Kiemelt ápolási juttatás ezreknek

Huszonhatezer, hozzátartozóját gondozó személy kap több pénzt, mint tavaly.

2014. 08. 26. 4:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább nő a kiemelt ápolási díjban részesülők száma. A júliusi adatok alapján már 9630-an kapják ezt az ellátást – tudta meg lapunk az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Czibere Károly vezette szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárságától. Ez csaknem négyszeres növekedést jelent a májusi adatokhoz képest, amikor még csak 2417 embernek járt az ápolási díj alapösszegénél 80 százalékkal magasabb összegű, havi 53 100 forintos ellátás. A kormány a kiemelt ápolási díj januári bevezetésével a legsúlyosabb állapotban lévő gyermekeket, illetőleg más hozzátartozójukat otthonukban ápolók munkáját kívánta elismerni. Az érintettek állandó felügyeletet igényelnek, így ellátásuk mellett munkát vállalni nem, vagy legfeljebb az otthonukban, részmunkaidőben lehet.

Háromféle ápolási díj van: az alapösszegű díj mellett a fokozott ápolást igénylőknek emelt összegű ellátás, a legsúlyosabb állapotúakat gondozóknak pedig a kiemelt ápolási díj jár. A júliusi adatok szerint 16 456 fő részére folyósítanak emelt összegű ápolási díjat, ennek összegét szintén jelentősen emelte januárban a kormány: az ápolási díj alapösszegének 130 százalékáról 150-re, 38 350-ről 44 250 forintra. Így csaknem 26 ezer ember ápolási díjának összege nőtt jelentősen az idén. Alapösszegű ellátást 30 849-en kapnak, havi 29 500 forintot. A Czibere Károly vezette államtitkárság lapunkkal közölte azt is: 2013-ban havonta átlagosan alapösszegű ápolási díjban 31 790 fő, míg a fokozott ápolást igénylő hozzátartozójukat gondozóknak nyújtható ellátásban 17 484 fő részesült, vagyis 49 274 ember volt jogosult tavaly valamilyen összegű ápolási díjra. Ezzel szemben idén júliusban valamilyen összegű ápolási díjat 56 935-en kaptak, vagyis fél év alatt mintegy 17 százalékkal nőtt az ellátásban részesülők száma.

Míg a rendes és az emelt összegű díj alanyi jogon jár, a kiemelt díjat igényelni kell. Felnőtt betegeknél azon hozzátartozók kaphatnak kiemelt ellátást, akik olyan megváltozott munkaképességű személyt ápolnak, akiről a rehabilitációs hatóság a komplex minősítés során megállapítja, hogy egészségkárosodása jelentős, önellátásra nem, vagy segítséggel képes. Gyerekeknél azon közeli hozzátartozók jogosultak kiemelt díjra, akiknek a gyerek után magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, és szakorvos igazolja, hogy a gyermek tartós ápolást, gondozást igényel.

A vonatkozó rendelet szerint tehát nem minden olyan gyermek után jár kiemelt ápolási díj, aki után magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, hiszen vannak olyan betegségek is, amelyek esetén a kiskorú nem szorul állandó gondozásra. A kiemelt ápolási szükséglet azon személyek esetében áll fenn, akik – tartós betegségükből, fogyatékosságukból eredően – másvalaki személyes segítsége nélkül nem képesek az illemhelyet használni, valamint a lakáson belül segédeszköz igénybevételével sem tudnak egyedül közlekedni. Jogosultságot ad az is, ha a beteg gyermek segítség nélkül nem képes az étkezéssel, a tisztálkodással vagy az öltözködéssel kapcsolatos tevékenységek közül legalább kettőt ellátni. A jogosultságot igazoló nyomtatványt ugyanannak a szakorvosnak kell kiállítania, aki a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről, fogyatékosságokról szóló igazolás kiállítására is jogosult. A kérelmet az ápoló személy lakóhelye szerinti járási hivatalhoz kell benyújtani.

A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.