Szinte teljes körű lesz a kártalanítás

A betétesek között összesen kilenc esetben haladja meg a betétek nagysága az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított 31 millió forintos összeghatárt.

2014. 08. 29. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank pénteken jelentette be, hogy visszavonta az Alba Takarékszövetkezet működési engedélyét, miután a betétesek biztonsága érdekében a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) kizárta tagjai közül a takarékszövetkezetet.

Németh Lászlóné közleménye szerint a kártalanítás három héten belül megkezdődhet, az ügyfelek mindenről időben tájékoztatást kapnak. A kártalanítás folyamatáért felelős szervezetek a korábbi esetekben is egymással együttműködve, sokszor a jogszabályok adta határidőt megelőzve tudták az ügyfeleket jogos követeléseikhez juttatni.

A Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára azt is közölte: az Országos Nyugdíjfolyósító a nyugdíjakat már nem a takarékszövetkezeti számlákra utalja el, hanem a Magyar Posta kézbesíti. Az adóhatóság méltányosan jár majd el azokkal a számlatulajdonosokkal, akik a történtek miatt nem tudnak eleget tenni adófizetési kötelezettségüknek. A még ki nem utalt munkabérek esetében a munkavállalók készpénzben vagy egy másik bankszámlára utaltatással juthatnak jövedelmükhöz.

Az Alba Takarékszövetkezet működési szabálytalanságainak feltárása bizonyítja, hogy a kormány helyesen lépett, amikor a korábban átláthatatlanul és megfelelő ellenőrzés nélkül működő takarékszövetkezeti ágazat megújítása és felügyeletének megerősítése mellett döntött – hangsúlyozta az államtitkár. E nélkül az Alba takarék még ma is kezelné a gyanútlan ügyfelek pénzügyeit – tette hozzá.

A takarékszövetkezeti szektorban végzett átvizsgálás eredményeinek értékelése csaknem teljesen lezárult, és legkésőbb december 10-éig befejeződik a folyamat. A megújult takaréki hálózatban minden eddiginél stabilabb, versenyképesebb hitelintézetek lesznek, ahol a betétesek pénze duplán biztonságban lesz. Egy olyan garanciaközösség létrehozása zajlik most, ahol az ügyfelek megtakarításaira az OBA-n felül a teljes szövetkezeti hitelintézeti rendszer vagyona is fedezetet nyújt. A garanciaközösségbe a jelenlegi 20 tag mellé újabb 15 takarékszövetkezetet vesznek fel a következő hét elején, az év végére pedig minden, a szigorú feltételeket teljesíteni tudó takarék része lesz. Gazdálkodási szempontból a legbiztonságosabb és legátláthatóbb hitelintézeti szövetség állhat fel idén – tette hozzá Németh Lászlóné.

Az SZHISZ és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. közös sajtóközleménye szerint azután döntöttek a takarékszövetkezet kizárásáról, hogy a szakértői vizsgálat súlyos tőkehiányt, működési szabálytalanságokat tárt fel, és a hitelintézet menthetetlennek bizonyult. Tájékoztatásuk szerint a takarékszövetkezet prudens működésének helyreállítása érdekében az elmúlt hónapokban tett intézkedések nem vezettek eredményre, lehetetlenné vált az intézmény tőkehelyzetének piackonform rendezése. A takarékszövetkezet pénzügyi összeomlásának megelőzése és a betétesek megtakarításainak védelme érdekében az SZHISZ igazgatósága augusztus 29-én végül kizárta az Alba Takarékszövetkezetet az integrációs szervezetből, és döntéséről tájékoztatta a Magyar Nemzeti Bankot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.