Rogán: Ideje levonni a következtetést

A választók már kétszer hoztak ítéletet a bukott baloldal három vezetőjéről, de közülük még csak Mesterházy vonta le a tanulságot.

GB
2014. 06. 02. 12:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A frakcióvezető arra is rámutatott, hogy a választók nemet mondtak a szélsőséges politikai stílusokra és az Európai Egyesült Államokra is, amelynek gondolata ellentétben áll az európai közösség alapító okmányaival, hiszen az Európai Egyesült Államokban nem a nemzetállamok képviselői hoznak döntést, hanem az Európai Parlament vagy annak pártjai, közösségei.

– A Fidesz–KDNP támogatja a miniszterelnököt abban a véleményében, hogy az Európai Bizottság elnökéről ne fölöttünk álló politikai érdekek, hanem az EP nemzetállamok választói által delegált képviselői döntsenek, ez a nemzetek Európájának eszméje – mondta a frakcióvezető.

– Arról is ítélet hoztak a választók, hogy nincs helyük a közéletben azoknak, akik a választók érdeke helyett saját politikai érdekeiket képviselik. Erről szól a jelenlegi önkormányzati választásról szóló vita is – mutatott rá a frakcióvezető –, hiszen Önök azért küzdenek, hogy a fővárosi közgyűlésben a parlamentből kihulló szocialista pártkáderek fizetett állásokat kapjanak.

Ezzel szemben a Fidesz–KDNP azt a nézetet képviseli, hogy az emberek minden, a fővárosi közgyűlésben részt vevő polgármesterről és a főpolgármester személyéről is demokratikusan, közvetlenül dönthessenek. A frakcióvezető szerint ugyanis a közvetlen választás elve a legdemokratikusabb, ezért támogatja a Fidesz az átalakítást, hogy többségben legyenek a közgyűlésben a közvetlenül választott politikusok; másrészt olcsóbbá is válik a rendszer, mert a fővárosi közgyűlésben nem lesznek fizetett pártkáderek, a polgármesterek pedig egy fizetésért látják majd el a feladatukat; és egyszerűbb is lesz, mert sokkal jobban láthatóvá válik, hogy kik kerültek be a főváros jogszabályalkotó testületébe – zárta szavait Rogán.

Rogán felszólalására párttársa, Rétvári Bence reagált. A KDNP-s politikus utalt Bajnai Gordon bő egy éve tett kijelentésére, miszerint egy év múlva ő lesz Magyarország miniszterelnöke. „Nem lett az” – mondta Rétvári, és hozzátette, a bátor ígérettel szemben most ő és a másik önjelölt kormányfőjelölt, Gyurcsány Ferenc is egy független kis csoportban ül a parlamentben. Ebből is látszik – így a politikus –, hogy a választók egyértelmű választ adtak arra a kérdésre, ki vezesse miniszterelnökként az országot.

„A két politikus ennek ellenére sem tartja kudarcnak az országgyűlési és az európai parlamenti választáson nyújtott teljesítményt. Bajnai talán most már bánja azt a korábban tett ígéretét, hogy ha be is kerül, nem fog beülni a parlamentbe. Főképp így utólag bánhatja csak igazán, ha arra gondol, milyen eredményt értek el a szocialisták május 25-én. Lehet, hogy ha előre ismerte volna az MSZP EP-eredményeit, akkor másképp dönt előzetesen” – vélte Rétvári.

Jelezte, szerinte Gyurcsány soha nem fogja feladni a harcot a hatalom visszaszerzéséért, ennek jegyében most igyekszik az MSZP-t is maga alá gyűrni. Mesterházyra utalva hozzáfűzte, az MSZP vezetője levonta a következtetést a csúfos leszereplést követően, míg Gyurcsány és Bajnai ezt nem fogja megtenni.

Az Európai Egyesült Államok létrehozásának tervét illetően az államtitkár elmondta, az uniót eredetileg azért hozták létre, hogy a békét szolgálja, és ez sikerült is. Viszont ez a „bürokratikus vízfej” most már kezd túlságosan is önállóvá válni. „Nem gondolhatja senki, hogy azért, mert Brüsszelben dolgozik, jobban tudná kezelni a helyi problémákat Madridban vagy éppen Helsinkiben, esetleg más uniós városokban, mint az ott lakók” – magyarázta.

