A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) megerősítette lapunk információját, de a részletekről nem kívántak nyilatkozni. Kormányzati forrásaink szerint azért élt panasszal az ellenőrzést végző szerv, mert ellentmondásosnak találta a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozást megszüntető határozatait. Múlt héten írtuk meg, hogy három hónappal meghosszabbították az Erste, illetve – részben – az Axa önkéntes és magánnyugdíjpénztárainak működésével összefüggésben indult nyomozások határidejét. Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője korábban azt is közölte, hogy az Aegon Magyarország Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár működésével kapcsolatban hűtlen kezelés bűntette miatt folyó nyomozást az NNI részben bűncselekmény, részben bizonyítottság hiányában még februárban megszüntette.
Utóbbi eljárás során különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja merült fel 2012-ben, mivel a Kehi vizsgálatai szerint csaknem ötmilliárd forinttal lett volna olcsóbb, ha a magánkassza 2008 és 2010 között a piacon elérhető átlagos díjért alkalmaz vagyonkezelőt, de a pénztár a törvény szerint egyébként kötelező pályáztatás helyett inkább cégcsoporton belüli, saját vagyonkezelőt választott. Úgy tudjuk, az NNI igazságügyi szakértőt rendelt ki az ügyben, aki a lapunk birtokába jutott határozat indokolása szerint megállapította, „amennyiben a pénztár a vagyonkezelő személyére pályázatot írt volna ki, összesen 4 549 952 207 Ft-ot takaríthatott volna meg”.
Vagyis az NNI által felkért szakértő és a Kehi által megállapított vagyoni hátrány nagysága szinte megegyezik. – Ennek fényében nehezen érthető, hogy a nyomozó hatóság a saját maga által kirendelt szakértőt felülbírálva hogyan juthatott arra a következtetésre, hogy a pénztár vezetői nem okoztak kárt a tagoknak, és nem követtek el bűncselekményt – mondta forrásunk.
A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.