Terézvárosi ingatlanügyek: volt képviselők ellen emeltek vádat

Két Andrássy úti ingatlan eladásának ügyében a nyomozást a Fővárosi Főügyészség megszüntette.

TK
2014. 05. 12. 11:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat szerint az ügyben érintett kft. 2004. június 7-én nyújtott be vételi ajánlatot az Andrássy út 3. szám alatti ingatlanra. Ez alapján Fürst György, a kerület akkori MSZP-s alpolgármestere – az ügy elsőrendű vádlottja – még ugyanazon a napon javaslatot tett a képviselő-testületnek az ingatlan elidegenítésére.

Az előterjesztésben az ingatlan vételárát a vevő ajánlatának megfelelően – „eltúlzottan hivatkozva a kiürítés, valamint a felújítás költségeire” – mintegy 328 millió forintban határozták meg. A kérdéses épület azonban egy, az önkormányzat megbízása alapján készített, az előterjesztéshez mellékelt, így a képviselő-testület által is megismert szakvélemény szerint jó állapotban volt, s hozzávetőlegesen 1,2 milliárd forintot ért.

A képviselő-testület az előterjesztés alapján, versenytárgyalás kiírása nélkül, a vevő által ajánlott vételárat teljes mértékben elfogadva az ingatlan eladásáról döntött.

Az ügyészség szerint a vádlottak azzal, hogy az ingatlan elidegenítésére vonatkozó előterjesztést a képviselő-testület tagjaként, vagyonkezelői jogkörben megszavazták, megszegték az önkormányzati vagyongazdálkodásra vonatkozó rendelkezéseket, így közreműködtek abban, hogy az önkormányzat a bérlők által lakottan is 902 millió forint értékű ingatlant 328 millió forintért értékesítse a kft.-nek.

Az önkormányzat akkori aljegyzője pedig a határozati javaslat törvényességi felülvizsgálata során nem kifogásolta sem a vonatkozó jogszabályok megsértését (például a versenyeztetés mellőzését), sem a vételárnál figyelembe vett tényezők nem megfelelő meghatározását, és ezzel elősegítette a határozat későbbi elfogadását.

Az ügyészség szerint a vádlottak a VI. kerületi önkormányzatnak mintegy 574 millió forint vagyoni hátrányt okoztak. A jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének törvény szerinti büntetési tétele öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés.

A fővárosi főügyész közleményében arra is kitért, a vádiratban a főügyészség indítványozta, hogy ezt az ügyet egyesítsék az Andrássy út 47. szám alatti ingatlan eladása tárgyában már bírósági szakban lévő üggyel.

Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője január 16-án közölte az MTI-vel, hogy újabb három – az Andrássy út 3., 8. és 52. szám alatti – ingatlan ügyében javasolt vádemelést a Budapesti Rendőr-főkapitányság.

Ibolya Tibor fővárosi főügyész hétfői közleménye szerint az Andrássy út 8. és az Andrássy út 52. szám alatti ingatlan, valamint a terézvárosi tetőterek elidegenítése ügyében indult nyomozásokat a főügyészség bizonyítottság hiányában megszüntette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.