Liberális puccs az MSZP ellen?

Gyurcsány felé nyitó törekvések hiúsulhattak meg az MSZP-ben azzal, hogy teljes tisztújításba kezd a párt.

Török László
2014. 05. 31. 3:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Biztosnak tűnik már, hogy teljes, felmenő rendszerű tisztújítás lesz az MSZP-ben. Ezzel a párt egy része – lapunk információi szerint – egy liberális hatalomátvételi kísérletet akadályozott meg. Szocialista forrásaink szerint a csúfos uniós választási vereség után egy olyan vonal kezdett szerveződni – Lendvai Ildikó korábbi pártelnök aktív közreműködése mellett –, amely megnyitotta volna az utat a Gyurcsány Ferenchez való közeledéshez. Az ideális megoldás számukra az lett volna, ha szombaton egyelőre csak új pártelnököt választanak, mégpedig Ujhelyi István személyében. (Őt ősszel, az eredeti menetrend szerinti teljes tisztújításon Botka László választmányi elnök válthatta volna.)

Úgy tudjuk, a hasonló elképzeléseket képviselő Hiller Istvánból választmányi elnök lehetett volna, míg Budapesten – összhangban a liberális nyitással – Steiner Pál igyekezett nagyobb befolyást szerezni. E pártvezetéssel a hosszú távú cél az volt, hogy az MSZP egyfajta baloldali, liberális ernyőszervezetet alakíthasson ki 2018-ra Gyurcsány közreműködésével. (Ez a Bajnaiék pártszövetségével való szorosabb együttműködést is jelentette volna.) Több informátorunk is arról számolt be, az MSZP-ben történteket Gyurcsány kívülről igyekezett befolyásolni. Ám volt olyan forrásunk is, aki ezt spekulációnak tartotta, mondván, a volt kormányfő pártján keresztül már komoly tényező a balliberális oldalon.

Információink szerint a liberális nyitást képviselőkkel szemben gyorsan szerveződött egy ezt elutasító erőtér Tóbiás József Pest megyei elnök mögött. Igaz, őt többen nem tartják elég karizmatikus politikusnak az MSZP értékeinek markáns képviseletéhez. Ám a mögötte felsorakozók a Gyurcsánnyal való összeborulás meghiúsítására törekedtek. Az országos vezetés mellett a fővárosban is elindult a szervezkedés, hogy a Steiner-féle kör ellenében mást találjanak. A jelenlegi vezetés Kunhalmi Ágnes megválasztását szorgalmazza, a viszonylag fiatal politikus maga mögött tudhatja Horváth Csaba és a lemondott budapesti elnök, Molnár Zsolt támogatását is.

Forrásaink szerint a liberális elmozdulással szembeni ellenállás állhat részben amögött is, hogy tegnap – Mesterházy után – lemondott az országos elnökség több tagja, ami az alapszabály szerint automatikusan magával vonja a teljes tisztújítást. A szocialisták tegnap délelőtt összeülő országos párttanácsa is egyhangúlag ezt az elképzelést támogatta. Botka László választmányi elnök már be is jelentette, a ma tanácskozó kibővített választmány elé ezért a teljes tisztújítást mint az „egyetlen alapszabályszerű javaslatot” terjesztik be. Úgy tudjuk, a választmány nagy eséllyel ezt meg is szavazza. Botka bejelentette azt is, a lehető legkorábbi időpontra, július 19-re hívják össze a tisztújító kongresszust. Ujhelyi ezután a Facebookon jelezte – bár sokan győzködték –, nem lesz pártvezető. Egy ideiglenes, év végéig szóló mandátummal vállalta volna az elnökséget, a tisztújítás következményeként kétéves időszakra azonban már nem. A tisztújítás elvileg 45 nap alatt lezajlik, megújul a helyi, a megyei és az országos vezetés is. Volt olyan szocialista politikus, aki szerint mindez érdemben nem befolyásolja az őszi helyhatósági választásokra való felkészülést, mások azonban aggódnak amiatt, hogy a következő hetekben a párt megint magával lesz elfoglalva.

Az MSZP-s Szanyi Tibor eközben tegnap oligarchának nevezte Gyurcsányt és Bajnait. Az ATV-ben arról értekezett, ők milliárdos üzletemberek, akiket egymással és másokkal is hihetetlen szövevényes üzletek kötnek össze. Kiszivárgott az idei, Farkasházy Tivadar által szervezett szárszói találkozó meghívója is, amelyben kiadják, a téma ne legyen a baloldal gyászos helyzete, hanem a kormány botrányos ügyei.

Lemondott az MSZP elnöki és frakcióvezetői posztjáról Mesterházy Attila. A döntésben a Magyar Nemzet információi szerint szerepet játszhatott, hogy egykori pártbéli szövetségesei is ellene fordultak.

 

Az MSZP budapesti párttanácsa júniusra rendkívüli kongresszus összehívását javasolja a választmánynak, azon a párt új országos és budapesti elnökét is megválaszthatják.

 

Teljes, felmenő rendszerű tisztújítást ír ki az MSZP – jelentette be Botka László, a párt országos választmányának elnöke pénteken. A politikus az országos párttanács ülése után újságíróknak elmondta, a lehető legkorábbi időpontra, július 19-re hívják össze a tisztújító kongresszust.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.