Ki veszített nagyobbat: a baloldal vagy a Jobbik?

Egyik oldalon nehezen kezelhető hitelességi válság keletkezett, a másikon örvénybe kerültek a „kormányváltók”.

MNO
2014. 04. 07. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg még nem tudjuk, hogy kétharmados vagy feles parlamenti többség lesz a harmadik Orbán-kormány mögött, az viszont már biztos, hogy két komoly vesztese van az április 6-ai választásoknak: a Jobbik és a magát kormányváltókként aposztrofáló balliberális tégely.

Feltűnően nagy volt a szomorúság Vona Gáborék eredményváró főhadiszállásán, holott százalékosan erősödtek a 2010-es választásokhoz képest: 16,67-ról 20,46-ra.

A parlamenti létszámcsökkentés következtében azonban jelentősen, 47-ről várhatóan 23 fősre csökken a frakciójuk, ami komoly belső feszültségekhez vezethet: nagy kérdés, mit kezd a párt most azokkal, akik elveszítik országgyűlési mandátumukat és az egyes képviselők mögött fenntartott apparátust. A Jobbiknak ugyanis nincs igazi hátországa, míg a Fidesz jó előre felkészült a mandátumcsökkenésre, és megtalálta az ellenszerét. Kérdés ezek után, mit kezd Vona az egzisztencia nélkül maradt derékhad elégedetlenségével.

Ennél azonban sokkal súlyosabb válsággal is szembe kell néznie a Jobbiknak, ez pedig nem más, mint a „politikai szüzesség” elvesztése, ugyanis Vona és a pártvezetés azt hitette el a támogatókkal, hogy győzhetnek, és akár kormányt is alakíthatnak, márpedig azt pontosan láthatták, hogy erre a mostaninál sokkal jobb eredmény elérése esetén sem lett volna esély, a pártelnök ilyen módon felültette a híveket.

Akár naivnak is tűnhet az okfejtés, de ne feledjük, egy elkötelezett baloldali szavazónak ma már semmiféle problémát nem jelent, ha szeretett pártvezetője valamit beígér, aztán teljesen más történik; a Jobbiknál viszont most szembesülnek ezzel először. Kérdés, hogy a párt támogatói körében a becsapottság érzése milyen folyamatokat indíthat el.

Mesterházyéknál túl azon a vitán, amelyet a parlamenti osztozkodás körül kell majd lefolytatniuk, illetve akörül, hogy ki legyen a szétvert baloldal első embere, szembe kell nézniük egy súlyos tendenciával.

2010 után most, 2014-ben is súlyos vereséget szenvedtek, ami után majdhogynem borítékolható egy május 25-ei EP-választási verség. Az ezt követő önkormányzati választásról nem is érdemes beszélni, mivel a szocialisták már 2010-ben is olyan súlyos vereséget szenvedtek, hogy a több évtizede kialakult hátországuk gyakorlatilag megsemmisült. Így válik teljesen érthetővé, Velez Árpád pártigazgató kiszivárgott beszéde, amelyben szó szerint a következőket mondta: „Orbán leváltása nem cél, hanem eszköz, mi azért akarunk kormányozni, hogy [ ] végre a saját embereinket kifizessük”. Velez azt is mondta, hogy „ha van egy idős néni”, aki végigplakátolta a kampányt, és neki az a kérése, hogy „az unokájának adjunk munkahelyet, akkor nekünk kutya kötelességünk”.

Ez a több évtizedes szocialista szisztéma kapott most óriási léket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.