Jogszerűtlen az óvodai nyári szünet?

Csak felújítás miatt zárhatnak be épületet, de ekkor is gondoskodni kell a gyerek napközbeni ellátásáról.

2014. 07. 18. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az lehet jogsértő, ha a gyeden, gyesen lévő anyukákat arra kérik az óvodában, hogy vigyék haza a gyerekeket délben, illetve nyáron egyáltalán ne hordják őket az intézménybe, ha az édesanya úgyis otthon van, hanem az óvodában elrendelt, minden gyermeket egyaránt érintő, általában négy-öt hetes nyári szünet is.

Az óvodák általában július–augusztusban zárnak be, ilyenkor egyáltalán nem fogadnak gyermeket. Lapunknak több szülő is arra panaszkodott, hogy az óvoda ezzel megoldhatatlan feladat elé állítja őket, hiszen a szülők és sok esetben a nagyszülők is dolgoznak.

Egy óvodás gyerek állandó felügyeletet igényel, ráadásul a táborok sem jelenthetnek megoldást, hiszen azok túlnyomó többsége csak iskolásokat fogad. A panaszosok szerint az intézmények általában felújításra hivatkoznak, de ennek gyakorta nyomát sem látják az épületen. Persze többször valóban renoválás miatt tartanak szünetet, ilyenkor azonban általában egész nyárra bezár az óvoda.

A szülők egy része szerint egyáltalán nem tájékoztatták őket arról, hova vihetnék a zárva tartás idejére a gyerekeket, ahol pedig mégis megadták egy másik óvoda címét, ott igyekeztek lebeszélni őket az ellátás igénybevételéről, mondván, hogy a túlzsúfoltság kellemetlen lenne a gyereknek.

Lapunk megkérdezte a szaktárcát, hogy milyen esetekben rendelhetnek el nyári szünetet a bölcsődék és az óvodák, egyáltalán megtehetik-e, hogy négy-öt hétig egyetlen gyermeket se fogadjanak. Az állásfoglalás szerint az óvodai ellátásnak egész nyáron folyamatosnak kell lennie, csak az önkormányzat dönthet arról, hogy a felújítás idejére bezár-e egy intézményt, de ebben az esetben is gondoskodnia kell a gyermekek nappali ellátásáról másik óvodában vagy épületben.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) köznevelési államtitkársága leszögezte: a hatályos jogszabályok szerint az óvodai nevelési év szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-ig tart, és nem korlátozható sem helyi rendelettel, sem közjogi szervezetszabályozó eszközzel. Hozzátették: az óvodai nevelés megszervezése a helyi önkormányzatok kötelező feladata, az óvodai nevelést az arra jogosult gyermekek részére folyamatosan kell biztosítani. Ha az óvodában tervezett nyári felújítások az egész óvodaépületre kiterjednek, és az intézmény részleges működtetése sem oldható meg, akkor az önkormányzatnak kell eldöntenie, hogy miként szervezi meg az ellátást igénylő gyermekek megnyugtató elhelyezését.

További részletek a pénteki Magyar Nemzetben!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.