Az emlékművek azt üzenik a mának és a jövőnek is, hogy fontos a függetlenség megőrzése, hiszen mindig akkor érte baj az országot, amikor hiányzott az önrendelkezése – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szombaton Tiszadadán, ahol felavatta a kétezer lakosú Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település trianoni emlékművét és emlékparkját. Rétvári emlékeztetett arra, hogy az első világháború előtt, az Osztrák–Magyar Monarchia idején nem volt teljes az ország szuverenitása, külügyi és hadügyi kérdésekben, illetve az ahhoz kapcsolódó pénzügyekben Bécsben született döntés, és így lépett be a háborúra az ország. Mégis Magyarország fizette a háborúért a legnagyobb árat, elvesztette területének kétharmadát, lakosságának pedig több mint a felét.
Az államtitkár szerint a trianoni emlékművek „feladatként szabják meg az önrendelkezés mindenkori előmozdítását”, hogy az elszakított területeken élőket is ugyanolyan jogok illessék meg, mint a Nyugat-Európában élő kisebbségeket. „Például területi autonómiát kaphassanak a Székelyföldön élők, úgy mint ahogy az a Dél-Tirolban lakókat is megilleti” – jelentette ki.
A tiszadadai trianoni emlékművet Kövér József 55 éves szobrászművész – fogorvos és egyetemi oktató – készítette süttői mészkőből. A történelmi Magyarország szétszabdalt fekvő térképe felett egy lépő férfialakot faragott a három méter magas kő közepére, jelképezve, hogy mindenkinek foglalkoznia kell a régmúlttal, s cselekednie kell az igazságtalanságok mindenkori elhárításáért – mondta a művész az MTI-nek.