Arányosan működik majd a Fővárosi Közgyűlés

Gulyás Gergely szerint nem kell aggódni a kerületek lakosságszámának eltérése miatt.

NT
2014. 06. 05. 18:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás Gergely a bizottságnak az önkormányzati választásokkal összefüggő törvények változtatásához benyújtott összegző módosító indítványát ismertette, amelyben fideszes kezdeményezésre helyet kapott a kettős többség elve.

33 választott tagja lehet az új Fővárosi Közgyűlésnek, amelyből 23 főt a kerületi polgármesterek, 9 főt a kompenzációs listáról megválasztott polgármesterjelöltek tennének ki, és tagja lenne a testületnek a főpolgármester is – derült ki a Fidesz–KDNP által javasolt új budapesti választási rendszerről tartott sajtótájékoztatón.

 

A kerületek érdekei markánsabban tükröződnek majd az új összetételű Fővárosi Közgyűlésben – mondta a fideszes Papcsák Ferenc az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülésén.

 

A fővárosi kerületeket összefogó Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) támogatja a törvénymódosító javaslatot – tájékoztatott Riz Levente elnök a szervezet rendkívüli közgyűlése után.

Álláspontja szerint teljes egészében megoldást kínál az aránytalansággal kapcsolatos alkotmányossági kifogásokra az, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntéseinek meghozatalához nemcsak a 33 tagú testület több mint felének, vagyis legalább 17 képviselőnek a támogatása szükséges, hanem kitétel lesz, hogy a többséget alkotó polgármesterek a fővárosi lakosság többségét is képviseljék.

Gulyás hangsúlyozta: ezzel egyszerre érvényesül a mandátumtöbbség és az arányosság elve. Emiatt szerinte a kerületek lakosságszámának eltéréséből adódó aránytalansági aggályok nem lehetnek helytállóak, hiszen minden, a Fővárosi Közgyűlés által meghozott döntés mögött a választók többsége áll majd.

A bizottság elnöke utalt arra, hogy a kettős többséget alkalmazó eljárást a lisszaboni szerződés vezette be az európai döntéshozatalba.

A kettős többség elve azt jelenti, hogy egy döntéskor egyrészt szükség lesz arra, hogy a többség, vagyis a 33 képviselőből legalább 17 jóváhagyja a javaslatot, másrészt legalább annyi kerületi polgármester igen szavazata is kell majd, amennyien Budapest összlakosságának minimum a felét – plusz egy embert – képviselik, ismertette még csütörtök délután a Ház előtt fekvő önkormányzatitörvény-módosításhoz benyújtott fideszes módosító javaslat tartalmát Rogán. A lakosságszám alapjául a választás évében rögzített lélekszám szolgál majd az adott önkormányzati ciklusban.

Az eddigi elképzeléseknek megfelelően a 33 tagú testületet a megválasztott főpolgármester, a 23 kerületi polgármester és 9, a kompenzációs listáról mandátumot szerzett képviselő alkotná. A kompenzációval szerezhető mandátumokat pedig úgy osztanák ki, hogy abban is érvényesüljön a kerületek méretének különbözősége – jelentette ki Gulyás.

Az összegző módosító indítvány tartalmazza a liberálisokat függetlenként képviselő Fodor Gábor javaslatát is, amely az önkormányzati választáson is lehetővé tenné a többes jelölést. Az igazságügyi bizottság után a törvényalkotási bizottság is támogatta a változtatást. Az ezzel kapcsolatos újságírói kérdésre Gulyás Gergely elmondta: az LMP is egyetért vele, így a módosítás négypárti támogatást élvez.

Hozzátette, tudomása szerint az országgyűlési választáson nem a többes jelölés lehetőségét érték kifogások, hanem a jelöltállításhoz kapcsolódó pártfinanszírozási rendszert. Mivel azonban az önkormányzati választáson indulókat nem támogatja az állam, ez az érv itt nem helytálló – közölte, hozzátéve, hogy az önkormányzati választáson civilek és függetlenek is gyakran indulnak, tőlük pedig nem akarják elvenni a lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.