Vidéken a baloldali pártok a Fideszt, de a Jobbikot sem tudták megközelíteni, voksaik száma arra volt elég, hogy egymással küzdjenek a harmadik helyért. Az elemzők meglepetésére a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíciónak (DK) több megyében sikerült leszorítania a dobogóról a szocialistákat: Pest és Fejér megyében megszerezték a második helyet. Az MSZP csak Csongrád megyében tudott második helyet elérni, itt átlag feletti, 16,71 százalékos eredménnyel végeztek. Vidéken a szocialisták Pest, Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron megyében érték el a leggyengébb eredményt, 8,4-8,6 százalékkal.
A Fidesz az ország nyugati felében – Baranya megyét leszámítva – mindenhol csaknem 55 százalékos, vagy afeletti eredménnyel győzött. Arányaiban a legtöbb voksot 61 százalékkal Vas megyében szerezte meg. Kiemelkedő volt a Fidesz támogatottsága a Győr-Moson-Sopron megyében (60,53 százalék) és Bács-Kiskun megyében (59,54). Heves megyében (47,9 százalék) és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (48,4) aratta a legkisebb arányú győzelmet, de a fölénye még itt is óriási volt.
A Jobbik átlag feletti eredményt ért el és átlépte a húszszázalékos küszöböt Heves (22,88 százalék), Borsod-Abaúj-Zemplén (20,91) és Jász-Nagykun Szolnok megyében (20,48). Az LMP és az Együtt–PM vidéken sehol sem tudott az ötödik helynél előrébb végezni. A Bajnai vezette párszövetség a legtöbb megyében az ötszázalékos küszöb környéke körüli eredményt ért el, míg a zöldek nyugaton általában elérték az öt százalékot, Kelet-Magyarországon viszont jellemzően jóval ez alatt szerepeltek, csak a voksok három százalékát szerezték meg.
A megyei jogú városok közül mindenhol a Fidesz nyert, a Jobbik 16, az MSZP pedig csak 6 helyen szerezte meg a második helyet. A korábban az MSZP egyik fellegvárának számító Pécsett például csak negyedikek lettek a szocialisták 11,2 százalékkal. A Jobbik mellett a DK is megelőzte őket, ráadásul a radikális párt úgy lett második, hogy nagyot rontott az áprilisban elért 20 százalékos eredményéhez képest. Egyetlen városban, Nyírbátorban győzték le a Fideszt: az MSZP a voksok 51,12, a Fidesz– KDNP a 32,35 százalékát kapta.
A fővárosban a Fidesz nagyarányú győzelmét leszámítva a további helyeken merőben más eredmény született, mint vidéken: az új baloldali pártok maguk mögé utasították a 11, 5 százalékot elérő MSZP-t, amely így csak negyedik lett a fővárosban, míg az országos összesítésben második helyet megszerző Jobbik csak az ötödik helyen zárt 9,94 százalékos eredménnyel. A szocialisták leszerepelése átrendezte az erősorrendet a baloldalon. A fővárosban a DK szerezte meg az ezüstérmet a voskok 13,1 százalékával, néhány száz szavazattal megelőzve az Együtt–PM-et, amely a 13,07 százalékot kapott. Az LMP átlag feletti, 7,9 százalékos eredményt ért el Budapesten, de ez is csak a hatodik helyre volt elég.
A teljes cikk a keddi Magyar Nemzetben olvasható.