Az Ökotárs Alapítvány a helyszíni ellenőrzés tervezett időpontjára, reggel 9 órára sajtótájékoztatót hirdetett, az ellenőrök azonban abban az időpontban a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítványnál és az Autonómia Alapítványnál jelentek meg, s csak délután mentek az Ökotárshoz.
A Kehi tájékoztatása szerint a szervezetek a korábbi nyilatkozataikkal ellentétben – amelyek szerint a hivatalnak az interneten is hozzáférhető adatokon kívül semmilyen iratot nem fognak átadni – a Kehi által kért iratok egy részét átadták, a fennmaradó dokumentumok átadását pedig jegyzőkönyvben vállalták. Az iratok egy része az Ökotársnak annak ellenére nem volt meg, hogy a Kehi által a vizsgálathoz kért iratok listáját már egy héttel korábban megkapták.
A Kehi ellenőrzési hatáskörét meghatározó jogszabályok alapján az alapítványok egyébként is kötelesek voltak az iratokat átadni; a kezdetben elutasító hozzáállásuk megváltozásához hozzájárulhatott az is, hogy a hivatal felhívta a figyelmüket a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007-es törvényre, amely kimondja: a nemzetközi megállapodás alapján finanszírozott programokkal, pályázatokkal és a pályázati döntésekkel összefüggésben kezelt adatok közérdekből nyilvánosak. Márpedig ennek alapján a kért iratokat nemcsak a Kehi, hanem bárki más is megismerheti.
Nun András, az Autonómia Alapítvány vezetője az Indexnek azt állította: itt nem közpénzről van szó, ezért vitatják a Kehi vizsgálatának jogosságát. Móra Veronika, az Ökotárs vezetője pedig arra hivatkozott: a Kehi nem ellenőrizheti az alap működését egy Magyarország által aláírt kormányközi megállapodás szerint. (Ezzel szemben a Norvég Alapról rendelkező, a finanszírozó és a kedvezményezett államok által megkötött nemzetközi egyezmény 10. cikke alapján Magyarország köteles kezdeményezően fellépni azért, hogy a legmagasabb fokú átláthatóság, elszámoltathatóság és költséghatékonyság elvei a végrehajtás minden szintjén érvényesüljenek.)
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.