Mint írják, Braun Róbert a sajtóban hamisan állította, hogy az MNB Lajkó Félixnek hegedűt vásárolt több millió forintért, valamint hogy több mint 10 millió forintért képeket, műtárgyakat vett.
Hangsúlyozzák: a valóság ezzel szemben az, hogy a jegybank sem hegedűt, sem műtárgyakat nem vásárolt. Nem felel meg a valóságnak az az állítás sem, miszerint az MNB a Szabadság téri székházának legfelső szintjén, a jegybanki könyvtár helyén elnöki vendéglőt nyitott – áll a közleményben.
Elnöki vendéglő nincs a jegybankban, a Magyar Nemzeti Bank könyvtára pedig 2004 óta zavartalanul üzemel a székház földszintjén, a könyvtár magyar és idegen nyelvű választéka folyamatosan bővül, bezárását nem tervezi az MNB – áll a közleményben.
Kitérnek arra is: jegybank a tavalyi évet az előző vezetés által előre jelzett 203 milliárd forintos veszteség helyett 26,3 milliárd forintos nyereséggel zárta, a jegybank beruházásai pedig – például a tiszaroffi képzési és szabadidőközpont megvásárlása – nem jelentenek terhet a központi költségvetésnek, vagyis az adófizetőknek.
Braun Róbert valótlan tényállításai az interjú teljes szövegkörnyezetét tekintve alkalmasak az MNB becsületének csorbítására, ezért az MNB büntetőeljárást kezdeményez – zárul a kommüniké.
Braun Róbert: Pető Ivántól Gyurcsány Ferencig
Braun Róbert korábban az SZDSZ-es Pető Iván kabinetfőnökeként, majd Gyurcsány Ferenc stratégiai főtanácsadójaként dolgozott, később a jegybanknál talált munkát, ahol Simor András exelnöknek adott tanácsokat, havonta közel 1,8 millió forintért. A Braunnak kifizetett tanácsadói díjakat az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzéséről kiadott korábbi jelentésében azért kifogásolta, mert nem volt tisztázott és egyértelmű a szolgáltatás teljesítése. (Az ÁSZ a bank beléptetőrendszeréből látta, hogy a tanácsadó be sem járt rendszeresen a munkahelyére, és tevékenységének nem volt sok írásos nyoma sem, állítólag szóban adott tanácsokat.)
Mint arról lapunk 2012 szeptemberében elsőként számolt be, Braun Róbert MSZP-tagként őrködött a jegybank függetlensége felett, mivel belépett a párt III. kerületi szervezetébe, amit a szocialisták óbudai elnöke megerősített. Amikor mindez kiderült, a botrány nyomán Braun azonnal távozott a jegybankból. A jegybanki fiaskó után Braun azzal került be a hírekbe, hogy cége, amely 2010-ben megvásárolta a Független Hírügynökséget, 50 millió forinttal tartozik alkalmazottainak, miközben végelszámolást kértek a cég ellen. Arról nem érkezett hír, hogy Braun cége azóta rendezte volna tartozását az alkalmazottak felé. Idén áprilisban az országgyűlési választásokon Braun az MSZP színeiben a monori körzetben indult képviselőjelöltként, de nem sok sikerrel. A Fidesz és a Jobbik után csak a harmadik helyen végzett, a párt országos átlagánál gyengébb eredménnyel. (MN)