Gyürk András, Gál Kinga, Schöpflin György és Erdős Norbert következik. Őket követi Kárpátalja és a Vajdaság képviselője – akiket később neveznek meg –, majd a 11. helyen Kósa Ádám, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (Sinosz) elnöke, a 12.-en pedig Hölvényi György szerepel.

Az MSZP megalkuvás nélküli baloldali programmal és politikával készül az európai parlamenti választásra – közölte kedden Szanyi Tibor, a szocialisták listavezetője. A politikus elmondta, önállóan indulnak, baloldali programjuk kiteljesítését semmilyen szövetség nem korlátozza. Céljaik között a legalább nettó 100 ezer forintnak megfelelő európai minimálbér és minimálnyugdíj bevezetését említette, valamint azt, hogy sehol se lehessen 10 százaléknál nagyobb az alapvető élelmiszerek forgalmi adója.

Április 22-éig gyűjthetik a pártok az aláírásokat a május 25-ei EP-választásra, az induláshoz húszezer érvényes szignóra van szükség. A Nemzeti Választási Bizottság eddig 35 pártot vett nyilvántartásba. A voksolás előtt másfél hónappal elég nagy a fejetlenség a baloldalon az április 6-ai súlyos vereséget követően.

Ismert, a hazai baloldali pártok az április 6-ai vereséget követően a nyilatkozatok alapján úgy döntöttek, hogy az európai parlamenti választáson önállóan indulnak. A Magyar Liberális Párt vezetősége április 9-én úgy döntött, hogy a párt nem indul az EP-választáson – ezt az ügyvivő testület ülése után jelentette be Fodor Gábor. A pártelnök döntésük politikai okának nevezte, hogy bár többször is felkérte a baloldali összefogás pártjait, hogy tartsák meg és ha kell, szélesítsék ki az európai parlamenti választásokra a korábbi együttműködést, erre nemet mondtak.

 

A kormányváltó erőket kívülről támogató Bokros Lajos 14 fős pártja nem adja fel, újra indul az európai parlamenti választásokon. A Modern Magyarország Mozgalom elnöke, aki korábban az MDF színeiben jutott ki a testületbe, bízik benne, hogy a megmérettetéshez szükséges húszezer aláírást könnyedén összeszedik majd.

 

Az EP-választást arányos választási rendszerben, listás szavazással rendezik. Listát bejegyzett pártok állíthatnak, két vagy több párt közös listát is állíthat, ha április 22-én 16 óráig sikerül összegyűjtenie húszezer érvényes ajánlást. A pártok hétfőtől vehetik át az ajánlásgyűjtő íveket a Nemzeti Választási Irodától.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.