Az unió Rétvári értelmezésében közös piacként igenis tud előnyökkel szolgálni, de az nem előny, hanem hátrány, hogy a tagállamoktól messze születnek a fontos döntések. A nemzetállamok bizonyos esetben ugyanis sokkal jobb válaszokkal tudnak szolgálni. Rétvári felszólalása végén jelezte: az EU-nak az uniós polgárok megvédésével is sűrűn kellene foglalkoznia, többek között a nagy multinacionális cégektől.

Korábban az LMP-s Schiffer András azt követelte, hogy a Ház ne tűzze napirendjére a paksi hitelszerződést, amely – mint mondta – 10 milliárd euró értékű devizahitel-ügyletbe kergeti az országot. Azt mondta: a kormány „szervezetten és konspiráltan működött együtt” az orosz féllel az ügylet során.

Szatmáry Kristóf, a nemzetgazdasági tárca államtitkára a dokumentumok nyilvánosságát emelte ki, valamint azt, hogy a nemzeti energiastratégia és a paksi kapacitás-fenntartás 85 százalékos támogatást kapott a parlamentben. A hitelszerződés összhangban van a költségvetés finanszírozási képességével és megfelel az alaptörvény adósságszabályának is – hangsúlyozta. Kiemelte: a beruházás akár 1 százalékkal is növelheti a GDP-t, 40 százalékát magyar vállalkozások valósíthatják meg, amelyek így mintegy 4 milliárd eurónyi megrendelést kapnak.

Gyöngyösi Márton (Jobbik) olyan ügyeket sorolt fel, amelyekkel kapcsolatban szerinte felmerül a gyanú, hogy külföldön döntenek az ország sorsáról. Ide sorolta a Snowden-ügyet, valamint a Bilderberg csoport ülését is. Utóbbival kapcsolatban azt mondta: annak célja egyesek szerint a nemzetállamok felszámolása, a világkormány létrehozása. Bírálta Bajnait, aki szerinte külföldi kapcsolatépítése után kapott meghívást, de kifogásolta, hogy korábban Martonyi János volt külügyminiszter is részt vett a tanácskozáson.

Németh Zsolt, a külügyi tárca államtitkára a kormány fontos feladatának nevezte, hogy kezelje a Bilderberg csoport működéséből fakadó esetleges kockázatokat. A Jobbik feladatának pedig azt nevezte, hogy tisztázza viszonyát Kovács Bélához és „a hazaárulás kérdéséhez”. Az államtitkár is kifogásolhatónak nevezte a meghívottak körét, a többi közt Bajnai idei jelenlétét, „Martonyi János meghívásának viszont örültünk” – mondta –, annak is, ha olyanokat hívnak, akik objektív képet adnak az országról.

Harangozó Tamás (MSZP) az önkormányzati választások budapesti rendjének javasolt megváltoztatását kifogásolta. Borzalmasnak nevezte a választójogi rendszer átalakítását, mert az szerinte minden eddiginél nagyobb aránytalanságot teremt a szavazatok értékében. „A Fidesz szereti és dédelgeti a kamupártokat is” – mondta, emlékeztetve a többes ajánlás rendszerének problémáira. Elmondta, hogy a köztársasági elnökhöz fordulnak előzetes normakontrollt kérve, de ha erre nem kerül sor, akkor aláírásgyűjtésbe kezdenek.

Rétvári, a közigazgatási tárca államtitkára szerint az új rendszer olcsóbb, egyszerűbb és demokratikusabb, hiszen a fővárosi közgyűlésbe bekerülő polgármesterek nem kapnak újabb tiszteletdíjat, az emberek kevesebb voksot adnak le Budapesten, és személyekre, nem listákra szavaznak. Hozzáfűzte: könnyebbé válik a jelöltállítás.

Hoffmann Rózsa (KDNP) a pedagógusnapra emlékezve a tanárok megbecsülése érdekében tett kormányzati intézkedéseket sorolta, a többi közt az életpálya megalkotását. Emlékeztetett: nem nőttek a munkaterhek, miközben béremelést kaptak a tanárok. Szerinte a pedagóguskar létrehozása is azt eredményezheti, hogy emelkedik a pedagóguspályára jelentkezők száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.